NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Adam Zapora

Adam Zapora Włocławski Artysta Adam Zapora urodził się w 1979 roku we Włocławku. Już od najmłodszych lat wykazywał niesamowity talent i pomysłowość w swoich rysunkach i akwarelach.

W wieku 15 lat rozpoczął naukę w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych we Włocławku. Było to niemal magiczne miejsce w którym spotkał takich artystów jak Elżbieta Kędzia, Barbara Pakulska, Bogdan Wajberg, Zbigniew Purczyński i Piotr Stachlewski z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Szkolnymi kolegami Zapory byli tacy reprezentanci współczesnej sceny artystycznej w Polsce jak Dawid Woliński i Jerzy Jabczyński. Artystyczny świat Szkoły Sztuk Pięknych pełen był wzajemnych wpływów i porównując prace młodych twórców z tego okresu widać wyraźnie zbieżności. Kamieniem milowym w sposobie odbierania świata i początkiem indywidualnego, rozpoznawalnego stylu Zapory był jego projekt tkaniny dyplomowej „Maski” (w zbiorach Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku). W tej pracy widać już sposób użycia podstawowych geometryzujących form, które zagoszczą na stałe w pracach Adama Zapory.

Jako uczeń POSSP Adam Zapora wziął udział w dwóch wystawach zbiorowych w Dobrem. Pierwsza z nich miała miejsce w 1996, druga w 1997. Obie zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem. W latach 1997-1998 Zapora zaprojektował i wykonał dekoracje dla kościoła pw. św. Stanisława w Dobrem. W roku 1999 Zapora otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym konkursie „Wojna i pokój” we Wrocławiu (udział w wystawie pokonkursowej).

Po ukończeniu POSSP Adam zdecydował o podjęciu studiów z historii sztuki na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pytany dlaczego nie wybrał studiów artystycznych odpowiadał: „Wiem jak robić sztukę technicznie, teraz chcę poznać teorię”. Studia były czasem przystopownia i wyciszenia kariery Zapory. W ciągu kolejnych pięciu lat wziął udział w Jubileuszowej Wystawie Pedagogów i Absolwentów POSSP we Włocławku (2001) oraz zaprezentował indywidualną ekspozycję fotografii „Rok z mojego życia” w Dobrem (2002).

W 2004 roku Zapora obronił pracę teoretyczną dotyczącą polskiej drewnianej architektury neogotyckiej uzyskując tytuł magistra historii sztuki a rok później rozpoczął pracę jako Asystent Dyrektora Artystycznego Global Fine Arts na pokładzie luksusowego statku pasażerskiego Princess Cruises. Dało mu to możliwość wejścia w świat minionych i współczesnych mistrzów sztuki takich jak Chagall, Picasso, Erte, Miro, Dali, Nechita.

W latach 2006-2008 Adam Zapora uczył w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych prowadząc zajęcia z historii sztuki, historii i fotografii. Obecnie pracuje w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w Zbiorach Sztuki. Od kwietnia 2008 roku współredaguje wraz z Dariuszem Grzelakiem Włocławski Informator Kulturalny PEGAZ (www.pegaz.wwi.pl).
Od 2007 roku artystę reprezentuje w Irlandii Arts Gallery in Stillorgan w Dublinie.
Rok 2008 to seria wystaw
– „Malarstwo” – wystawa indywidualna w Salonie Młodych – Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
– „Sacrum Profanum” – wystawa indywidualna w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
– „Spring Art Fare” – udział w targach sztuki w Dublinie
– „Z podróży…” – wystawa indywidualna fotografii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrem
– „Spotkanie z…” – wystawa indywidualna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubrańcu
– „Światy” – wystawa indywidualna w Galerii „Przestrzeń dla sztuki” – Teatr Impresaryjny we Włocławku.
Nieprzerwanie tworząc Adam rozwija swój język plastczny, swój styl, który znalazł uznanie wśród wielu kolekcjonerów i amatorów sztuki na całym świecie.

Prace w zbiorach prywatnych w USA, Meksyku, Irlandii, Niemczech i Polsce.

Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony:
www.zapora-art.rox.pl
oraz www.zapora.wwi.pl
Kontakt z artystą:
adamzapora@yahoo.com