NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 12.07.2017

Włocławek, dn. 12 lipca 2017 r.

  • W parku Sienkiewicza zagoszczą róże i inne, nowe rośliny  Urząd Miasta ogłosił przetarg, którego przedmiotem jest wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem zielenią części terenu Parku im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku.Wykonanie tzw. parterów kwiatowych będzie stanowiło część rewaloryzacji parku, ukierunkowaną na przywrócenie funkcji ogrodu tarasowego kwiatowego z otwarciem widokowym na rzekę Zgłowiączkę i pobliskie tereny parkowe.Dominującym gatunkiem mają być róże o zróżnicowanej wysokości. Przyjęto, iż ogród będzie utrzymany w podstawowej kolorystyce biało-różowej (w różnych odcieniach) z dopuszczeniem różnobarwnych kwietników. Tłem będą ciemnozielone krzewy i trawniki darniowe.

    Data otwarcia ofert w tym przetargu to 18.07.2017.

    Zgodnie ze specyfikacją, wykonawca będzie zobowiązany zrealizować przedmiot zamówienia w terminie zaoferowanym w złożonej ofercie, jednak nie krótszym niż 50 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy i nie dłuższym niż 70 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy.

  • Program „Zero tolerancji dla nietrzeźwości”, są pierwsze efekty Od maja 2017 Straż Miejska we Włocławku realizuje reedycję programu „Zero tolerancji dla nietrzeźwości”. Jego celem jest wypieranie z przestrzeni publicznej nie tylko wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu, ale innych i równie uciążliwych wykroczeń towarzyszących.Tylko w dwóch pierwszych miesiącach realizacji programu strażnicy nałożyli 150 mandatów karnych, udzielili 156 pouczeń oraz skierowali 21 wniosków o ukaranie do sądu. Założenia tego programu są realizowane przy ścisłej współpracy monitoringu wizyjnego miasta. Jak ważny jest to element w poszerzaniu bezpiecznej przestrzeni i warto przywołać dane, że tylko w analizowanym okresie operatorzy monitoringu zgłosili łącznie 379 interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych: 211 z nich dotyczyło zgłoszeń o leżących osobach w stanie upojenia alkoholowego, co kwalifikowane jest jako nieobyczajne zachowanie w miejscu publicznym.Więcej na temat tego programu i pozostałych przedsięwzięć Straży Miejskiej we Włocławku: http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1241&Itemid=1
  • Opracowujemy przyszłoroczny program współpracy z pozarządówkami
    W związku z przystąpieniem do opracowania projektu „Programu współpracy Gminy Miasto Włocławek z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2018”, zapraszamy organizacje pozarządowe zainteresowane współpracą z samorządem i realizacją zadań publicznych do zgłaszania propozycji i uwag.Punktem odniesienia do ewentualnych propozycji i uwag może być „Program współpracy Gminy Miasto Włocławek z organizacjami pozarządowymi na rok 2017.
    Wnioski należy kierować drogą elektroniczną na adres mkarbowska@um.wloclawek.pl lub zdrowie@um.wloclawek.pl  bądź pisemnie do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego przy ul. Kościuszki 12. Termin składania propozycji upływa 18 sierpnia br.
  • W szkołach średnich są jeszcze wolne miejsca, do 31 sierpnia nabór uzupełniający W dniu 10 lipca 2017 r. zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta, w wyniku naboru uruchomiono 59 oddziałów w tym:Licea Ogólnokształcące – 23 oddziały
    Technika  – 29 oddziałów
    Szkoła Branżowa I stopnia – 7 oddziałówW szkołach ponadgimnazjalnych są jeszcze wolne miejsca – łącznie 230. Do dnia 31 sierpnia potrwa  nabór uzupełniający.
  • Rewitalizacja Śródmieścia. Harmonogram spotkań grup tematycznych Na dziś, tj. 12 lipca zaplanowano spotkania następujących grup:* Seniorzy – Śródmieście Cafe , ul. 3 Maja 9, godz. 12.00 – 15.00
    * Wizerunek Śródmieścia – Śródmieście Cafe, ul. 3 Maja 9, godz. 17.00 – 20.00Szczegółowy harmonogram jest opublikowany: http://rewitalizacja.wloclawek.eu/pl/blog/wpis/2413
  • Letni Bulwar i „Piracka Przystań” już 16 lipca, polecamy! W niedzielę, 16 lipca od godz.15.00 na włocławskich bulwarach będzie można spotkać piratów i żeglarzy spod czarnej bandery z Wesołym Rogerem – zapowiadają organizatorzy imprezy.„Będzie szczerzyć zęby trupia czaszka, błysną pirackie rapiery i sztylety, zabrzęczą złote monety….”. A wszystko to i wiele więcej zaplanowano w ramach tegorocznego, wakacyjnego cyklu „Letni Bulwar”. Dzieci (oraz dorośli) poszukają z Piratem Jimem ukrytej skrzyni ze skarbami, nauczą się od żeglarzy trudnych słów np. sztormreling, baksztag, bombramsreja … Na uczestników imprezy czekać będą konkursy, turniej szermierki, ćwiczenia z linami, gra w ”pirackie kości”, spotkania z morskimi potworami, galeria sławnych piratów i ich dzieje. Będzie też można spróbować swoich sił w wiosłowaniu i narysować własny żaglowiec.16 lipca 2017 o godz. 15.00 na nadwiślańskie bulwary zapraszają: Centrum Kultury „Browar B.”, Stowarzyszenie Yacht Club Anwil oraz Miejski Szkolny Związek Sportowy.

    Więcej na ten temat:  http://ckbrowarb.pl/ahoj-mlodzi-zeglarze/

  • Pochodził z Włocławka, podróżował po świecie. Muzeum kupiło cenny obraz Walerego Brochockiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zakupiło obraz „Pejzaż wiejski ze sztafażem” namalowany w 1872 r., w Monachium, przez Walerego Brochockiego –  wybitnego malarza i rysownika pejzaży pochodzącego z Włocławka. Zakup był możliwy dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne 2017 oraz wsparcia finansowego Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Obraz jest bez wątpienia jednym z najbardziej wartościowych przykładów malarstwa Walerego Brochockiego wśród jego prac znajdujących się w polskich placówkach muzealnych.Walery Brochocki urodził się w 1847 r. we Włocławku. Po studiach w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni pejzażysty Christiana Breslauera, wyjechał w 1869 r. na kilka lat doskonalić swój warsztat malarski do Monachium. Po opuszczeniu Monachium, W. Brochocki przeniósł się do Paryża skąd wyjeżdżał m.in. do Algieru. Wrócił do Polski na stałe w 1888 r., mieszkał w Warszawie. Odbywał wiele podróży po kraju, sporadycznie bywał też we Włocławku. Efektem tych pobytów były rysunki, na których uwiecznił fragmenty rodzinnego miasta.  Zmarł w Warszawie, w 1923 r.

    Obrazy Walerego Brochockiego są rzadkością na rynku antykwarycznym, można je odnaleźć zaledwie w kilku polskich muzeach (Warszawa, Bytom, Białystok, Leszno, Szczecin). Do 2017 r. w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku znajdowały się dwa niewielkich formatów płótna, jeden rysunek i 4 grafiki wykonane według jego prac. Obrazy Walerego Brochockiego z okresu monachijskiego w większości są w posiadaniu kolekcjonerów poza granicami Polski.

    Zakupione dzieło Walerego Brochockiego będzie można oglądać od 25 lipca do 16 października 2017 r. we Włocławku, na wystawie w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.