NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 24.09.2018

Włocławek, 24 września 2018 r.

  • Konferencja prasowa Dziś, tj. 24 września br. o godz. 11.30 w sali konferencyjnej na stadionie OSiR przy ul. Leśnej we Włocławku odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, ANWIL S.A. i LKS Vectra Włocławek.

    Tematem będzie 5. ANWIL PÓŁMARATON WŁOCŁAWEK.

    Zapraszamy przedstawicieli redakcji.

  • Przetarg na budowę dróg wewnętrznych Gmina Miasto Włocławek ogłosiła przetarg na budowę dróg wewnętrznych z podziałem na 2 zadania.

    Zadanie nr 1  dotyczy przebudowy drogi wewnętrznej osiedlowej od ul. Dziewińskiej wzdłuż budynku komunalnego Dziewińska 11 wraz placem manewrowym. Przebudowa drogi wewnętrznej będzie polegała na rozbiórce istniejącej, zniszczonej nawierzchni z płyt drogowych betonowych wraz z krawężnikami (tylko krawężniki od strony terenów zielonych) oraz wykonaniu nowego ograniczenia nawierzchni.

    Zadanie nr 2 obejmuje budowę fragmentu drogi wewnętrznej osiedlowej od ul. Dziewińskiej w kierunku komunalnych budynków mieszkalnych Dziewińska 13A i Dziewińska 11C wraz placem manewrowym.

    Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postepowaniu należy składać do 3 października.

    Ogłoszenie o za mówieniu dostępne jest pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/budowa-drog-wewnetrznych-z-podzialem-na-2-zadania/

  • Bezpłatna mammografia dla pań – można się zapisywać na październikowe badania
    25 października we Włocławku, przy ul. Kilińskiego (nieopodal marketu Kaufland), będzie dostępny mammobus.

    Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

    – w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

    -lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

    Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

    Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

    Organizatorzy badania we Włocławku proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz.  (Call Center czynne jest od poniedziałku do piątku oraz wybrane soboty).

  • WCEE organizuje zajęcia dla pasjonatów przyrody Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej od września prowadzi bezpłatne zajęcia dla uczniów.

    Zajęcia prowadzone będą do 30 listopada we Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej:

    – od poniedziałku do piątku o godzinie 9.00 w ramach Programu „Zielone lekcje – zajęcia dla małych i dużych pasjonatów przyrody”,

    – w piątki o godzinie 11.00 bezpłatne zajęcia w ramach programu „Aktywny i ekologiczny włocławianin – szansą dla zrównoważonego rozwoju miasta”

    Od poniedziałku do czwartku o godzinie 11.00 WCEE zaprasza na zajęcia odpłatne(5zł/dziecko).

    Więcej na ten temat: http://www.wcee.org.pl/

  • V Włocławski Targ z Darami Lata W najbliższą niedzielę, 30 września br., w godz. 10.00–14.00, na placu znajdującym się obok Muzeum Etnograficznego we Włocławku przy ul. Bulwary 6 odbędzie się V Włocławski targ z darami lata  „Na jesieni świat się mieni”.

    Celem imprezy jest promocja produktów tradycyjnych wyrabianych na małą skalę z lokalnych surowców. Większość z nich, w oparciu o przepisy regionalnej kuchni ludowej, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich, właściciele gospodarstw ekologicznych, laureaci różnych konkursów kulinarnych i drobni wytwórcy produktów spożywczych.

    Odwiedzający targ będą mieli okazję spróbować i zakupić m.in. wędliny wykonane tradycyjnymi metodami, wyroby z gęsi, sery, przetwory owocowe i warzywne, soki, miody, kawy, herbaty, octy, ciasta, chleby. W ofercie wystawców znajdą się również gotowe potrawy, m.in. pierogi z różnymi nadzieniami, zupy, bigosy, kluski ziemniaczane i wiele innych.

    Podczas targów przypominamy produkty wykorzystywane w polskiej kuchni. Na tegorocznej imprezie polecamy zioła, które używane były w lecznictwie ludowym

    i jako przyprawy kuchenne. Proponujemy te rośliny, które mają długą tradycję w naszym kraju, np. mięta, lubczyk, szałwia, melisa, majeranek i wiele innych.

