NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Zakończenie Jubileuszu 90 – lecia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

We wtorek (23.04.) w Sanktuarium Męczeństwa przy włocławskiej Tamie, na zakończenie Jubileuszu 90 – lecia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, w dzień imienin Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – J. Eksc. Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering, przewodniczył Jubileuszowej Eucharystii.

Wspólnota Braci Pocieszycieli z Getsemani wraz zaproszonymi gośćmi: ks. Biskupem Ordynariuszem Wiesławem Alojzym Meringiem oraz Biskupem Seniorem Bronisławem Dembowskim, kapłanami, siostrami zakonnymi, dobrodziejami, przyjaciółmi Zgromadzenia Braci Pocieszycieli i sympatykami, uwielbiła Boga za Jubileusz 90 lat obecności i rozwoju Zgromadzenia  w Kościele Powszechnym.

Zgromadzonych na Eucharystii przywitał i wprowadził w treść uroczystości Prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerad M. Pettke CCG, ukazując sens i znaczenie Jubileuszu 90 – lecia. Ojciec Prowincjał w powitaniu gości, w imieniu całej Wspólnoty Zakonnej wyraził swoją szczególną wdzięczność za obecność byłego Generała Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani ojca Viliam’a Val’a CCG, który przybył na uroczystości z Domu Macierzystego z Wiednia, gdzie w 1922 roku zostało erygowane Zgromadzenie. O. Świerad zaznaczył, że gdyby nie Ojciec Generał Viliam, uroczystości Jubileuszowe 90 – lecia nie miałyby miejsca. Przypomniał, że po rozproszeniu zakonników przez władze komunistyczne ówczesnej Czechosłowacji w roku 1950, to właśnie jego charyzmatyczne zaangażowanie przyczyniło się w latach ’90 – tych do odnowy Zgromadzenia i dokonania przeszczepu wspólnoty Braci Pocieszycieli na tereny Polski.

W homilii ks. Biskup nawiązując do św. Wojciecha Męczennika z liturgicznego wspomnienia Patrona Polski, oraz do błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki z racji dnia Jego imienin, zachęcał do radykalizmu życia: „Gdyby się bali, ani jeden ani drugi nie zostałby świętym i męczennikiem Kościoła. Gdyby dla świętej zgody, w imię określonych interesów, gdyby zamilkli, nie mówili, to byliby chwalonymi obywatelami, ale dzisiaj byśmy ich nie wspominali. My musimy przestać się lękać tego, że nazwą nas konserwatystami, że powiedzą iż jesteśmy nie dzisiejsi, że jesteśmy sektą Smoleńską, że jesteśmy moherowi. Głosić Jezusa i wierzyć w Niego, to jest także głosić prawdę…”

Pasterz diecezji nawiązując do Ewangelii z minionej Niedzieli Dobrego Pasterza, zwrócił uwagę na posługę Zgromadzenia Braci Pocieszycieli, która istnieje już od wielu lat: „Jezus zapewnia, że tym swoim owcom daje życie wieczne, że one nie zginą na wieki. Naukę Jezusa, Ewangelię, przypominają i głoszą od 90 lat ojcowie Pocieszyciele. Od prawie 20 lat, robią to tutaj we Włocławku w parafii Matki Bożej Fatimskiej. Od 2010 roku, tu w sanktuaryjnej świątyni męczeństwa bł. księdza Jerzego. Trwają tu jako kustosze miejsc związanych z tym męczeństwem […]”

Podsumowując wydarzenie jakim było zakończenie Roku Jubileuszowego 90 – lecia wspólnoty zakonnej Braci Pocieszycieli z Getsemani w Kościele Powszechnym, ks. biskup wyraził swoją wdzięczność, szczególnie za wysiłki podjęte w dziele utworzenia Sanktuarium poświęconego bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce: „Kończąc Jubileusz 90 – lecia, dziękując za prawie wiek obecności na naszym kontynencie, szczególnie właśnie za to Sanktuarium chcemy podziękować. Niech święty męczennik, Patron tego miejsca, wyprasza nam zgromadzonym dzisiaj w dniu jego imienin. Niech wyprasza mądrość, wielkoduszność, wierność prawdzie, które tak bardzo są potrzebne i naszemu osobistemu i naszemu społecznemu życiu”.

Podczas Jubileuszowej uroczystości, Pasterz diecezji poświęcił obraz przedstawiający błogosławionego męczennika za wiarę jako głosiciela Słowa Bożego i ewangelizującego, który wskazuje na Krzyż i Księgę Pisma Świętego. Autorem obrazu jest malarz pan Leszek Ojak z Wrocławia, natomiast ofiarodawcami obrazu są czciciele błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Państwo Krystyna i Piotr Ryniec z Włocławka oraz pan Stanisław Szańca z Warszawy.

Po uroczystej Eucharystii zgromadzeni goście udali się na wspólny posiłek, podczas którego odczytano listy gratulacyjne z okazji Jubileuszu 90 – lecia Zgromadzenia, m.in. przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, oraz Posłów na Sejm RP Panią Annę Sobecką oraz Pana Posła Łukasza Zbonikowskiego, a także związki zawodowe NSZZ SOLIDARNOŚĆ 80 Region Kujawsko – Pomorski, oraz NSZZ Solidarność Region Toruńsko – Włocławski. Życzenia składali przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego m.in. Przełożona Generalna Sióstr Westiarek Matka Krystyna Motyl.

Jubileusz był okazją do dziękowania Bogu za charyzmat i łaski otrzymane w przeciągu 90 lat od zaistnienia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani w Kościele. Niech Dobry Pan wspiera i umacnia w dalszym posługiwaniu na kolejne lata w wiernym naśladowaniu Chrystusa w posłudze ludziom najbardziej potrzebującym.

o. Szymon Piotr CCG

pocieszyciele.pl