NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Koncert na leżakach: Tortilla

TORTILLA to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego.

TORTILLA czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls.
Największymi atutami TORTILLI są żywiołowe koncerty i znakomity kontakt z publicznością.
W nagraniach studyjnych grupa w interesujący sposób wzbogaca swoje brzmienie, dzięki zastosowaniu różnych instrumentów takich jak: akordeon, saksofony, organy Hammonda i Farfisa, czy sekcja smyczków.
Charakterystyczne dla kompozycji własnych TORTILLI są teksty autorstwa poetów Waldemara Ślefarskiego i Pawła Tańskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji.
Zespół ponad 1.300 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju /min. Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Węgry, Litwa, Ukraina, Białoruś/.
TORTILLA jest laureatem festiwalu Rawa Blues.
Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także
w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze i Poznaniu.
TORTILLA ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Walter Trout, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Ten Years After, Sugar Blue, Eric Sardinas czy Stan Webb’s Chicken Shack.
Z grupą koncertowali i nagrywali również giganci polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Marek Stryszowski i Adam Wendt.
Zespół TORTILLA znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie /CD/ dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz w prestiżowej „Antologii Polskiego Bluesa” cz. 1 (2008 rok) i wydanej w 2011 roku części 3.

Dyskografia:
1. „Blues Band” /Total, 1993/ – LP, MC
2. „Full of Blues” /Black Bottle Records, 1998/ – CD
3. „Po polsku” /Black Bottle Records/KOCH International, 2001/ – CD, MC
4. „Tortilla” /MTJ, 2006/ – CD
5. „5! Live! Tortilla & Wojtek Karolak” /Flower Records, 2019/ – DVD

Skład zespołu:
Pola – śpiew
Maurycy Męczekalski – gitara
Tomasz Przymorski – gitara basowa
Igor Łojko – harmonijka ustna
Jarosław Koźbiał – perkusja

www.tortillablues.pl

Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku