NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 17.11.2014

Włocławek, dn. 17 listopada 2014 r.

  • Budowa Przedszkola Publicznego nr 30 przy ul. Kaliskiej. Pierwszy przetarg został unieważniony; jeszcze w tym roku będzie ogłoszone kolejne postępowanie Przyczyną unieważnienia był fakt, iż kwota zadeklarowana przez oferenta w przetargu przekroczyła sumę, jaką Zamawiający przeznaczył na realizację zadania. Kolejne postępowanie zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku. Zgodnie z opracowaną dokumentacją, budynek nowego przedszkola będzie parterowy, częściowo podpiwniczony. Znajdą się w nim m.in.: sale dydaktyczne, sala zajęć artystycznych, sala gimnastyczna z magazynem i węzłem sanitarnym, biblioteka, pomieszczenia administracyjno-biurowe, pomieszczenia kuchni z zapleczem. Przyszły wykonawca sporządzi nowe instalacje wewnętrzne (elektryczną, gazową, grzewczą, wodno-kanalizacyjną, oddymiania, niskoprądową) oraz wentylację mechaniczną. Teren wokół przedszkola zostanie zagospodarowany. Istniejący plac zabaw będzie poddany konserwacji, a na terenie przedszkola zostanie wybudowane małe boisko o nawierzchni syntetycznej. Warto przypomnieć, że w 2014 roku, za kwotę blisko 2,5 mln złotych nowy, przebudowany i wyremontowany obiekt zyskało Przedszkole Publiczne nr 25 przy ul. Rajskiej. Zakres przebudowy był bardzo szeroki. Budynek przedszkola został docieplony, przebudowano taras, wstawiono nowe okna, przebudowano pomieszczenia dydaktyczne; kuchnia zyskała nowe, pełne wyposażenie technologiczne; wykonano również nowe instalacje wewnętrzne. Po całkowitym zdemontowaniu starych, wysłużonych płytek podłogowych, w budynku wylano nowe posadzki. Przebudowano zewnętrzne odcinki kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Realizator przebudowy, Przedsiębiorstwo Wielobranżowo – Usługowo – Produkcyjne PRZEMBUD zagospodarował również teren, zbudował nowe ogrodzenie i małe boisko o nawierzchni syntetycznej. Przy przedszkolu została posadzona nowa zieleń, m.in.: brzozy, kasztanowce, sosny, tawuły, ligustry.
  • Środowisko i jego ochrona przedmiotem konsultacji społecznych Do 26 listopada mieszkańcy mogą zgłaszać swoje wnioski i uwagi do „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Włocławek na lata 2014-2017 z perspektywą na lata 2018 2021” wraz z „Prognozą oddziaływania na środowisko”. Dokumenty są wyłożone do publicznego wglądu w Urzędzie Miasta Włocławek przy ul. 3 Maja, pokój nr 19, i dostępne w godzinach urzędowania tj.: poniedziałek, środa i czwartek od 7.30 do 15.30, wtorek od 7.30 do 16.00 i piątek od 7.30 do 15.00. Zainteresowani mogą zapoznać się z projektem dokumentu oraz złożyć uwagi i wnioski. Można to zrobić w trojaki sposób: – w formie pisemnej na adres Urzędu Miasta Włocławek, Wydział Środowiska, Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek; – ustnie do protokołu; – drogą mailową na adres: srodowisko@um.wloclawek.pl bez konieczności opatrywania bezpiecznym podpisem elektronicznym. Uwagi i wnioski można składać do 26 listopada tego roku. Te złożone po upływie terminu pozostawia się bez rozpatrzenia. Uwagi i wnioski powinny zawierać nazwisko, imię i adres wnioskodawcy oraz przedmiot uwagi/wniosku. Projekty dokumentów oraz więcej szczegółów pod adresem: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/12756_55321.html.
