NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 16.09.2016

Włocławek, dn. 16 września 2016 r.

  • Dla rowerzystów i kierowców W dniach od 16 do 22 września obchodzimy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 r.W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu rowerzyści otrzymają kilkanaście nowych stojaków rowerowych, które dziś, tj. 16 września pojawią się na obydwu włocławskich przystaniach: przy ul. Piwnej i przy ul. Płockiej.W niedzielę 18 września zapraszamy na Włocławski Piknik Rowerowy: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/3220/trwaja-zapisy-na-piknik-rowerowy

    W poniedziałek 19 września o godz. 16.00 na przystani przy ul. Piwnej rozpocznie się spotkanie otwarte podsumowujące cykl półrocznych warsztatów kreatywnych ze środowiskiem włocławskich cyklistów, które odbywały się na przełomie roku 2015/2016 pod patronatem prezydenta Marka Wojtkowskiego.

    Tydzień zostanie tradycyjnie zakończony Dniem bez Samochodu. W dniu 22 września we Włocławku właściciele i współwłaściciele aut będą mogli za darmo pojechać autobusem komunikacji miejskiej. Darmowe przejazdy będą możliwe na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta osobowego lub pozwolenia czasowego dla właścicieli i współwłaścicieli samochodów. Zapraszamy!

  • Dziś sprzątamy świat Dziś, tj. 16 września w godzinach od 10.30.do 12.30 we Włocławku odbędzie się Sprzątanie Świata 2016. Będzie to już 23 edycja tej akcji. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem: ”Podaj dalej…drugie życie odpadów”.Głównym przesłaniem akcji jest promowanie efektywnej segregacji powstających odpadów podczas codziennych czynności, tzn. takie postępowanie z wytwarzanymi odpadami, w wyniku którego jak najmniejsza ich ilość trafi bezpośrednio na składowiska odpadów.Koordynatorem akcji we Włocławku jest Wydział Środowiska Urzędu Miasta, współorganizatorami: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej SANIKO, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Centrum Kultury Browar B, Nadleśnictwo Włocławek, Wydział Edukacji, Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej, Wydział Gospodarki Miejskiej.

    Do udziału w akcji zgłosiło akces: 46 placówek oświatowych z terenu miasta, w tym 17 przedszkoli, 29 szkół oraz Baza Przygody – Harcerska Strefa Współpracy.

    Przedszkolaki przyłączą się do akcji poprzez udział w przeprowadzanych w tym dniu przez wychowawców przedszkoli pogadankach na temat właściwego postępowania ze śmieciami w otaczającym środowisku- w domu, na ulicy, na spacerze, podczas zabawy. Posprzątają również tereny wokół swoich przedszkoli. Uczniowie posprzątają wyznaczone rejony miasta.

    Do akcji przyłączą się pracownicy Urzędu, spółek miejskich oraz PKN Orlen SA. Urzędnicy i pracownicy spółek posprzątają okolice Nadleśnictwa Włocławek, pracownicy PKN Orlen SA – rejon jeziora Czarne. Wszyscy uczestnicy akcji zostaną wyposażeni w worki na śmieci i rękawice foliowe, zakupione przez PGK Saniko Sp. z o.o. Nad bezpieczeństwem uczestników sprzątania czuwać będą funkcjonariusze Straży Miejskiej, a w rejonach leśnych również miejscowe służby leśne.

    Tradycyjnie podsumowanie sprzątania będzie połączone z imprezą artystyczną, która odbędzie się dziś, tj. 16 września w godzinach od 13.00 do 14.00 w siedzibie Centrum Kultury BROWAR B przy ul. Łęgskiej 28. Podczas posumowania akcji przeprowadzone zostaną konkursy dla dzieci i młodzieży na tematy ekologiczne, ich uczestnicy zostaną obdarowani nagrodami i upominkami.

  • Włocławski Piknik Rowerowy już w niedzielę! W dniu 18 września odbędzie się pierwsze tego typu wydarzenie rowerowe w naszym mieście – Włocławski Piknik Rowerowy.W ramach Pikniku, w niedzielę 18 września o godz. 13:00 z przystani przy ul. Piwnej 1a wyruszy Rowerowa Masa Krytyczna. Trasa przejazdu prowadzić będzie ulicami Włocławka, w ten sposób chcemy promować rower jako alternatywny środek transportu po mieście.W godz. 14:00-19:00 na przystani przy ul. Płockiej odbędzie się integracyjne spotkanie rowerowe. Każdy z uczestników będzie mógł dokonać bezpłatnie przeglądu roweru na stoisku sklepu rowerowego Like Bike, skorzystać z atrakcji wodnych Ośrodka Sportu i Rekreacji, wziąć udział w konkursie oraz zapoznać się z ofertą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku a ponadto oznakować swój rower na stoisku Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. Na zakończenie przejazdu rowerowego przewidziane jest wspólne grillowanie.

    Rowerowa Masa Krytyczna oraz Piknik odbędzie się w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcja ma na celu pokazanie alternatywnych form przemieszczania się po mieście i zwrócenia większej uwagi na zdrowy tryb życia.

