NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Pętla taktyczna” – czyli egzamin przyszłych żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Ochotnicy z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpili w czwartek do żołnierskiego egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Już w najbliższą sobotę, 21 października, rekruci złożą przysięgę na sztandar 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na obiektach wojskowych w Grudziądzu dobiega końca „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe. Ochotnicy z różnych zakątków naszego regionu, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali podstawy wojskowego rzemiosła. Uczyli się, m.in. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szczególny nacisk położony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Zmagania rekrutów zakończył egzamin, tzw. „pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

Kandydaci do służby w 8.K-PBOT z ostatniego zaciągu, to w osoby młode – studenci oraz uczniowie ale i starsze. Wśród nich są min. Marcin, wice mistrz Polski seniorów w biegu na 5000 m i Hubert emerytowany funkcjonariusz straży granicznej, obecnie nauczyciel i instruktor strzelectwa.
– Zawsze interesował mnie sport i wojsko. Dzięki temu, że powstały Wojska Obrony Terytorialnej mogę spełniać się i służyć Polsce i w jednym i drugim – powiedział Marcin, uczestnik szkolenia podstawowego.
Hubert zaznaczył, że bardzo zależał mu na szkoleniu podstawowym, ponieważ chciał zweryfikować wiedzę z poprzedniej służby.
Obydwaj zdali „pętlę taktyczną” pomyślnie.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 października br. o godzinie 11:00, na terenie Zielonego Rynku we Włocławku.

Jeśli i Ty chciałbyś wstąpić w szeregi 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedź najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji lub wejdź na stronię https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Wniosek o powołanie można również złożyć elektronicznie przez platformę e-PUAP. Kolejne wcielenie do 8.K-POBOT odbędzie się 15 grudnia 2023 r. a szkolenie będzie kontynuowane w ramach programu „Ferie z WOT”.

8.K-PBOT