NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

WERNISAŻ WYSTAWY „FAJANS WŁOCŁAWSKI. BIENNALE 1973–1991”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 3 listopada 2023 r. o godz. 12.00 do Muzeum Etnograficznego, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku na wernisaż wystawy „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991”.

W 2023 r. mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Wydarzenie to wpisuje się również w przypadający jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju autorskich prac malarek fajansu włocławskiego, ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie.

Wystawa czasowa „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991” ukazuje ideę organizacji konkursów na malowany fajans włocławski od okresu powojennego (od 1949 r.) poprzez wszystkie 10. edycji konkursów biennale fajansu.

Na ekspozycji zaprezentowano wybrane, nagrodzone prace konkursowe oraz pokazano autorskie prace malarek fajansu ukazujące rozwój malowanych dekoracji na fajansie od 1949 r. do 1991 r. Ekspozycję uzupełniają wybrane archiwalia, fotografie, zapisy filmowe oraz  aranżacja warsztatu pracy malarek włocławskich. Dodatkowo na wystawie zaprezentowane zostały  fotografie pokazujące popularność organizowanych wystaw fajansu włocławskiego — eksponowanych w kraju i za granicą.

MZKiD