NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 19.05.2017

Włocławek, dn. 19 maja 2017 r.

  • Spotkanie Prezydenta Włocławka z mieszkańcami Dziś, tj. 19 maja prezydent Włocławka Marek Wojtkowski spotka się z mieszkańcami w Gimnazjum nr 14 przy placu Staszica. W trakcie spotkań z prezydentem do dyspozycji włocławian są przedstawiciele wydziałów miejskiego ratusza, spółek miejskich, policji i straży miejskiej.

    Harmonogram spotkań przedstawia się następująco:

    19 maja           Gimnazjum Nr 14, pl. Staszica 1
    25 maja           Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Żytnia 47
    30 maja           Zespół Szkół Nr 8, ul. Willowa 8
    31 maja           II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, ul. Urocza 3

    Od godz. 17.00 odbywają się dyżury tematyczne pracowników urzędu i jednostek. O godz. 18.00 z mieszkańcami spotyka się prezydent Marek Wojtkowski.

    W trakcie spotkań funkcjonuje kącik dla dzieci. Dowóz osób niepełnosprawnych: 54 414 40 45.

  • Briefing prasowy przed ratuszem Dziś, tj. 19 maja o godz. 10.00 naprzeciwko budynku ratusza przy Zielonym Rynku (na skwerku, w okolicach fontanny) rozpocznie się briefing prasowy.

    Tematem spotkania będzie: TURNIEJ MIAST PŁOCK – WŁOCŁAWEK

    Udział wezmą: Piotr Zasada – przedstawiciel organizatora, Automobilklub Włocławek, Łukasz Pszczółkowski – Dyrektor Biura Sportu i Turystyki UM. Zapraszamy przedstawicieli redakcji.

  • Zmiany w organizacji ruchu w obrębie ronda Kokoszka Gazownia we Włocławku informuje, że w związku z koniecznością wykonania prac na istniejącej sieci gazowej, w dniach od 24 do 26 maja zostanie czasowo zmieniona organizacja ruchu drogowego w obrębie ronda Kokoszka oraz przyległych ulic, tj. Wiejskiej, Długiej, Chłodnej, Węglowej.

    Dołączamy, przekazane przez Gazownię, mapki z projektu tymczasowej organizacji ruchu.

  • Uczelniany turniej równych szans Dziś, tj. 19 maja br. w sali sportowej PWSZ przy ul. Obrońców Wisły 1920 r. 21/25 odbędzie się Turniej Równych Szans organizowany przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych. W turnieju wezmą udział studenci PWSZ we Włocławku, pracownicy, wykładowcy, absolwenci oraz osoby pełnoletnie niezwiązane z uczelnią, które stworzą trzyosobowy zespół.

    W Turnieju przewidziano 10 konkurencji, w których każda grupa musi wziąć udział.  Wśród konkurencji znajdują się m.in. skakanie w workach, przeciąganie liny, gra w dwa ognie, rzuty do kosza czy badminton.. Za każdą konkurencję przyznawane będą punkty. Zwycięży zespół, który zbierze największą liczbę punktów, dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.

    Więcej na ten temat: https://www.pwsz.wloclawek.pl/8-aktualnosci/1237-zapraszamy-na-turniej-rownych-szans

  • Studenckie seminarium naukowe o bezpieczeństwie Polski Studenci Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, z kierunku bezpieczeństwo narodowe organizują w najbliższą sobotę 20 maja seminarium naukowe pt. „Bezpieczeństwo Polski – doświadczenia i perspektywy”.

    W programie spotkania znajdą się referaty poświęcone m.in. wpływowi doświadczeń historycznych na aktualne bezpieczeństwo Polski, obecności Polski w strukturach bezpieczeństwa euroatlantyckiego, międzynarodowym uwarunkowaniom bezpieczeństwa Polski. Będzie również czas na dyskusję. Opiekę merytoryczną nad referatami studentów sprawował dr Władysław Kubiak.

    Studenckie seminarium naukowe rozpocznie się o godz. 10.00 w sali nr 50 V p. Collegium Novum KSW, ul. Okrzei 94 A.

  • Akcja „Drzewko za butelkę”, ostatni dzień zbiórki Maluchy z 14 przedszkoli i uczniowie 12 szkół podstawowych do 19 maja br. zbierają zużyte butelki PET, które następnie trafią do recyklingu. Dzięki ich zaangażowaniu Włocławek stanie się jeszcze bardziej zielony. ANWIL już tradycyjnie jest koordynatorem tego przedsięwzięcia.

    „Drzewko za butelkę” to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2003 roku przez firmy chemiczne, które uczestniczą w międzynarodowym programie „Odpowiedzialność i Troska” (OiT). Inicjatywa polegająca na wymianie zużytych butelek PET na sadzonki drzew i krzewów należy do najbardziej rozpoznawalnych projektów odbywających się w jego ramach w Polsce.

    ANWIL – jako jeden z realizatorów programu OiT – koordynuje to przedsięwzięcie we Włocławku już od 15 lat. „Drzewko za butelkę” to przykład jednej z wielu aktywności podejmowanych przez spółkę na rzecz edukacji ekologicznej młodego pokolenia.

    Akcja cieszy się wśród włocławian ogromną popularnością. Młodych ekologów z roku na rok przybywa, o czym najlepiej świadczą rekordowe wyniki zbiórki butelek PET w kolejnych edycjach. Plasują one uczniów z Włocławka w krajowej czołówce. W całej Polsce, podczas dotychczasowych 14 odsłon wydarzenia, udało się zebrać łącznie prawie 26 milionów butelek, z których co piątą przekazały włocławskie placówki oświatowe.

    W minionym roku ok. 7 tys. młodych włocławian zebrało ponad 600 tys. butelek, a więc aż o 50 tys. więcej niż podczas trwania XIII edycji projektu.

    Czy w tym roku młodzi ekolodzy z Włocławka pobiją ustanowiony przez siebie rekord, dowiemy się w czerwcu. Podsumowanie aktywności przedszkolaków odbędzie się 8 czerwca w Multikinie (ul. Pułaskiego). Natomiast ogłoszenie zwycięzców ze szkół podstawowych nastąpi 13 czerwca w Centrum Kultury „Browar B” (ul. Łęgska). Wszystkie placówki uczestniczące w akcji otrzymają sadzonki drzew oraz krzewów, a te, którym uda się zebrać najwięcej butelek, także dyplomy i upominki. Do najaktywniejszych małych ekologów trafią również nagrody indywidualne.

  • Eliminacje Mistrzostw Polski w „Taktyku” Dziś, tj. 19 maja o godz. 17.00 w Klubie Gier Planszowych Taktyk przy ul. Łęgskiej 28 rozpoczną się eliminacje Mistrzostw Polski w grę „Domek”.

    Tworzenie tytułowego „Domku” wygląda następująco: gracze zbierają różnorodne karty, aby zapełnić swoją planszę pokojami, wybrać kolor dachu i znaleźć miejsce na stylowe lub praktyczne dodatki, tworząc tym samym niepowtarzalny domek z charakterem. Na koniec gracze porównują swoje dzieła i zliczają punkty za funkcjonalność, dobry projekt, jakość dachu i wykończenie całości.

    Autor najlepszego „Domku” awansuje bezpośrednio do finału Mistrzostw Polski w Gdańsku.

  • Wystawa malarstwa i szkła artystycznego Dziś, tj. 19 maja o godz. 18.00 w Galerii Sztuki „Antresola” w Centrum Kultury „Browar B.” nastąpi wernisaż wystawy malarstwa oraz szkła artystycznego Katarzyny Żukowskiej, pt. „Przenikanie”.

    Katarzyna Żukowska jest absolwentką Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Cykle prac „Przenikanie” oraz „Drzewo życia” są próbą ukazania emocjonalnej i duchowej sfery istnienia, której nie da się przekazać słowami. Jest to próba stworzenia swoistego języka umożliwiającego ukazanie subiektywnych przeżyć, sposobu postrzegania wewnętrznego oraz zewnętrznego świata.

    Wystawę uzupełniają prace o charakterze ilustracyjnym wykonane m.in. w technice monotypii.

    Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 2 lipca 2017 r.

    Więcej na ten temat: http://ckbrowarb.pl/katarzyna-zukowska-przenikanie/

  • Konfrontacje Tańca Współczesnego CODA Dnia 20 maja o godz. 9.00 w Centrum Kultury Browar B. rozpoczną się III Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego CODA.

    Konfrontacje mają charakter konkursowy. Jury oceni historie opowiedziane tańcem, bazujące na technikach tańca jazzowego, modern czy neoklasycznego. Ocenie podlegać będzie także sposób ukształtowania choreografii, technika tańca oraz środki artystycznego wyrazu. Konkurs przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, 13-16 lat i powyżej 17 lat.

    Więcej o tym wydarzeniu: http://ckbrowarb.pl/konfrontacje-tanca-wspolczesnego-coda/

  • PCK zbiera fundusze dla potrzebujących W dniach 19 i 20 maja 2017r. (piątek i sobota) Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku przeprowadzi zbiórkę pieniężną do puszek kwestarskich.

    W związku z tym, na ulicach Włocławka pojawią się zespoły z oznakowanymi puszkami i identyfikatorami. Zbiórka przebiegać będzie pod hasłem „Pomagamy potrzebującym”, a zebrane fundusze przeznaczone zostaną na pomoc socjalną rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej.

  • Wyjazd klasyków na Turniej Miast, można się przyłączyć! W dniu 20 maja, tj. w najbliższą sobotę, Automobilklub Włocławski wraz z Płocką Strefą Klasyków weźmie udział w Turnieju Miast Włocławek – Płock w Nowym Duninowie.

    Podobny turniej odbył się 50 lat temu w 1967r i zakończył się remisem. Teraz, oprócz części motoryzacyjnej w postaci zlotu klasyków, przygotowano konkurencje wodniackie, mecz piłki nożnej, mecz piłki siatkowej oraz konkurs wiedzy historycznej. Szykuje się dobra zabawa.

    W związku z turniejem, Automobilklub Włocławski zaprasza wszystkich posiadaczy starych aut na parking pod mostem stalowym we Włocławku w dniu 20 maja o godz. 12:00, skąd nastąpi wyjazd do Nowego Duninowa, gdzie odbędzie się Turniej Miast. Polecamy i zapraszamy!

  • Miting O Uśmiech Dziecka 2017 Dnia 20 maja 2017 r. na stadionie OSiR odbędzie się tegoroczny Miting O Uśmiech Dziecka, połączony z Otwartymi Mistrzostwami Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dzieci.

    Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godz. 10.30. Miting adresowany będzie do dzieci i młodzieży roczników 2002 – 2009. Organizatorzy zaplanowali też dodatkowe atrakcje: ściankę wspinaczkową, gigantyczne piłkarzyki, bungee run, stoisko do malowania buziek i sprawnościowy tor przeszkód.

    Organizatorem zawodów jest Lekkoatletyczny Klub Sportowy VECTRA we Włocławku przy współpracy m.in. Urzędu Miasta oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku.

  • Stworzą „Kujawski bukiet dla Mamy!” W sobotę 20 maja o godz. 10.00 Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” organizuje w Browarze B. kolejne spotkanie w ramach cyklu warsztatów „Z malowanej skrzyni”. Temat spotkania to „Kujawski bukiet dla Mamy!”.

    Uczestnicy warsztatów z rękodzieła poznają tajemnice tworzenia kwiatów. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy do ginących rękodzieł. Umiejętność tworzenia kwiatów z papieru posiada coraz mniej osób. Zajmują się tym głównie twórcy ludowi, świadomie kultywujący dawne tradycje.

    Podczas warsztatów, barwne bukiety pomogą wykonywać miłośniczki kultury ludowej – Krystyna Zagrabska i Halina Pietrzak.

    Warsztatom towarzyszyć będą występy artystyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.

  • Noc Muzeów 2017 W ramach tegorocznej „Nocy Muzeów”, 20 maja br. od godziny 19.00 do 23.00 będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycje prezentowane w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12. Dla odwiedzających muzea tej nocy przygotowano specjalne atrakcje.

    W Muzeum Etnograficznym niepowtarzalną okazją będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Miasto – Ludzie – Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX–XX wieku” zorganizowanej z okazji Roku Wisły, ukazującej wydarzenia wiślane od momentu wybudowania bulwarów w 1846 r., do ukończenia stopnia wodnego na Wiśle w 1970 r. Liczne fotografie, grafiki, mapy oraz przedmioty wydobyte w ciągu ostatnich lat z Wisły są świadectwem jej wielkiej roli w rozwoju miasta. Zwiedzanie ekspozycji połączone zostanie z niespodziankami – grami i konkursami dla dzieci i dorosłych, projekcją filmu „Zatopione wsie” zrealizowanego przez Fundację Ari Ari. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich przygotują stoiska z regionalnymi potrawami (również z ryb).

    W Zbiorach Sztuki, tuż po otwarciu nowej ekspozycji czasowej „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu” będzie można podziwiać różnorodne wyroby użytkowe z kamionki powstałe w wytwórniach bolesławieckich od XVI po początek XXI wieku. Na podstawie prezentowanych na wystawie kilkuset różnorodnych naczyń da się prześledzić historię rozwoju znanej dziś w całym świecie ceramiki z Bolesławca. Dodatkową atrakcją towarzyszącą zwiedzaniu będą konkursy dla dorosłych, warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „Zaczarowana filiżanka” oraz pokaz filmu o historii zakładów produkujących ceramikę bolesławiecką.

    Po obu wystawach oprowadzać będą ich autorzy. Zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody. Istnieje również możliwość zwiedzenia ekspozycji stałych.