  • ZUS zaprasza do projektu „Lekcje z ZUS” – warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych To już piąta edycja programu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotychczas dzięki projektowi „Lekcje z ZUS” swoją wiedzę poszerzyło blisko 160 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim w lekcjach udział wzięło 4500 uczniów z 88 szkół.

    Wszystkich pedagogów zapraszamy do udziału w projekcie „Lekcje z ZUS”. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. We współpracy z metodykiem nauczania przygotowano scenariusze czterech lekcji o ubezpieczeniach społecznych:

    1. Świadomy zawsze ubezpieczony,
    2. Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki,
    3. Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach
    4. oraz e-ZUS, czyli firma pod ręką.

    Podczas lekcji uczniowie poznają: co to jest ZUS, co to są ubezpieczenia społeczne, dlaczego warto być ubezpieczonym i na jakie świadczenia można liczyć, gdy płaci się składki. Młodzież zdobywa także praktyczną wiedzę np. jak zgłosić się do ubezpieczeń, gdy założą własną firmę, jak zgłosić pracowników czy rozliczyć składki za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

    Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

    Uczniowie, którzy wzięli udział w Lekcjach z ZUS mogą zmierzyć się z innymi w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.  Laureaci Olimpiady otrzymują atrakcyjne nagrody, m.in.: laptopy, tablety, czytniki e-booków, a przede wszystkim indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie, z którymi ZUS zawarł porozumienia o współpracy.

    Nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w Lekcjach z ZUS oraz zgłosić szkołę do olimpiady mogą liczyć na wsparcie koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji, który pomoże przeprowadzić lekcje o ubezpieczeniach społecznych. To do niego zgłasza się szkołę, która chce wziąć udział w olimpiadzie.

    W Oddziale ZUS w Bydgoszczy należy kontaktować się z Joanną Karsznią pod nr. tel. 502 007 721, e-mail joanna.karsznia@zus.pl, a w Oddziale ZUS w Toruniu  Bożeną Wankiewicz pod nr tel. 502 007 756, e-mail wankiewiczb@zus.pl.  Szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w olimpiadzie do 14 listopada 2018r.

    Więcej informacji o projekcie na stronie www.zus.pl  w zakładce Edukacja z ZUS.

  • FOTO – EKO 2018 – można już nadsyłać prace
    Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” już po raz 26 zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. Przedmiotem konkursu są zdjęcia przedstawiające przyrodę Polski – dziko występujące rośliny, grzyby i zwierzęta lub ciekawe przyrodniczo miejsca.

    Prace na konkurs można zgłaszać do 21 października br. za pośrednictwem strony internetowej: http://www.foto-kurier.pl/uzytkownik/twoje_zdjecia.html. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 listopada, a do grudnia powstanie wystawa prezentująca kilkadziesiąt najlepszych prac. W Konkursie nagradzane są trzy najlepsze prace. Podobnie jak w latach ubiegłych ich autorzy sami dokonają wyboru nagród rzeczowych (np. sprzętu lub akcesoriów fotograficznych albo turystycznych). Oprócz nagród przyznane zostaną wyróżnienia. Ze względu na potrzebę zwrócenia uwagi na występowanie i zasady ochrony przyrody na terenach zurbanizowanych, w tegorocznej edycji zostanie wydzielona specjalna kategoria „Dzika przyroda w mieście”, w ramach której zostanie przyznane dodatkowe wyróżnienie.

    Od ćwierć wieku corocznie w Konkursie FOTO-EKO bierze udział kilkuset miłośników fotografii zafascynowanych naszą rodzimą przyrodą, w tym wielu uznanych fotografików. Z kilkudziesięciu najlepszych nadesłanych prac powstanie wystawa pokonkursowa, która przez rok będzie wędrować po rozmaitych szkołach, urzędach, muzeach przyrodniczych i innych placówkach. Jej zasadniczy cel to uwrażliwienie na naszą rodzimą przyrodę, popularyzacja wiedzy przyrodniczej oraz rozwijanie i kształtowanie postaw przyjaznych naturze.

    Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie internetowej Towarzystwa: http://www.salamandra.org.pl/fotoeko.html oraz na stronie Foto-Kuriera: http://www.foto-kurier.pl/galerie/143,1,foto-eko-18/.