Opublikowano: czw, Paź 22nd, 2009

Zbigniew Stec

Zbigniew Stec - Włocławski Artysta

Zbigniew Stec urodzony w 1952 roku, mieszka i tworzy we Włocławku. Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Tworzy w duchu surrealizmu i metafory. Od 1978 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2000 Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest dwukrotnym, w latach 1980, 1990 stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w latach 1985, 1987, 1989 stypendystą Wojewody Włocławskiego. W 1991 roku otrzymał stypendium “Fundacji Pollock – Krasner” z Nowego Jorku. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1974 roku w rodzinnym mieście. Od tego czasu przedstawiał swoje obrazy na ponad 50. wystawach indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Otrzmał 30 nagród i wyróżnień. Obrazy jego znajdują się w zbiorach w wielu krajach.

*      *      *

W swojej twórczości, wykorzystując wyobraznię zagłębiam się w świat podświadomości, snów i własnych wyobrażeń zjawisk, zdarzeń i czynności. Staram się być wierny przedmiotom malując pokój z meblami, malując morską przestrzeń i być niepokorny, zupełnie wolny wobec sytuacji przedstawiając bezkres morza wkomponowany w umeblowaną izbę. Przyjmując ten sposób budowania obrazu chcę dotrzeć do zakamarków psychiki człowieka, motywów jego postępowania w czasie i przestrzeni. Pragnę, aby widz patrząc na symbole zawarte w mych obrazach odnalazł własne ścieżki, nastroje i klimaty towarzyszące mu w życiu. Aby utożsamił się z nadrealnością świata zawartego na płótnach, poczuł podobieństwa ludzkich losów, usłyszał mój głos.
Każdy obraz stworzony przeze mnie mógł powstać tylko w tym momencie, w którym został namalowany. Podświadomie odnosi się do niedawnej przeszłości lub zbliżającej się przyszłości. Jest to jakby autoportret psychologiczny wyłoniony w chwili, kiedy go zobaczyłem w wyobraĽni. Gdy zdarzy się, że owa chwila minie, a ja nie zacznę malować obrazu, przeważnie już nigdy nie ujrzy światła dziennego. Obrazy nie namalowane ukrywają się jeszcze w mroku niepamięci przyszłości. Wiem, że one są i czekają na swoje fizyczne narodziny, na dotyk mojej ręki.

Zbigniew Stec

Kontakt: tel. 0*54 232 54 80. e-mail: zastec@poczta.onet.pl
Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony: www.stec.wwi.pl

MartinezFilm

Informacje

Festyn upamiętniający 100 – lecie PCK

20 września 2019, Możliwość komentowania Festyn upamiętniający 100 – lecie PCK została wyłączona

IV Włocławska Wystawa Makiet Kolejowych i Samochodowych

19 września 2019, Możliwość komentowania IV Włocławska Wystawa Makiet Kolejowych i Samochodowych została wyłączona

Rysowanie po ścianie tunelu

19 września 2019, Możliwość komentowania Rysowanie po ścianie tunelu została wyłączona

Rowerowa Masa Krytyczna w niedzielę 22 września 2019

18 września 2019, Możliwość komentowania Rowerowa Masa Krytyczna w niedzielę 22 września 2019 została wyłączona

Polska Pod Krzyżem – Kruszyn 2019

17 września 2019, Możliwość komentowania Polska Pod Krzyżem – Kruszyn 2019 została wyłączona

III Włocławski Festiwal Modelarski

16 września 2019, Możliwość komentowania III Włocławski Festiwal Modelarski została wyłączona

Archiwa