NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Największa przysięga w historii 5 letniej tradycji 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W sobotę 26 sierpnia 2023 r. na bydgoskim Różopolu, odbyła się uroczysta, 30 przysięga żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało blisko 200 ochotników, z całego województwa, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Tłumy na Myślęcinku, kujawsko-pomorscy Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową

Przysięga wojskowa kujawsko-pomorskich Terytorialsów była ostatnim etapem szkolenia podstawowego w ramach projektu „Wakacje z WOT”, które rozpoczęło się 11 sierpnia 2023 r.

To był dla mnie bardzo intensywny czas. Pętla taktyczna- czyli egzamin praktyczny, pokazała, że nie zmarnowałam tego czasu i nabyłam podstawowych, żołnierskich umiejętności. Wiem, że jeszcze bardzo dużo przede mną. Dzisiaj jednak jestem z siebie dumna i cieszę się, że mam możliwość wypowiedzieć przysięgę wojskową. Będą ze mną moje dzieci. To jest dla mnie bardzo ważna chwila– powiedziała szer. Kasia.

W specjalnie dedykowanym na tę okazję liście, Minister Obrony Narodowej napisał:

Przysięga wojskowa to uroczysty akt zobowiązania do stania na straży wartości zawartych w jej rocie. Składając ją, dziś zostajecie żołnierzami terytorialnej służby wojskowej. Oznacza to, że bierzecie pod opiekę mieszkańców Waszej najbliższej okolicy i deklarujecie pomoc dla nich w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Naturę tego zobowiązania wyraża motto Wojsk Obrony Terytorialnej: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To znacząca odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że będziecie z zaangażowaniem wywiązywać się ze złożonego przyrzeczenia. (…)

Wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz w swoim przemówieniu złożył wszystkim nowo zaprzysiężonym żołnierzom serdeczne gratulacje. Podkreślił, że od dziś każdy, kto wypowiedział słowa przysięgi jest obrońcą Ojczyzny, jej niepodległości i granic. Przypomniał o wielkiej roli patronki brygady gen. Elżbiety Zawackiej w budowaniu świadomości patriotycznej.

Uroczysta przysięga wojskowa złożona została na sztandar 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ślubowanie odebrał ppłk Marcin Piwowarczyk, pełniący obowiązki dowódcy kujawsko-pomorskich Terytorialsów.

Nowi żołnierze to ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach, którzy zdecydowali się na poświęcenie wolnego czasu, aby poznać podstawy wojskowego rzemiosła. W zakończonym szkoleniu udział wzięło wielu absolwentów, uczniów, nauczycieli i studentów.

W tym ważnym wydarzeniu, przysięgającym towarzyszyły rodziny i goście. Była to największa jak dotąd przysięga w 5 letniej historii brygady. Wszyscy uczestnicy i ich bliscy po zakończonej uroczystości, mogli spróbować tradycyjną wojskową grochówkę i skorzystać z licznych atrakcji, np. obejrzeć sprzęt wojskowy, zobaczyć żołnierzy jeżdżących na koniach, obejrzeć pokaz walki wręcz czy wysłuchać koncertu Orkiestry Marynarki Wojennej z Gdyni.

Jeśli i Ty chciałbyś wstąpić w szeregi 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedź najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji lub wejdź na stronię https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. 

Tekst i zdjęcia:
8.K-PBOT