Dominacja Olimpijczyków – 5 złotych medali w Mistrzostwach Polski

Historyczny sukces zanotowali  judocy  MKS „Olimpijczyk” Włocławek w Mistrzostwach Polski Judo Młodzików w Bochni w dniach 20-21 kwietnia 2013 r. W turnieju, w którym udział wzięło 486 zawodników i zawodniczek ze 106 klubów z całej Polski, wychowankowie Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego wywalczyli 5 złotych i 1 brązowy medal. Jest to zdobycz medalowa nie notowana w historii polskiego judo i włocławskiego sportu  – do tej pory najlepszy wynik podczas imprezy tej rangi włocławscy judocy  trenowani przez Romana Stawisińskiego uzyskali w 1993 r. (MKS OSiR Włocławek – 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe). Judocy Olimpijczyka  zdeklasowali  wszystkie kluby również w klasyfikacji  medalowej, zajmując bezapelacyjnie 1 miejsce . Drugi zespół w tej klasyfikacji –  SGKS Wybrzeże Gdańsk wywalczył 2 złote medale. Ponadto tytułem najlepszej zawodniczki mistrzostw wyróżniona została  Wiktoria Tomczak, złota medalistka z wagi 48 kg (5 wygranych walk przed czasem). Warto podkreślić, że medal Wiktorii jest  50 złotym medalem mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, wywalczonym przez zawodników i zawodniczki Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego . 51 złoty medal wywalczyła w ostatniej walce mistrzostw w pięknym stylu (4 walki wygrane przed czasem) Karolina Wróbel. Łączny dorobek z mistrzostw Polski wychowanków wicemistrzyni olimpijskiej, medalistki mistrzostw świata seniorek i mistrzostw Europy seniorek Anety Szczepańskiej i Romana Stawisińskiego  to 117 medali (51 złotych, 15 srebrnych, 51 brązowych).

Dużym wyróżnieniem , a jednocześnie docenieniem klasy judoków „Olimpijczyka” było wyznaczenie do pocztu sztandarowego  Angeliki Szymańskiej i Kacpra Wróbla – mistrzów Polski, złotych medalistów Pucharu Europy w Györ (Węgry) i Warsaw Judo Open, wielokrotnych zwycięzców pucharów Polski młodzików i juniorów młodszych, najlepszych w Polsce  w Rankingu Młodziczek i Młodzików.

Pierwszy złoty medal na tych mistrzostwach dla „Olimpijczyka” wywalczył w wadze 81 kg  niezwykle utalentowany Adrian Górczyński (ubiegłoroczny wicemistrz Polski, brązowy medalista Pucharu Europy w Györ, złoty medalista Warsaw Judo Open), mimo że do limitu wagi brakuje mu 5 kg, nie dał szans przeciwnikom wygrywając trzy walki przed czasem (przez rzuty).

W wadze 46 kg złoty medal w bardzo dobrym stylu (5 wygranych pojedynków) zdobył Kacper Wróbel, ubiegłoroczny mistrz Polski z wagi 42 kg. W ten sposób Kacper znalazł się w elitarnej grupie zawodników, którzy wywalczyli 2 tytuły mistrza Polski młodzików.

Pierwszy mistrzowski medal w swojej karierze zdobył Patryk Kostuniak, który w wadze 60 kg po wygraniu przed czasem 4 walk (bardzo efektowne rzuty) wywalczył brązowy medal. Patryk przegrał jedynie w walce półfinałowej z zawodnikiem gospodarzy (MOSiR Bochnia) Dawidem Zajączkowskim – złotym medalista w tej kategorii wagowej i to po bardzo kontrowersyjnej decyzji sędziowskiej.

