Opublikowano: czw, Paź 22nd, 2009

Zbigniew Stec

Zbigniew Stec - Włocławski Artysta

Zbigniew Stec urodzony w 1952 roku, mieszka i tworzy we Włocławku. Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Tworzy w duchu surrealizmu i metafory. Od 1978 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2000 Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest dwukrotnym, w latach 1980, 1990 stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w latach 1985, 1987, 1989 stypendystą Wojewody Włocławskiego. W 1991 roku otrzymał stypendium “Fundacji Pollock – Krasner” z Nowego Jorku. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1974 roku w rodzinnym mieście. Od tego czasu przedstawiał swoje obrazy na ponad 50. wystawach indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Otrzmał 30 nagród i wyróżnień. Obrazy jego znajdują się w zbiorach w wielu krajach.

*      *      *

W swojej twórczości, wykorzystując wyobraznię zagłębiam się w świat podświadomości, snów i własnych wyobrażeń zjawisk, zdarzeń i czynności. Staram się być wierny przedmiotom malując pokój z meblami, malując morską przestrzeń i być niepokorny, zupełnie wolny wobec sytuacji przedstawiając bezkres morza wkomponowany w umeblowaną izbę. Przyjmując ten sposób budowania obrazu chcę dotrzeć do zakamarków psychiki człowieka, motywów jego postępowania w czasie i przestrzeni. Pragnę, aby widz patrząc na symbole zawarte w mych obrazach odnalazł własne ścieżki, nastroje i klimaty towarzyszące mu w życiu. Aby utożsamił się z nadrealnością świata zawartego na płótnach, poczuł podobieństwa ludzkich losów, usłyszał mój głos.
Każdy obraz stworzony przeze mnie mógł powstać tylko w tym momencie, w którym został namalowany. Podświadomie odnosi się do niedawnej przeszłości lub zbliżającej się przyszłości. Jest to jakby autoportret psychologiczny wyłoniony w chwili, kiedy go zobaczyłem w wyobraĽni. Gdy zdarzy się, że owa chwila minie, a ja nie zacznę malować obrazu, przeważnie już nigdy nie ujrzy światła dziennego. Obrazy nie namalowane ukrywają się jeszcze w mroku niepamięci przyszłości. Wiem, że one są i czekają na swoje fizyczne narodziny, na dotyk mojej ręki.

Zbigniew Stec

Kontakt: tel. 0*54 232 54 80. e-mail: zastec@poczta.onet.pl
Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony: www.stec.wwi.pl

MartinezFilm

Informacje

Wakacyjne warsztaty rodzinne pt. „Latarenka”

22 lipca 2019, Możliwość komentowania Wakacyjne warsztaty rodzinne pt. „Latarenka” została wyłączona

Resuscytacja topielca.

20 lipca 2019, Możliwość komentowania Resuscytacja topielca. została wyłączona

“Warsztaty wakacyjne”

19 lipca 2019, Możliwość komentowania “Warsztaty wakacyjne” została wyłączona

Mistrzostw Europy Modeli Szybowców w klasie F3J

18 lipca 2019, Możliwość komentowania Mistrzostw Europy Modeli Szybowców w klasie F3J została wyłączona

Konkurs na budowę ławeczki Marii Skłodowskiej – Curie

16 lipca 2019, Możliwość komentowania Konkurs na budowę ławeczki Marii Skłodowskiej – Curie została wyłączona

Pokaz filmu „Kartka z Powstania”

13 lipca 2019, Możliwość komentowania Pokaz filmu „Kartka z Powstania” została wyłączona

Archiwa