NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Święto Wojska Polskiego spędzą na poligonie

Blisko 250 rekrutów do 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w długi sierpniowy weekend rozpoczęło szkolenie podstawowe. Najważniejszy dzień dla każdego żołnierza- 15 sierpnia spędzą na poligonie. Właśnie rozpoczęło się szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

W piątek rano bramę koszar na ul. Jagiełły w Grudziądzu przekroczyli kolejni kandydaci do służby w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony. Są wśród nich ochotnicy z całego województwa m.in: z powiatu nakielskiego, żnińskiego, inowrocławskiego, bydgoskiego, włocławskiego. Przez najbliższe 16 dni będą uczyć się żołnierskiego rzemiosła, m.in.: podstaw terenoznawstwa, taktyki lekkiej piechoty, podstaw strzelectwa, pierwszej pomocy i żołnierskiej musztry. Po zakończonej nauce czeka ich egzamin- pętla taktyczna. Finałem będzie przysięga wojskowa połączona ze Świętem Brygady, która odbędzie się 26 sierpnia w Bydgoszczy.

Mam nadzieję, że dzięki temu szkoleniu i złożeniu przysięgi wojskowej będę mogła spełnić swój obowiązek wobec Ojczyzny. Spodziewam się, że uda mi się nabyć wiedzę i umiejętności z podstawnego zakresu wojskowych obowiązków. Na pewno będzie to ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny.”- powiedziała blisko 30-letnia Ewa, która na co dzień jest psychologiem i psychoterapeutą.

W sumie jestem tutaj z ciekawości. W maju ukończyłam 18 lat i chciałabym w przyszłości związać się z wojskiem”- dodała uczennica liceum z Nakła nad Notecią.

Właśnie obroniłem tytuł licencjata z wychowania fizycznego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 11 lat z sukcesami ćwiczę lekkoatletykę. Specjalizuję się w biegach długodystansowych. Uważam, łączenie sportu z wojskiem, to bardzo dobry wybór”- dopowiedział Marcin.

W szeregi WOT wstępują bardzo różne osoby. W różnym wieku, z różnym wykształceniem i naprawdę większość daje radę znieść trudności zarówno psychicznie, jak i fizycznie, o ile mają determinację i chcą zostać żołnierzem.”- podsumował dowódca szkolenia podstawowego ppor. Paweł Brelski z Kompanii Szkolnej 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jeśli i Ty chcesz wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, odwiedź najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Kolejne szkolenie w rozpocznie się 6.10 br.

Tekst i zdjęcia:
8.K-PBOT