NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 13.03.2017

Włocławek, dn. 13 marca 2017 r.

  • Park Sienkiewicza odzyska blask Urząd Miasta ogłosił przetarg, którego przedmiotem jest utworzenie parku na Słodowie oraz rewaloryzacja zieleni Parku im. Henryka Sienkiewicza. Specyfikacja przetargowa obejmuje 2 zadania: zadanie nr 1 – „Usunięcie drzew i krzewów”, zadanie nr 2 – „Oczyszczenie stawów”.W ramach zadania nr 1 będą usuwane drzewa i krzewy suche lub zamierające, zdegradowane grupy krzewów i podrostu samosiewu, ze szczególnym uwzględnieniem selekcji gatunków ekspansywnych (przede wszystkim klonu jesionolistnego i ałyczy), karpiny drzew wyciętych w okresie wcześniejszym, a także drzewa i krzewy kolidujące z istniejącym zagospodarowaniem terenu oraz z projektowaną inwestycją.

    W ramach zadania nr 2, stawy i baseny zostaną oczyszczone z roślinności, namuły usunięte, a wszelkie zanieczyszczenia wywiezione.

    Wszelkie czynności zostaną zrealizowane zgodnie z dokumentacją projektową, opracowaną przez Pracownię Architektury Krajobrazu – Ewa Szulc z Włocławka.

    Otwarcie ofert w tym przetargu nastąpi 23.03.2017.

  • Rajd Rowerowy pamięci Agnieszki Sobańskiej Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek Włodzimierz Pamfil oraz Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK CYKLISTA zapraszają na Rajd Rowerowy w 4 rocznicę śmierci Agnieszki Sobańskiej – założycielki i wieloletniej dyrektor Informacji Turystycznej we Włocławku. Rajd odbędzie się 2 kwietnia 2017 r.Rozpoczęcie o godz. 9:00 na parkingu przy Jeziorze Czarnym, następnie Warząchewka – Gołaszewo – Czerniewice – Stare Nakonowo – Łagiewniki – zakończenie dzielnica Michelin ok. godz. 14:30.

    Podczas wycieczki zostanie zapalony znicz na grobie Agnieszki Sobańskiej na cmentarzu w Czerniewicach.

    Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rajdzie zapraszamy do zapisywania się w biurze Informacji Turystycznej, ul. Warszawska 11/13, tel. 54 411 27 57, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 do 30 marca 2017 r.

    Przy zapisywaniu się należy podać: Imię i nazwisko, PESEL. Wpisowe wynosi 10 zł od osoby, dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz emeryci i renciści 5 zł. W ramach opłaty: ubezpieczenie, obsługa medyczna, pamiątkowy znaczek, poczęstunek.

  • PWSZ ma 15 lat. Dziś obchody jubileuszowe Dziś, tj. 13 marca o godz. 16.00 w sali audytoryjnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Obrońców Wisły 1920 r. rozpoczną się uroczyste obchody 15-lecia uczelni.W programie m.in.: wystąpienie JM Rektor PWSZ we Włocławku – dr Małgorzaty Legiędź-Gałuszki pt. „PWSZ – nowoczesna uczelnia ośrodkiem integracji środowiska lokalnego”, wystąpienia Prorektora ds. nauczania i studentów – dr. Roberta Musiałkiewicza nt. „Studia o profilu praktycznym w PWSZ we Włocławku”, wystąpienia przedsiębiorców nt. „Przedsiębiorca w procesie kształcenia studentów PWSZ we Włocławku”.

    Gościem uroczystości będzie Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dr Jarosław Gowin. Na godzinę 17.00 uczelnia zaplanowała konferencję prasową z udziałem J. Gowina.

    Szczegóły wydarzenia: https://www.pwsz.wloclawek.pl/

  • Dobiega końca tegoroczna kwalifikacja wojskowa Od 7 lutego w Klubie „Zazamcze” przy ul. Toruńskiej pracuje Komisja Lekarska Nr 1. Kwalifikacja wojskowa będzie prowadzona jeszcze dziś i jutro, tj. do 14 marca w godzinach 7.15 – 15.30.Kwalifikacja wojskowa obejmuje osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa, zameldowane  na pobyt stały lub na pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na terenie miasta Włocławek.

    Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2017 r. podlegają:

    – mężczyźni urodzeni w 1998 r.;

    – mężczyźni urodzeni w latach 1993—1997, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

    – osoby urodzone w latach 1996-1997, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

    – kobiety urodzone w latach 1993—1998, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków

    – osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

    Więcej informacji na ten temat: http://www.bip.um.wlocl.pl/kwalifikacja-wojskowa-w-2017-roku/

  • ZUS przeszkoli Dziś i jutro, tj. 13 i 14 marca Inspektorat ZUS we Włocławku organizuje szkolenia.W dniu 13 marca o godz. 9.00 rozpocznie się szkolenie –  zasiłek opiekuńczy – ustalanie prawa oraz okresu jego wypłaty, w tym dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego, wypełnianie druku ZUS Z-15.