    Wszystkich zainteresowanych przejazdem rowerowym zachęcamy do zapisywania się w biurze Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 11/13 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00 oraz w soboty w godzinach od 9.00 do 15.00). Przy zapisie należy podać imię i nazwisko. Zapisy do piątku, 16 września.

    Udział w imprezie jest bezpłatny.

  • Pozytywna zmiana w miejskim parku Były szalet miejski w Parku Łokietka przestanie straszyć.Jego pozostałości nie tylko psuły estetykę miejsca, ale stwarzały realne zagrożenie. Na kwestie bezpieczeństwa zwracali uwagę sami mieszkańcy, a strażnicy miejscy niejednokrotnie podejmowali w tym miejscu interwencje.To się jednak zmieni. Ruszyły prace rozbiórkowe budynku. Obiekt zostanie zgruzowany mechanicznie, gruz oraz powstałe odpady zostaną wywiezione i zutylizowane. W tym miejscu pojawi się trawnik.
  • Ścieżki rowerowe we Włocławku – powstała społeczna koncepcja rozwoju tras dla cyklistów W poniedziałek 19 września o godz. 16.00 na przystani przy ul. Piwnej, na otwartym spotkaniu, zostanie przedstawiona społeczna propozycja rozwoju sieci dróg rowerowych we Włocławku.Spotkanie będzie podsumowaniem cyklu półrocznych warsztatów kreatywnych ze środowiskiem włocławskich cyklistów, które odbywały się na przełomie roku 2015/2016 pod patronatem prezydenta Marka Wojtkowskiego.W wyniku spotkań z cyklistami powstała wizja rozwoju transportu rowerowego we Włocławku, będąca, wypracowanym dzięki zaangażowaniu mieszkańców i środowisk cyklistów, planem strategicznym spójnej sieci dróg rowerowych na terenie naszego miasta. Zaangażowanie mieszkańców oraz cyklistów umożliwiło wyznaczenie niezbędnych połączeń, które pozwolą w kolejnych latach rozwijać bezpieczną i wygodną sieć połączeń rowerowych.

    Serdecznie zapraszamy do udziału w otwartym spotkaniu na przystani przy ul. Piwnej.

  • Dyżur Biura Rzecznika Praw Dziecka Dziś, tj. 16 września br. w przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Bechiego 2 (pok. nr 21) będzie można skorzystać z porady prawnej specjalisty z Biura Rzecznika Praw Dziecka.Pomoc będzie można uzyskać w godzinach od 10.00 do 16.00 osobiście bądź dzwoniąc pod numer 54 235 67 19.W trakcie dyżuru będzie można otrzymać szczegółowe informacje dotyczące praw małoletnich oraz możliwości ich zabezpieczenia przed bezprawną ingerencją. Spotkanie z ekspertem Rzecznika Praw Dziecka adresowane jest w szczególności do osób posiadających informacje o naruszeniu praw dziecka.

    Szczegóły są dostępne pod adresem: http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?menu=2&item=50&page=6561

  • „Antydepresyjne” warsztaty interpersonalne Dziś, tj. 16 września o godz. 11.00 w bibliotece przy ul. Warszawskiej rozpoczną się warsztaty interpersonalne pod hasłem: „Jak radzić sobie z kryzysami i smutkiem? – profilaktyka antydepresyjna”. Celem warsztatów jest m.in. profilaktyka związana z rosnącą skłonnością młodzieży do uzależnień i stanów depresyjnych.Warsztaty poprowadzeni Ewelina Jasik – współautorka książki „3 godziny. Jak rozpoznać prawdziwą miłość.”, publicystka, life coach oraz trenerka rozwoju osobistego, jak sama o sobie mówi: z pasji przekazywania radości życia ludziom.Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Literackie odkrywanie siebie” finansowanego przez Urząd Miasta.
  • Wystawa rysunków w Browarze B. Dziś, tj. 16 września o godz. 18.00 w Galerii Sztuki „Antresola” Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się wernisaż wystawy prac Sabriny Nguyen Khac i Rafała Rudnickiego.Autorzy rysunków są rodzeństwem i idealnym przykładem, jak bardzo się różnią, a jednocześnie uzupełniają. Każde z nich prezentuje inne style , spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość , jednak mimo to, tworzą całość.Więcej o wystawie: http://ckbrowarb.pl/seeingfeelingbeing-16-wrzesnia-18-00/
  • 17 września Włocławek upamiętni ofiary agresji ZSRR na Polskę W sobotę 17 września o godz. 12.00 przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Łokietka rozpocznie się miejska uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.W obchodach udział wezmą: poczty sztandarowe Komendy Miejskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Zakładu Karnego, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, organizacji społecznych, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, harcerze, Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek, mieszkańcy.Okolicznościowe wystąpienie wygłosi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty.
  • Dzień Dawcy Szpiku W najbliższy weekend: 17-18 września w godzinach 10:00-18:00 na placu przy CH Wzorcownia odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku, organizowany przez Fundację DKMS.Celem akcji jest rejestracja jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku kostnego. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy.Maciek Łopatowski – bardzo potrzebuje pomocy. Jest to zwyczajny osiemnastolatek z okolic Włocławka, który ma marzenia i chce żyć. Organizatorzy akcji apelują, by nie przechodzić obok tej sprawy obojętnie. Wystarczy wziąć udział w akcji i w ciągu 5 minut zostać potencjalnym dawcą.