Drugi dzień mistrzostw, to całkowita dominacja judoczek „Olimpijczyka”, które w rewelacyjnym stylu wywalczyły 3 złote medale. Pierwsza po złoto sięgnęła wadze 52 kg faworytka tej wagi – najmłodsza w historii mistrzyni Polski juniorek młodszych, złota medalistka Pucharu Europy Angelika Szymańska (5 walk wygranych), której walka finałowa z mistrzynią Polski z 2012 r. Emilią Sadowską (UKJ AON Warszawa) trwała kilkanaście sekund. Równocześnie z Angeliką walkę o złoty medal w wadze 48 kg stoczyła na sąsiedniej macie  Wiktoria Tomczak (5 walk wygranych przed czasem), skutecznie kończąc walkę przez rzut. Na deser mistrzostw popis dała Karolina Wróbel (4 walki wygrane przed czasem), która w finale w błyskotliwy sposób wykonała akcję rzutową na przeciwniczce z Jasła i tym samym dokończyła dzieło włocławianek wpisując do historii polskiego i włocławskiego judo nie lada wyczyn .

Jadąc na mistrzostwa zakładaliśmy walkę o 6 złotych medali. Z takim nastawieniem jechaliśmy po tytuły mistrzostw kraju. Od kilku tygodni zawodnicy byli przygotowywani na te mistrzostwa nie tylko fizycznie, ale również mentalnie. To jeden z ważniejszych czynników w przygotowaniach do zawodów. Mimo wielu problemów udało się i zawodnikom i nam trenerom znieść napięcie towarzyszące przygotowaniom – powiedział Roman Stawisiński.

–  Dwa tygodnie przed mistrzostwami dostaliśmy wypowiedzenie umowy użyczenia pomieszczenia, w którym od 13 lat ćwiczyliśmy (dawna spawalnia w Warsztatach Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Ogniowej). Mimo iż chroniliśmy zawodników do samych mistrzostw przed dotarciem do nich tej wiadomości, nie udało się jednak jej w tajemnicy utrzymać. Jadąc na mistrzostwa wszyscy wiedzieliśmy, że nie mamy do czego wracać. Jesteśmy w sytuacji patowej. Dziś zamiast cieszyć się z ogromnego sukcesu, zbieramy myśli co dalej robić.  Tym bardziej, że w tej grupie znajdują się zawodnicy i zawodniczki, otrzymujący stypendia  z budżetu miasta  i Urzędu Marszałkowskiego, którzy  stanowią największe nadzieje polskiego judo na sukces w Igrzyskach Olimpijskich w 2020 r. Mam nadzieję, że ta sytuacja się jak najszybciej rozwiąże – skomentowała Aneta Szczepańska

W tym samym czasie młodsi koledzy naszych mistrzów bardzo dobrze zaprezentowali się podczas Otwartego Turnieju Judo Dzieci o Puchar Wójta Gminy Bielsk. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych (2001 – 2002)  i (2003 – 2004). Na najwyższym stopniu podium w grupie starszej stanęli : Dorian Tomczak (36 kg) i Marika Stankiewicz (40 kg) a srebrny medal w tej kategorii wiekowej zdobył Mariusz Czapczak (39 kg). W grupie młodszej po złote medale sięgnęli : Wiktor Lewandowski (39 kg), Kacper Dorobek (45 kg), Maciej Koczór (25 kg) oraz najmłodszy z ekipy, urodzony w 2005 r. Jakub Serewis (32 kg) – laureat tytułu „Odkrycie Roku 2012” przyznaną w ubiegłym roku przez grono szkoleniowców „Olimpijczyka”. Na trzecim stopniu podium stanęli : Marta Czapczak (36 kg) i Bartosz Kawczyński (32 kg). Młodsi judocy nie będąc dłużni swoim mistrzom również wygrali klasyfikację drużynową przywożąc do Włocławka Puchar Wójta Gminy Bielsk. Młodszymi zawodnikami z Bielsku opiekował się trzeci szkoleniowiec „Olimpijczyka” Bartosz Zieliński – Mistrz Polski Juniorów (wychowanek trenera Romana Stawisińskiego), który na co dzień pracuje z dziećmi w grupach młodszych.

Wyjazdy na zawody były dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Włocławek.

Źródło: A.Szczepańska