NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Film Włocławianina w TVP Historia

Rozmawiam dziś z Marcinem Sroką – Wielkim pasjonatem filmu i historii, absolwentem Łódzkiej „Filmówki”, Włocławianinem.

Marcin Sroka, reżyser filmu „Bitwa pod Płowcami”.

 

Nie będę ukrywał, że do tego wywiadu nakłoniło mnie obejrzenie Twojego filmu „Bitwa pod Płowcami”. Film ten mieszkańcy Włocławka mieli możliwość obejrzeć na specjalnym pokazie w Centrum Kultury Browar B. 15 maja tego roku ale z tego co wiem to nie koniec? Film będzie można podobno obejrzeć w TVP Historia?

Tak, to prawda. Film, którego jestem scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę 24 sierpnia o godzinie 19.30 na kanale TVP Historia. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i bardzo się cieszę, że ogólnopolski telewizyjny kanał tematyczny zdecydował się na emisję mojego filmu. Zapraszam wszystkich przed telewizory w ten sobotni wieczór, gdyż nie często można zobaczyć na antenie TVP Historia filmy związane z naszym regionem. Teraz jest ku temu znakomita okazja.

Na pewno wiele czasu musiałeś poświęcić na przygotowanie i wykonanie tak istotnego i ciekawie zrealizowanego filmu. Mógłbyś podzielić się z nami swoimi ówczesnymi obawami i problemami jakie napotykałeś podczas przygotowań i realizacji filmu?

Przyznam szczerze, że na fali entuzjazmu jaki mi towarzyszył podczas realizacji filmu, wszelkie obawy zniknęły. Bardzo wierzyłem w ten projekt i bardzo chciałem go zrealizować, więc nie było miejsca w mojej głowie na wątpliwości i niepewność. Mam w życiu dwie pasje: filmowanie i historię. Połączyłem je realizując „Bitwę pod Płowcami” i poczułem, że jestem na właściwej drodze. Oczywiście filmu nie robi się ot tak, szybko. Żeby uzyskać zadowalający efekt końcowy musiałem zaplanować kilkadziesiąt dni zdjęciowych oraz spędzić kilkaset godzin na montażu. Jednak gdy robi się to co się lubi, to wszelkie zmęczenie i niedogodności przestają mieć znaczenie.

Skąd czerpałeś wiedzę na temat nie tylko samej bitwy ale też Zakonu i w ogóle XIV w.? Bo trudno mi uwierzyć by było, że to wiedza tylko z internetu?

Podczas pisania scenariusza dotarłem do wydaje mi się wszystkich możliwych pozycji książkowych, artykułów oraz materiałów filmowych związanych z okresem bitwy pod Płowcami. Najwięcej jednak o bitwie dowiedziałem się od historyków, którzy wystąpili w moim filmie. Są to: Leszek Kalicki, scenarzysta inscenizacji bitwy pod Płowcami, która odbywa się co roku pod płowieckim pomnikiem. Wielki miłośnik historii. Autor wielu książek historycznych. Mirosław Moliński – myślę, że nie ma w Polsce osoby, która posiada większą wiedzę na temat bitwy niż on. Łukasz Linowski, włocławianin, który robi karierę naukową na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor wielu publikacji dotyczących historii Włocławka i jego okolic.

Czy zatem trudno było dotrzeć do występujących w filmie historyków, pasjonatów historii i rekonstruktorów i czy długo musiałeś ich przekonywać do wzięcia udziału?

Absolutnie nikogo nie musiałem namawiać do udziału w filmie, wszyscy zgodzili się bez wahania. Jestem bardzo wdzięczny każdemu, który razem ze mną tworzył ten film. Szczególnie dziękuję Darkowi Zielińskiemu i Leszkowi Kalickiemu. To prawdziwi pasjonaci historii, osoby które bezinteresownie promują w bardzo ciekawy sposób naszą lokalną historię w szkołach oraz podczas spotkań i inscenizacji bitew odbywających się w całej Polsce.

W filmie widzimy rekonstruktorów średniowiecznego rycerstwa. Czy Tobie jako reżyserowi, trudno było z nimi współpracować? Na co dzień te osoby nie są chyba aktorami?