    Pomóżmy znaleźć bliźniaka genetycznego dla Maćka.

    Szczegóły można sprawdzić pod adresem: cop.wloclawek.pl

  • Targi Zdrowia pod patronatem Prezydenta Włocławka W sobotę 17 września w godzinach od 11.00 do 17.00 w Centrum Handlowym Wzorcownia odbędzie się II edycja Targów Zdrowia, organizowanych przez Fundację Caietanus i współfinansowanych ze środków Gminy Miasta Włocławek.W programie imprezy m.in.: pobór krwi, badania, konsultacje dietetyczne, porady terapeuty, degustacje zdrowej żywności.Do akcji dołącza Centrum Diagnostyczno-Lecznicze Filia RCO (onkologia) we Włocławku, z badaniami mammograficznymi, które będą wykonywane w tym dniu (17.09.16r) w godz. 12.00- 15.00 przy ul. Królewieckiej 2, dla chętnych kobiet w wieku 50+.
  • W mieście rusza deratyzacja W dniach od 15 września do 15 października wszystkie nieruchomości na terenie Włocławka zostaną poddane deratyzacji. Walka z gryzoniami należy do obowiązków właścicieli nieruchomości, wynika zaś z zapisów Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.Oprócz zapisu ustawowego obowiązuje również Uchwała Nr XXX/4/2013 Rady Miasta Włocławek z dnia 7 lipca 2016 w sprawie regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Włocławek, która reguluje obowiązek deratyzacji, wyznaczając terminy jej przeprowadzania w okresie od 15 marca do 15 kwietnia oraz od 15 września do 15 października.Oczywiście, określone uchwałą Rady Miasta terminy nie zwalniają z bieżących działań w ramach walki ze szczurami.

    Strażnicy miejscy, obligatoryjnie dwa razy do roku, w kwietniu i październiku, przeprowadzają kontrole nieruchomości pod kątem realizacji deratyzacji.

  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Etnograficznym W sobotę 17 września 2016 r. o godz. 11:00 w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach rozpocznie się wykład pt. „Sanktuaria Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”.Spotkanie odbędzie się w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa 2016” organizowanych pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.Podczas spotkania, w projekcji multimedialnej, przedstawionych zostanie 12 sanktuariów z terenu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Są to ośrodki kultu maryjnego, takie jak: Błenna, Brdów, Markowice, Obory, Osiek Rypiński, Ostrowąs, Ostrowo k. Gniewkowa, Pieranie, Skępe, Skulsk, Studzianka (część wsi Kleszczyn) oraz Pakość słynąca z Kalwarii i kultu Matki Bożej Pakoskiej.

    Prelekcję w Muzeum Etnograficznym poprowadzą: Krystyna Pawłowska oraz Michał Kwiatkowski. Wstęp wolny.

    Więcej na ten temat: http://muzeum.wloclawek.pl/sanktuaria-kujaw-ziemi-dobrzynskiej-zapraszamy-prelekcje-multimedialna/

  • Eliminacje Mistrzostw Polski w Klubie „Taktyk” W sobotę 17 września o godz. 15.30 Klub Gier Planszowych „Taktyk” mieszczący się w Centrum Kultury Browar B. przy ul. Bechiego organizuje Eliminacje Mistrzostw Polski w grę „Sabotażysta”.To popularna gra familijna o przygodach przebiegłych krasnali. Kto zbierze najwięcej bryłek złota w pełnym pułapek labiryncie: bystry kopacz czy podstępny sabotażysta? A może krasnal-samolub?Organizatorzy sobotniego wydarzenia zapewniają, że gra ma proste zasady i szybką rozgrywkę. Ci, którzy staną na podium w Klubie Gier Planszowych „Taktyk”, mogą już tydzień później reprezentować Włocławek w finale Mistrzostw Polski podczas największego wydarzenia gamingowego w Polsce – na Targach GoodGame w Warszawie.

    Więcej o imprezie: http://ckbrowarb.pl/zostan-najsprytniejszym-krasnalem-swiata/

  • Szkółka bowlingowa Klubu „Pionek” W sobotę 17 września o godz. 10.00 na Kręgielni „Sportbowling” przy ul. Wysokiej rozpocznie się szkolenie dzieci w ramach projektu wspieranego przez Gminę Miasto Włocławek, realizowanego przez Włocławsko-Brodnicki Klub Sportowy Niewidomych i Słabowidzących „Pionek”. Częścią projektu jest szkółka bowlingowa dla najmłodszych.