NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Kujawsko-pomorscy Terytorialsi obchodzili Święto Wojska Polskiego

Podczas minionego weekendu 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła Święto Wojska Polskiego po raz czwarty od momentu jej utworzenia. Żołnierze uczestniczyli w licznych uroczystościach, ale i piknikach wojskowych.

Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Z tej okazji 14 i 15 sierpnia w całym kraju odbyło się 30 pikników wojskowych, na których żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych zaprezentowali sprzęt i uzbrojenie, które wykorzystują w codziennej służbie. Na piknikach, które w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się w Rypinie i Tucholi, Terytorialsi zaprezentowali m.in. quady, motocykle, sprzęt łączności, bezzałogowy statek powietrzny FlyEye oraz nowoczesne uzbrojenie m.in. karabinek MSBS Grot, moździerz 60 mm LMP-2017, karabin maszynowy UKM 2000P czy karabin wyborowy BOR. Najmłodsi mieli możliwość przymierzenia umundurowania żołnierza, kamizelki kuloodpornej, hełmu czy zasobnika piechoty górskiej. Malowanie twarzy farbami maskującymi i zdjęcie z elementami wyposażenia cieszyło się największym zainteresowaniem ze strony dzieci. Każdy chętny mógł zostać przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy.

Podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie 8 K-PBOT miała zaszczyt wystawić poczet sztandarowy w składzie ppor. Patryk Mączyński, sierż. Paweł Polcikiewicz oraz kpr. Robert Pawłowski. Podczas defilady kończącej główne obchody na placu marszałka Józefa Piłsudskiego godnie zaprezentowali sztandar, który brygada otrzymała niespełna rok temu. Dodatkowo kompania honorowa brygady uczestniczyła w obchodach zorganizowanych na Placu Wolności we Włocławku.

Mundurowi wzięli również udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej i pomnika ku pamięci oficerów Wojska Polskiego związanych ze Żninem i okolicami, zamordowanych w kwietniu 1940 r w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Nowa tablica znajduje się na strzelnicy w miejscowości Godawy niedaleko Żnina. Na koniec uroczystości żołnierze WOT zaprezentowali pokaz dynamiczny działania sekcji lekkiej piechoty.

Kolejną okazją do zobaczenia żołnierzy i sprzętu wojskowego będzie czwarte święto 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na które zapraszamy 28 sierpnia na Błonie Nadwiślańskie w Grudziądzu. Podczas uroczystości odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa i zostanie wręczona Chorągiew Wojska Polskiego. Trzy bataliony lekkiej piechoty, które są w strukturach brygady otrzymają proporce rozpoznawcze. Przewidziano szereg atrakcji dla mieszkańców, m.in. rejs wycieczkowy po Wiśle, wystawę sprzętu i uzbrojenia, żołnierski poczęstunek oraz występ Chóru Copernicus przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń. Wszystkie dzieci zapraszamy na gry i zabawy, które poprowadzi animator.

Zdjęcia i tekst
8K-PBOT