  • We Włocławku „zima” już się rozpoczęła Miejski Zarząd Dróg rozpoczął już formalnie akcję Zima. Obecny sezon zimowy obejmuje okres od 15 listopada tego roku do 15 marca 2015 roku. W tym okresie Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego podejmowania akcji z chwilą wystąpienia warunków atmosferycznych powodujących pogorszenie przejezdności (opady śniegu, śniegu z deszczem, marznącej mżawki oraz śliskość spowodowana opadami śniegu). Ponadto na barkach Wykonawcy spoczywa obowiązek usuwania skutków gołoledzi i oblodzenia jezdni, chodników, ścieżek rowerowych i kładek dla pieszych, natychmiast po wystąpieniu tych warunków. Warto wiedzieć, że za zimowe utrzymanie jezdni, chodników, ścieżek rowerowych i kładek dla pieszych na terenie Włocławka zadba w tym sezonie 10 pługo-solarek, 10 pługów, 2 równiarki i 2 pługo-piaskarki. Po raz kolejny akcją Zima będzie koordynować konsorcjum: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” oraz Firma Inżynieryjno-Drogowa „Drogtom”, które wygrało przetarg w 2012 roku. Przypomnijmy też, że od 15 października do 14 listopada tego roku oraz od 16 do 31 marca 2015 roku konsorcjum pozostaje w gotowości do podejmowania akcji zimowego utrzymania. Przez gotowość rozumie się przygotowanie sprzętu, zgromadzenie materiałów uszorstniających oraz dyspozycyjność do podjęcia działań. Zimowym utrzymaniem objęte są główne ciągi komunikacyjne po których odbywa się miejska komunikacja zbiorowa, ulice stanowiące połączenia komunikacyjne osiedli mieszkaniowych, dojazdy do szkół, przedszkoli i innych instytucji użyteczności publicznej oraz ulice posiadające duże spadki w przekroju podłużnym.
  • Ograniczenia przepływu wód przez Stopień Wodny we Włocławku Inspektorat Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Włocławku informuje, że w związku z koniecznością dokonania badań stanu podłoża poszuru elektrowni (badania georadarowe), od dzisiaj do końca listopada (17-30.XI) w godzinach od 9.00 do 13.00, będzie wstrzymywany przepływ wody przez Stopień Wodny we Włocławku. Uwaga: W czasie ograniczenia przepływu poziom wody na odcinku rzeki Wisły od stopnia wodnego we Włocławku do miejscowości Toruń może ulec obniżeniu o około: 1,60 m w rejonie stopnia wodnego, do 0,8 w rejonie Torunia. Pogorszenie warunków żeglugowych będzie występowało w czasie 12 godzin od ograniczenia przepływu. Podczas zmieniających się poziomów wody należy zachować szczególną ostrożność.
  • Bezpłatne spotkanie dla przedsiębiorców z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej W dniu 18 listopada w Toruniu odbędzie się bezpłatne spotkanie/szkolenie dla przedsiębiorców z regionu kujawsko-pomorskiego, zatytułowane.: „Praktyczne aspekty działalności gospodarczej”. Podczas spotkania będą podejmowane m.in. takie tematy, jak: możliwości finansowania własnych firm ze środków europejskich w ramach projektów realizowanych przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, uzyskiwanie zabezpieczenia pożyczki lub kredytu, najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa handlowego w firmie. Spotkanie poprowadzą: Marcin Radomski – radca prawny, specjalista w dziedzinie prawa gospodarczego, bankowego i wekslowego oraz strategii spadkowych w biznesie (sukcesji) oraz Sebastian Jankiewicz – radca prawny, specjalista w zakresie prawa handlowego. Organizatorem spotkania jest Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić formularz zgłoszenia, dostępny tutaj: Zgłoszenie na spotkanie Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Kontakt: Piotr Mazur, Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, e-mail: piotr.mazur@kujawsko-pomorskie.pl , tel. 508 085 074 lub 56 699 54 64.