    W dniu 14 marca o godz. 10.00 rozpocznie się szkolenie –  zasady rozkładania na raty należności z tytułu składek.

    Obydwa szkolenia odbędą się w siedzibie Inspektoratu ZUS przy ul. Płockiej 167.

  • Goście z Niemiec w „Elektryku” W dniach od 13 do 17 marca br. w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku będzie przebywało 2 nauczycieli zajęć zawodowych z Zespołu Szkół Zawodowych z Wuppertal w Niemczech.W trakcie pobytu nauczyciele będą prowadzić zajęcia z uczniami włocławskiego Elektryka oraz zwiedzać zakłady pracy współpracujące ze szkołą.

    Przyjazd niemieckich nauczycieli sfinansowany jest z projektu dotyczącego międzynarodowej wymiany uczniów i nauczycieli Erasmus +.

  • Turniej z „Krainy Łagodności” Centrum Kultury Browar B. zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w 62. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, którego częścią jest Turniej Poezji Śpiewanej. Włocławek od lat jest gospodarzem finału tego turnieju. Tak będzie również w roku 2017.Eliminacje miejskie (Włocławek) i rejonowe odbędą się 9 kwietnia 2017 r. w Centrum Kultury „Browar B.” (sala kameralna, wejście od ul Bechiego 4). Termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 marca.

    Spotkania finałowe odbędą się we Włocławku (turniej poezji śpiewanej), Słupsku (turniej teatrów jednego aktora) i Ostrołęce (turniej recytatorski i wywiedzione ze słowa).

    Uwaga: Centrum Kultury Browar B. prowadzi punkt konsultacyjny dla recytatorów. Z konsultacji można skorzystać w środy w godz. 15.00 – 16.00 lub w innym terminie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

    Szczegółowe informacje: http://ckbrowarb.pl/62-ogolnopolski-konkurs-recytatorski/

  • Tropem nieistniejących włocławskich świątyń. Kościół rycerski i magazyn wojsk napoleońskich Jeszcze w dziewiętnastym wieku, w ścisłym centrum Włocławka, istniało wąskie przejście łączące ulicę Tumską z Cyganką. Ten tajemniczy przesmyk widoczny na archiwalnych mapach, to dawna ulica Jurska, której nazwa mogła wywodzić się od istniejącego w tym miejscu, kościoła świętego Jerzego.Był to kościół rycerski, założony na terenie pierwszego miasta lokacyjnego, tj. w latach 1255 – 1329. Warto dodać, że już we wczesnym średniowieczu Vladislavia czyli współczesny Włocławek, znany był  jako gród, w którym Bolesław I Chrobry miał 800 pancernych wojów oraz 2000 tarczowników. Istnienie kościoła rycerskiego było zatem jak najbardziej uzasadnione.

    Jak mógł wyglądać kościół św. Jerzego? Z pewnością świątynia była drewniana, niewielkich rozmiarów, jak wskazuje ksiądz Michał Morawski w monografii Włocławka. Kościół świętego Jerzego usytuowany był nad Wisłą, w pobliżu obecnej ulicy Gdańskiej. Początkowo służył za kościół rycerski dla potrzeb miejscowego grodu, a z chwilą przeniesienia biskupstwa do Włocławka stał się kościołem katedralnym.

    W latach 90. dwudziestego wieku odkryto w tym miejscu grób szkieletowy, będący pozostałością po niszczycielskim najeździe krzyżaków w 1329 r.

    Jednak to nie w kościele św. Jerzego miały być odprawiane msze za… grzechy fundatora. To już nieco późniejsza historia, która wiąże się z piętnastowiecznym kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wzniesionym w miejscu byłej, romańskiej katedry.

    W niedziele w kościele św. Stanisława miały być odprawiane msze za grzechy fundatora, w poniedziałki za duszę fundatora, w środę wotywa o św. Stanisławie, a w piątki wotywa „humiliavit” o Męce Pańskiej. Niestety, z powodu braku fundacji i uposażenia dla kapłana, msza była odprawiana tylko raz w roku, w uroczystość patrona kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika, tj. 8 maja.

    Kościół św. Stanisława, pięciokrotnie odbudowywany na przestrzeni wieków, został ostatecznie rozebrany w 1818 roku, jednak zanim to się stało, świątynia przeszła burzliwe dzieje. Między innymi w okresie napoleońskim mieścił się tam magazyn wojskowy, z którego korzystały wojska francuskie i rosyjskie. Niestety, ów militarny epizod ostatecznie doprowadził do zrujnowania kościoła.

    Jak wskazują źródła historyczne, część odzyskanego budulca przekazano na budowę kaplicy w Brześciu Kujawskim.