NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 15.12.2020

Włocławek, dn. 15 grudnia 2020 r.

  • Jeszcze przez tydzień będzie zamknięta ul. Okrężna Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu poinformował, że jezdnia na wysokości ul. Okrężnej 2 będzie zamknięta do 18.12.2020.

    Przypomnijmy: zamknięcie spowodowane jest budową przyłączy: wodociągowego, kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej do budynku przy ul. Okrężnej 2.

  • MZOZ gotowy do szczepień przeciwko COVID-19 Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej gotowy do szczepienia włocławian przeciw koronawirusowi.

    Wniosek o uruchomienie dwóch punktów szczepień trafił do Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone, to szczepienia przeciwko COVID-19 będą możliwe w przychodniach przy Kilińskiego i Kaliskiej.

  • Miasto w programie Hello ICE Włocławek przystąpił do programu Hello ICE, którego celem jest poprawienie bezpieczeństwa dzieci na drogach, szczególnie w okolicach szkół. Program, oprócz działań edukacyjnych, związany jest z wymiernymi niestandardowymi działaniami takimi jak wyznaczanie przejść dla pieszych z efektem 3D.

    W Polsce takie oznakowanie powstaje wyłącznie na drogach niepublicznych, w miejscach, gdzie prędkość i tak musi być niższa a kierowcy powinni zachować maksymalną ostrożność. To idealne uzupełnienie działań prowadzonych przez nasz samorząd w zakresie edukacji bezpieczeństwa – warsztaty z budowania drogi z klocków LEGO czy konkurs na przyszkolny znak drogowy.

    Ponadto zapraszamy do uzupełniania mapy niebezpiecznych punktów: https://www.helloice.pl/mapa-punktow-niebezpiecznych.html , które ukierunkują bieżące potrzeby w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  • Jest już nowa, zaktualizowana baza włocławskich NGO W bazie włocławskich organizacji pozarządowych można znaleźć nie tylko informacje, czym poszczególne podmioty się zajmują, są też aktualne dane kontaktowe: numery telefonów, adresy e-mail i www.

    Obecnie w bazie widnieje 247 organizacji pozarządowych.

    Baza jest dostępna pod adresem: https://cop.wloclawek.pl/baza-organizacji/

  • Opublikowane wytyczne MEN, MZ i GIS dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych. Zasady te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników oraz zminimalizować ryzyko związane z zakażeniem koronawirusem.

    W wytycznych zostały opisane m.in. warunki pobytu, założenia organizacyjne półkolonii, obowiązki rodziców/opiekunów prawnych, kwestie dotyczące higieny, wyżywienia, transportu, realizacji programu oraz procedury postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem.

    Szczegółowy materiał jest dostępny: https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-polkolonie-w-szkole

  • Galeria Sztuki Współczesnej proponuje wykonanie aniołka na choinkę Aniołek jest ozdobą choinkową z papieru. Materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia figurki, to: kartki kolorowego papieru, ołówek, nożyczki, klej, igła i nici.

    Atrakcyjne dla najmłodszych będzie zapewne składanie papieru w harmonijkę i wycinanie w nim wzoru. Osobno trzeba też wyciąć głowę aniołka, włosy, ręce i skrzydła. Po sklejeniu poszczególnych elementów potrzebna jest jeszcze tylko nitka do zawieszenia ozdoby na choince.

    Pełna instrukcja wykonania aniołka: http://www.galeriasztuki.wloclawek.pl/wydarzenia/856-aniolek-na-choinke

  • Nowości w bibliotece szkolnej SP 20 W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Szkoła Podstawowa nr 20 otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. zł na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Za tę kwotę zostało zakupionych 846 książek.

    Są to książki dla najmłodszych czytelników, przygodowe, historyczne, obyczajowe, popularno-naukowe, komiksy, uzupełniono również lektury szkolne.

    Pod adresem: https://padlet.com/annapiecewicz/Bookmarks można zapoznać się z opisami wybranych książek. Wpisy będą systematycznie uzupełniane o kolejne pozycje. Szkoła zaprasza do zapoznania się z nową ofertą biblioteki i zachęca do wypożyczania ciekawych książek na okres ferii świątecznych i zimowych.

  • Muzeum przypomina: jak smakuje kujawska wigilia Każdy dom ma swoje własne zwyczaje i potrawy usankcjonowane regionalną i rodzinną tradycją. Charakterystyczną cechą wigilijnego jadła było i jest nadal przyrządzanie go z produktów pochodzących z pola, lasu, ogrodu i wody, czyli na stole musi znaleźć się wszystko, co przyniósł kończący się rok, co urodziło się w sadzie, ogrodzie i na polu.

    W XIX wieku, w wieczór wigilijny na kolację przygotowywano jagły, czyli kaszę jaglaną z miodem i rodzynkami, groch gotowany polany olejem lub przyrządzany z kiszoną kapustą, szablok (fasola) sam polany olejem, betki (grzyby) odgotowane, obsypane mąką i usmażone, zupę grzybową oraz z kruszek (gruszek) i śliwek, do nich kluski z żytniej mąki, a także śledzie, jabłka i orzechy. Z pewnością bywały też ryby, uchodzące od dawna za pożywienie postne. Mogło się jednak zdarzyć, że z jakiś powodów (np. zamarzniętego stawu) zabrakło ich na wigilijnej kolacji. Wymiennie z podanymi zupami gotowano też na Kujawach barszcz czerwony, najczęściej na kwasie buraczanym tzw. kulisie. Nie mogło zabraknąć i maku, parzonego i utartego w makutrze, wymieszanego z kluskami swojej roboty. Jego obecność na świątecznym stole była bardzo wskazana. Ważny był też miód, który w tradycyjnej kulturze ludowej posiadał niezwykle znaczenie. Najczęściej dodawano go na naszym terenie do kaszy jaglanej.

    Pełna informacja na ten temat, w tym przepisy na kujawskie dania wigilijne: http://muzeum.wloclawek.pl/smakuje-kujawska-wigilia/