To prawda, osoby występujące w filmie nie są aktorami, ale uwierz mi, gdy zakładały na siebie średniowieczne zbroje to czuły się przed kamerą jak ryby w wodzie. Wiele ujęć zrealizowałem podczas co rocznej inscenizacji bitwy, która odbywa się pod pomnikiem w Płowcach. Są tam wtedy obecne bractwa rycerskie z całej Polski i bardzo realistycznie odtwarzają wydarzenia z września 1331 roku. Korzystając z okazji bardzo serdecznie zapraszam wszystkich na tegoroczną inscenizację bitwy, która odbędzie się w najbliższą niedzielę. Warto tam być.
Ujęcia złożona z bliskie planów walk rycerskich oraz detali realizowałem w Radziejowie, sceny koronacji Władysława Łokietka zostały sfilmowane w Brześciu Kujawskim a ujęcia zamku krzyżackiego wykonałem w Radzyniu Chełmińskim.

No dobra ale dlaczego akurat bitwa pod Płowcami?

Bitwa pod Płowcami to jedna z największych bitew polsko-krzyżackich w XIV wieku, jakie miały miejsce na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, w której rycerstwo polskie pokazało, że można skutecznie walczyć z niepokonaną dotąd armią krzyżacką. gdyby Zakon krzyżacki wygrał bitwę na radziejowskich polach, to wraz z Czechami dokonaliby zapewne rozbioru Królestwa Polskiego.
Decydując się na realizację tego filmu, chciałem wypromować nasz region na arenie ogólnopolskiej, a także opowiedzieć Polakom historię tej ważnej dla naszego kraju bitwy, bo trzeba przyznać, że nie każdy nasz rodak ją kojarzy. Trzeba było opowiedzieć o niej na nowo, ale w sposób interesujący i nowoczesny, dlatego sięgnąłem po formułę dokumentu fabularyzowanego. Wzorowałem się na najlepszych filmach dokumentalnych emitowanych na takich kanałach jak History Channel i Discovery Channel.
Dzisiaj, żeby zainteresować młodzież historią trzeba opowiadać o niej w sposób nowoczesny. W internecie i telewizji króluje szybki montaż oraz krótkie, dynamiczne ujęcia. Realizując dokumenty fabularyzowane w takim stylu, możemy sprawić, że będą one atrakcyjne dla widza.

Produkcja takiego filmu kosztuje i nie mam na myśli tylko ogromu czasu jaki poświęciłeś. Wymieńmy więc tu może mecenasów? Im też się coś należy. W końcu to dzięki nim film mogłeś ukończyć i zaprezentować szerokiej publiczności.

Mecenasami filmu „Bitwa pod Płowcami” zostali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Brześć Kujawski oraz Powiat Radziejowski – Starostwo Powiatowe w Radziejowie. Dziękuję wszystkim mecenasom z całego serca, że uwierzyli w mój film i zdecydowali się na promocję naszej lokalnej historii na arenie ogólnopolskiej. Korzystając z okazji chciałbym wymienić osoby, które przyczyniły się osobiście do mecenatu nad filmem: Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski i jego zastępca Damian Chełminiak, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Jarosław Kołtuniak Starosta Radziejowski i Grzegorz Piasecki Wicestarosta Radziejowski.
Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy wspierali mnie podczas realizacji „Bitwy pod Płowcami”, szczególnie dziękuję moim rodzicom, siostrze i oczywiście żonie Paulinie, która pełniła również funkcję kierownika produkcji.

A już tak na koniec, mógłbyś uchylić choćby rąbka tajemnicy użytkownikom portalu NaszWłocławek.pl i zdradzić Twoje kolejne plany produkcyjne. O czym teraz?

Włocławek i jego okolice mają wiele ciekawych miejsc i historycznych postaci, o których należy zrobić filmy dokumentalne. Jeśli tylko będzie zainteresowanie instytucji, które podejmą się współfinansowania kolejnych filmów to jestem w stanie zrobić takich projektów filmowych bardzo wiele. Aktualnie przygotowują film dokumentalny związany z Janem Pawłem II, a także piszę scenariusz do dużego dokumentu fabularyzowanego o jednej z wyjątkowych postaci historycznych związanych z Włocławkiem.

Bardzo dziękuje że zechciałeś ze mną porozmawiać. Zachęcamy zatem gorąco wszystkich do obejrzenia zrealizowanego przez Ciebie filmu „Bitwa pod Płowcami” na antenie TVP Historia w sobotę 24 sierpnia o 19.30.

Włocławek 22.08.2019
Tomasz Popowski