NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

ANGELIKA SZYMAŃSKA zdobywa PUCHAR POLSKI w JUDO

W miniony weekend w Luboniu k. Poznania odbył się Puchar Polski Juniorów Młodszych w Judo. Do rywalizacji w zawodach stanęło 426 zawodników i zawodniczek z całej Polski, w tym podopieczni trenerów : Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego reprezentujący MKS „Olimpijczyk” i UKS „Papieżka” Włocławek.

Najlepiej z ekipy spisała się Angelika Szymańska (MKS „Olimpijczyk” Włocławek) – Wicemistrzyni Polski Młodziczek sprzed tygodnia – zajmując 1 miejsce w kategorii do 48kg.

W drodze do złota Angelika wygrała min. z Barbarą Kulik (UKJ 225 Warszawa) – Mistrzynią Polski Młodziczek do 52kg i Mistrzynią Polski Juniorek Młodszych oraz w finale z Katarzyną Wiszniewską (UKS 3 Piła)- medalistką Mistrzostw Polski Jun. Mł. To drugi medal Angeliki Szymańskiej w kategorii juniorki młodszej (wcześniej 4.03.2012r. zajęła 3m. w P.P. Jun. Mł. w Skierniewicach). Jeszcze do niedawna Szymańska walczyła w kategorii dzieci. Urodzona w 1999r. od stycznia 2012r. może oficjalnie brać udział w zawodach organizowanych przez Polski Związek Judo w kategorii młodziczka (1998-1999) oraz w kategorii starszych dziewcząt, czyli juniorka młodsza (1996-1997). To duże osiągnięcie tak młodej zawodniczki, która podczas konsultacji szkoleniowych kadry narodowej juniorek młodszych „ wpadła w oko” trenerce kadry Joannie Majdan. Angelika stylem walki przypomina pojedynki swojej trenerki Anety Szczepańskiej. Można powiedzieć, że jest „technicznym klonem” Szczepańskiej. Prezentuje techniki z grupy rzutów ręcznych i nożnych, większość walk wygrywa przed czasem. W podobnym stylu zwyciężała na lubońskich matach.

Druga zawodniczka „Olimpijczyka” Wiktoria Tomczak nie zdołała przebić się do strefy medalowej i po stoczeniu 4 walk (2 zw. 2 por.) zajęła 9 miejsce.

Dużą niespodzianką było miejsce poza podium Mistrza Polski Młodzików wagi do 42kg. – Kacpra Wróbla. Zawodnik „Olimpijczyka” stoczył 5 walk (3 zw. 2 por.) i zajął ostatecznie 7 miejsce. Na usprawiedliwienie zawodnika należy wziąć pod uwagę dużą niedowagę (4 -5kg) do najlżejszej w kategorii jun. mł. , czyli do 46kg. Po wygranej pierwszej walce ze zwycięzcą P.P. Młodzików z 2011r. – Oskarem Kordasiem (TS Wisła Kraków) uległ Patrykowi Walczykowi (GKS Czarni Bytom) – obecnie najlepszemu juniorowi młodszemu w tej kategorii wagowej, złotemu medaliście P.P. Jun. Mł. Po porażce z Walczykiem Kacper mógł jedynie powalczyć o brąz. Po stoczeniu dwóch kolejnych zwycięskich pojedynków min. z Wicemistrzem Polski Młodzików – Cezarym Tchórzewskim (SGKS Wybrzeże Gdańsk) nie sprostał Patrykowi Nowakowi (KJ Koka Jastrzębie-Zdrój) i zajął ostatecznie 7 miejsce.

Ta przegrana wpisze się w historię startów samego zawodnika, gdyż od początku swoich startów na arenach krajowych i międzynarodowych Kacper zawsze stawał na podium podczas każdego startu zdobywając łącznie 147 medali (130zł, 8sr, 9br).

Podczas P.P. w Luboniu na podium nie stanął również Dawid Wróbel w kat . do 55kg. , który po stoczeniu 4 walk (2zw. 2 por) zajął 9 miejsce.

Dzień po juniorach młodszych do rywalizacji w Pucharze Polski stanęli seniorzy. Jedyny reprezentant „Olimpijczyka” – Łukasz Smorzewski po stoczeniu 3 pojedynków (1zw. 2 por.) zajął 7 miejsce.

Przed nami kolejne starty. W maju Puchary Polski w kat. młodzik – junior i turnieje dzieci a w czerwcu Puchar Europy Młodzików w Gyor (Węgry). W tym drugim wystąpią najlepsi młodzicy Judo Teamu prowadzonego przez trenerkę Szczepańską. W lipcu do rywalizacji o mistrzostwo kraju staną juniorzy młodsi – powiedział trener Roman Stawisiński.

Wyjazd na Puchary Polski do Lubonia był dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Włocławek.