  • Konferencja „Uczeń na rynku pracy…” Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku zaprasza do udziału w konferencji pt. „Uczeń na rynku pracy, czyli o współpracy szkół zawodowych z pracodawcami”. Konferencja odbędzie się 20 listopada o godzinie 13:00 w Centrum Kultury „Browar B.” przy ul. Łęgskiej 28 we Włocławku. Konferencja inaugurująca ogłoszony przez MEN Rok Szkoły Zawodowców organizowana jest we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Warszawie, Powiatowym Urzędem Pracy we Włocławku oraz pracodawcami i szkołami zawodowymi z regionu. Zaproszono ekspertów z zakresu edukacji zawodowej, pracodawców oraz szkoły kształcące zawodowo, które podzielą się swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie współpracy z pracodawcami. Zgłoszenia pod nr tel. 54 232 63 07 do 18.11.2014 r. przyjmuje Sekretariat Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w CKZiU we Włocławku. Honorowy patronat nad konferencją objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Włocławek. Program konferencji dostępny jest na stronie http://odn.ckziu.wloclawek.pl/.
  • „A – jak artysta”, czyli zajęcia artystyczne dla dzieci Dziś, tj. 17 listopada o godzinie 16:30 Klub „Zazamcze” przy ul. Toruńskiej 87 zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na zajęcia pt. „A – jak artysta”. Dzieci będą podróżować przez artystyczne krainy, a każde zajęcia staną się niezwykłą przygodą, podczas której najmłodsi będą mogli rozwijać swoje talenty, pasje i umiejętności. Poznają różnorodne formy artystyczne, plastyczne i rękodzielnicze. Samodzielnie zaprojektują i udekorują otaczającą ich przestrzeń, będą czytały i tworzyły ilustracje do ulubionych książek, pisały pamiętniki, bawiły się w teatrzyk i wykonywały pacynki. Dodatkową atrakcją będą warsztaty, podczas których dzieci nauczą się wykonywać okolicznościowe prezenty, świąteczne ozdoby i kartki. Chociaż nie każde z nich zostanie wielkim aktorem, pisarzem czy sławnym malarzem nie da się zaprzeczyć, że udział w zajęciach artystycznych i twórczych zabawach manualnych będzie miał wpływ na rozwój każdego dziecka. Dla dzieci istotna jest bowiem nie tylko nauka konkretnej dziedziny artystycznej czy techniki plastycznej, ale rozwijanie ich naturalnych zdolności manualnych, abstrakcyjnego myślenia a przede wszystkim kreatywności. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i czwartki w godzinach 16:30 – 18:30, a prowadzić je będzie Pani Agnieszka Podlasińska. Informacja i zapisy pod nr telefonu: 54 232 25 66.
  • Paweł Małaszyński, Marta Żmuda Trzebiatowska, Katarzyna Glinka i inni znani aktorzy na deskach Teatru Impresaryjnego Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza 22 listopada o godzinie 17:00 i 20:30 na spektakl pt. „Ślub doskonały” w wykonaniu aktorów Teatru Kwadrat. Na scenie zobaczymy Pawła Małaszyńskiego, Katarzynę Glinkę, Martę Żmudę Trzebiatowską, Aldonę Jankowską, Ilonę Chojnowską, Andrzeja Nejmana i Andrzeja Grabarczyka. „Ślub doskonały” to komedia, która rozbawi, pouczy, a najwrażliwszych może nawet przerazi. Przede wszystkim jednak będzie świetną okazją dla włocławskiego widza do spotkania z gwiazdami sceny, filmu i telewizji… Spektakl opowiada o panu młodym, który w dniu swojego ślubu budzi się rano, a właściwie w południe, w pokoju hotelowym po obficie oblewanym wieczorze kawalerskim… U jego boku leży piękna, naga nieznajoma… Niestety, wśród zapamiętanych atrakcji kawalerskiego wieczoru, obraz tej ślicznej osóbki nie występuje… Natomiast w hotelowym korytarzu już słychać głos przyszłej żony… Od tego momentu życie bohatera komedii „Ślub doskonały” Robina Hawdona już nigdy nie wróci na dotychczasowe