NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Włocławscy Terytorialsi szkolą klasy Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920.

W minioną sobotę żołnierze z nowoutworzonego 84 batalionu lekkiej piechoty szkolili kadetów z Zespołu Szkół Akademickich z Włocławka. W zgrupowaniu wzięło udział blisko 50 uczniów i 7 Żołnierzy-instruktorów 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Zajęcia odbyły się na strzelnicy myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego.

Naszym celem jest rozwijanie u kadetów praktycznych umiejętności, dlatego zajęcia przeprowadzili doświadczeni żołnierze-instruktorzy. Uczniowie mogli przećwiczyć m.in. elementy topografii i terenoznawstwa w warunkach poligonowych. Ćwiczyli również pokonywanie niebezpiecznego terenu różnymi sposobami, a także zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie i wykazali się determinacją, która przyda im się w przyszłości, o ile będą chcieli zasilić szeregi wojska.- podsumował instruktor żołnierz 84 blp.

Ze służbą zawodową wojskową już teraz chce związać się Karolina, uczennica II klasy Technikum Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku. Takie zajęcia jak te na strzelnicy jeszcze bardziej utwierdzają mnie w decyzji, że chcę być żołnierzem. Póki co nie wiem, jaka
to będzie formacja wojskowa, ale mam jeszcze czas na podjęcie tej decyzji. Jednak już dziś wiem, że bardzo chcę służyć Polsce.

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej współpracują już z 16 szkołami ponadpodstawowymi województwa kujawsko-pomorskiego. Program kształcenia warunkuje decyzja Ministra Obrony Narodowej o powołaniu Oddziałów Przygotowania Wojskowego.

Dodatkowo na mocy blisko trzydziestu porozumień oprócz szkoleń, kujawsko-pomorscy Terytorialsi patronują także: organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom, fundacjom i uczelniom wyższym. Taka współpraca ma na celu podnoszenie świadomości patriotycznej
i budowania odpowiedzialności społecznej wśród mieszkańców województwa.

Jeśli i Ty chciałbyś wstąpić w szeregi 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedź najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji lub wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Wniosek o powołanie można również złożyć elektronicznie przez platformę e-PUAP. Kolejne wcielenie do 8.K-POBOT odbędzie się 15 grudnia 2023 r. a szkolenie będzie kontynuowane w ramach programu „Ferie z WOT”.

Źródło: Zespół prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej