NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Medal dla Muzeum

Podczas uroczystej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się 13 września 2015 r. w Kłóbce zostały wręczone Medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Hereditas Saeculorum”, będące nagrodą w IV edycji Konkursu „Dziedzictwo wieków”.

medal-dla-muzeum

Celem konkursu jest promowanie najważniejszych, najlepiej przeprowadzonych przedsięwzięć konserwatorskich i restauratorskich oraz wyróżnienie osób i instytucji posiadających szczególne osiągnięcia w opiece nad zabytkami.

W tym roku przyznano tylko jeden medal w kategorii I za prace konserwatorskie i restauratorskie. Otrzymało go Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej za Odbudowę i wyposażenie dworu w Kłóbce. Kapituła wysoko oceniła uratowanie dworu ze stanu ruiny, kompleksowo przeprowadzony remont oraz konserwację i zagospodarowanie jego wnętrz do celów muzealnych. Podkreślono unikalną wartość przestrzeni historycznej rezydencji z parkiem dworskim i sąsiadującym skansenem budownictwa wiejskiego regionu.

W kategorii II – za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków wyróżniono medalami prof. Bogumiłę Jadwigę Roubę z UMK w Toruniu, ks. Andrzeja Regenta, proboszcza Parafii Topolno oraz Wiesława Podrazę, Prezesa Sanplast S.A.

MZKiD