tory. Sztuka łączy dwa elementy ukochane przez widzów, czyli romantyzm przedstawienia „Kiedy Harry poznał Sally” z absurdalnym dowcipem i matematyczną precyzją najlepszych światowych fars. Zamierzony przez autorów barokowy weselny kicz, jest doskonałą oprawą dla lokomotywy nieprawdopodobnych zdarzeń, możliwych jedynie w najlepszych farsach. Każdemu z nas zapewne typowa ślubna przesada wydaje się ze wszech miar żenująca. Nic dziwnego zatem, że gdy w taką scenerię wprowadzić absurdalny wątek narzeczonego, przyłapanego na zdradzie w noc przedślubną – mieszanka taka musi prowadzić do wybuchów nieposkromionego śmiechu, a momentami także wzruszeń, choć tego akurat twórcy, trwającego ponad dwie godziny przedstawienia, już nie gwarantują…
  • Muzyczny bajkoranek z Filharmonią Pomorską Centrum Kultury „Browar B.” zaprasza 23 listopada o godzinie 12:00 na Muzyczny bajkoranek z Filharmonią Pomorską. Jest to niezapomniane słuchowisko, które łączy poezję dziecięcą i muzykę klasyczną. Dzieci usłyszą znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy, a także będą miały okazje poznać instrumenty: klarnet, instrumenty perkusyjne, instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Na scenie zobaczymy Karolinę Kasprzak-Albińską – recytacja, Marcina Gumiela – kompozytor, fortepian, Mateusza Szwankowskiego – klarnet, Jacka Kwaśniaka – instrumenty perkusyjne oraz kwartet smyczkowy Nova Quartet w składzie: Wojciech Górecki – skrzypce, Przemysław Nawrocki – skrzypce, Mateusz Bocheński – altówka i Adam Szurka – wiolonczela. Bilety po 10zł do kupienia w poniedziałki i wtorki w godzinach 8:00-18:00 oraz środy, czwartki i piątki w godzinach 8:00-15:30 w CK „Browar B.” przy ul. Łęgskiej 28.
  • „Jednominutówki” – pokaz najlepszych prac W piątek 28 listopada o godzinie 17:00 Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na pokaz 45 najlepszych filmów 2014 r. 9. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych. Od 2005 roku Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją festiwalu The One Minutes, koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie. Festiwal ma formułę otwartą. Mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani możliwościami eksperymentowania z obrazem filmowym. Jedyną zasadą jest przesłanie filmu trwającego dokładnie 60 sekund. W ramach 9. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych kolejny raz filmowcy, profesjonaliści i amatorzy, mieli okazję spróbować swoich sił w krótkiej formie filmowej i zmierzyć się z ograniczeniem jakim jest czas trwania filmu – 1 MINUTA. Główne kryterium konkursu to pomysłowość, każdy ma szansę zdobyć główną nagrodę, niezależnie od technicznych umiejętności. Co roku stawiamy przede wszystkim na kreatywność. 1 minuta to pozornie zaledwie krótkie mgnienie, filmy jednominutowe z poprzednich edycji festiwalu zadziwiają jednak różnorodnością przedstawianych historii, użytych technik i dostarczają ciekawych wizualnych wrażeń. Zamknięcie artystycznej wizji w 1 minucie wymaga dyscypliny i przemyślanej koncepcji, to wyzwanie! Co roku jury i publiczność zaskakiwana jest niespodziewanymi zakończeniami, zabawnymi puentami czy tez nowatorskimi metodami wykonania filmu. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło – 160 zgłoszeń. Jury w składzie: Krzysztof Kornacki, Julia Kolberger i Błażej Hrapkowicz wybrało 45 najlepszych filmów i form jednominutowych, które biorą udział w tournee festiwalowym po Polsce (listopad-grudzień 2014). Festiwal organizuje Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Pokaz w Galerii o godzinie 17:00. Czas trwania prezentacji ok. 50 minut. Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona.