NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Muzeum zaprasza na VII Kiermasz Wielkanocny


Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na

VII  KIERMASZ  WIELKANOCNY
który odbędzie się w dniu 10 kwietnia br. w godz. od 10.00 do 15.00. w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6


Celem imprezy jest umożliwienie mieszkańcom Włocławka kontaktu z tradycją wielkanocną przy okazji zakupów unikatowych, ręcznie wykonanych ozdób świątecznych oraz żywności z gospodarstw ekologicznych.

Na stoiskach można będzie nabyć ozdoby kojarzone ze Świętami Wielkanocy. Palemki wykonane z wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, wstążkami, kwiatami z bibuły. Pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, materiałami, robione na szydełku i czółenku. Koszyczki z wikliny, słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”. Baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, ceramiki i drewna.

Specjalnie na kiermasz gospodarstwa ekologiczne przygotują stoiska z żywnością: wędlinami – szynkami, pasztetami; ciastami – babkami, mazurkami, makowcami, sernikami; chlebem; konfiturami – z płatków róży, marchwi, zielonych pomidorów, miodem (również pitnym), zakwasem na żur, barszcz, ćwikłą, bakaliami, kawą i makaronem orkiszowym.

Koneserzy wyjątkowych przedmiotów mogą liczyć na kramy z rzeźbami świątków, aniołów i ptaków, kutymi świecznikami, haftowanymi i szydełkowymi obrusami, wyrobami garncarskimi, obrazami malowanymi na szkle, biżuterią z filcu i bursztynu, torbami szytymi z materiału oraz koszami z wikliny.

Dla dzieci przygotowane zostaną warsztaty malowania kartek świątecznych. Prezentowane będą tradycyjne formy do pieczenia bab wielkanocnych, form do wyrobu masła oraz sprzętu do produkcji wędlin.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania wystawy czasowej „Ze wschodnich stepów – Tatarzy polscy” oraz projekcja filmu „Tatarskie ślady” (reż. Małgorzata Prokop).
W  PROGRAMIE
Parter (sala audio, hol, sala wystaw stałych), I piętro (hol):

–       ok. 50 stoisk z ozdobami świątecznymi i żywnością

II Piętro:

–       sala wystaw stałych – warsztaty dla dzieci, prezentacja tradycyjnych form do wypieku bab wielkanocnych, form do masła oraz sprzętów do wyrobów wędlin

–       sala wystaw czasowych – zwiedzanie ekspozycji „Ze wschodnich stepów – Tatarzy polscy”, projekcja filmu „Tatarskie ślady” (projekcje o godz. 10.30, 12.00, 13.30)

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ: 2 zł
(Dzieci i młodzież do lat 18 – wstęp wolny)

Sponsor Muzeum – Anwil Grupa Orlen