NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Willie Mae Unit na scenie na Wiśle

willie-mae-unit-baner-2015

Willie Mae Unit zagra w niedzielę 9 sierpnia o 18.00 w ramach Bulwaru Sztuki. Akustyczne trio, będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk, a w szczególności blues. Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa śpiew współgra z wirtuozerską harmonijką ustną, całości dopełniają gitary rezofoniczne w technikach slide i lap-style. Grupa nawiązuje do twórczości bardzo różnych, niekoniecznie bluesowych mistrzów, jak Ben Harper, Mississippi Sheiks, Jerry Douglas, Tim O’Brien czy Robert Johnson. Zespół ma na swoim koncie występy m.in. podczas Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival oraz Warsaw Blues Night.

Grupę Willie Mae Unit tworzą:

Wojciech Hamkało – włocławianin, na scenie bluesowej od 20 lat, współpracował z GreenGrassem, Wiesławem Kryszewskim oraz Dariuszem „Kosmą” Chrościelewskim. W 2004 zakłada akustyczny Yellow Cab. W tym samym czasie podejmuje współpracę z grupą Blue Sounds, którego gitarzystą z krótką przerwą jest do dziś. W roku 2010 wspólnie z gitarzystą Jackiem Piotrowskim zakłada Fanny Kaplan, zespół wykonujący elektrycznego bluesa z domieszką funky. W tym samym czasie otrzymuje propozycję współpracy z nowo powstałą włocławską formacją My Band. Zespół w formule big bandu wykonuje utwory utrzymane w klimacie jazzu oraz jazz rocka.

Rok 2012 to powrót do akustycznego grania i Willie Mae Unit.

Roman Badeński – laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń (2006) oraz wraz z zespołem The Moongang laureat m.in. konkursu zespołów rockowych na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Chorzowie (2010). Regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku.

Nagrania Romka Badeńskiego trafiły na płyty prezentujące utwory czołowych polskich wykonawców bluesowych „Antologia Polskiego Bluesa” cz. II oraz cz. III („Czarodzieje Harmonijki”). Występował na większości festiwali bluesowych w Polsce, w tym dwukrotnie na dużej scenie Rawa Blues Festival (2009, 2011). Koncertował również za granicą (Holandia, Belgia, Niemcy, Luksemburg, Chorwacja, Szwecja). Posługuje się biegle techniką overbending (granie w 12 tonacjach na harmonijce diatonicznej).

Występował z czołówką polskiej sceny bluesowej i jazzowej, m.in. Markiem Napiórkowskim, Olo Walickim, Romanem Puchowskim, Jackiem Spruchem, Jackiem Jagusiem, Magdą Piskorczyk.

Jędrzej Kubiak – laureat większości bluesowych festiwali w kraju, zdobywca wyróżnień i nagród publiczności. Pierwszy Polak na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie i na jego dzisiejszym odpowiedniku, Amistar Resofest w Czechach.

Jego solowa płyta „Shortsighted” (2011) została doskonale przyjęta przez krytykę, przyczyniając się do złamania stereotypu gitary rezofonicznej jako instrumentu przydatnego jedynie w bluesie i country. Gra na gitarach rezofonicznych wszystkich typów, wszystkimi związanymi z nimi technikami gry. Występuje solo, bierze udział w projektach spod znaku folku, bluesa, bluegrassu, awangardy a także muzyki pop. Wykłada na warsztatach gitarowych, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków zainteresowanych gitarą dobro.

CK „Browar B.”