NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Zawodnik KS AQUA Włocławek Jan Marciniak, brązowym medalistą Mistrzostw Polski

Jan Marciniak, żeglarz, zawodnik Klubu Sportowego AQUA Włocławek, stanął na trzecim miejscu podium zdobywając brązowy Mistrzostw Polski Formuła Kite zakończonych wczoraj w Pucku. Regaty kitesurfingowe w Formule Kite to konkurencja racingowa, która jest konkurencją olimpijską i będzie miała swój debiut  na igrzyskach olimpijskich w Paryż 2024.

Jan Marciniak żegluje od 6 roku życia, przygodę z żeglarstwem rozpoczynał na łódkach klasy optymis, na których zdobył wiele medali, jako nastolatek żeglował na jachcie 29er, tu również zdobywał medale, następnie żeglował na dwuosobowym, bardzo szybkim skifie klasy olimpijskiej 49er. Na tym jachcie był dwukrotnym mistrzem polski i dwukrotnym wicemistrzem Polski. Obecnie jest zawodnikiem kadry Polski w kiteboardingu, jest również objęty programem Paryż 2024.

W 2020 roku przesiadł się klasę na kitebording formuła kite czyli wyścigową odmianę kitebordningu. Jest to bardzo szybki sprzęt, dzięki foilowi (hydroskrzydło) zawodnicy osiągają na wyścigach bardzo duże szybkości, przekraczając często 50 km/h. Duże szybkości i lot zawodnika nad wodą powodują duże emocje i widowiskowość konkurencji.

Tekst i zdjęcie
KS AQUA Włocławek