W dniu dzisiejszym (04.04.) w murach bądkowskiego gimnazjum młodzież przeprowadziła otwartą, ekologiczną debatę panelową „Co my możemy zrobić dla ochrony środowiska w naszej szkole i gminie?” W podtytule dodano: „Przyroda to kawałek naszej małej Ojczyzny” (Korona drzewa w scenografii to nieco odwrócony kształt granic naszej gminy). Organizatorkami i prowadzącymi debatę były trzy gimnazjalistki: Aleksandra Krajewska, Kinga Krajewska i pomysłodawczyni Andżelika Szafrańska. Marzenia są po to, aby próbować je spełniać. I takim marzeniem dziewczyn od kilku tygodni jest zdobycie zaproszenia do udziału w „XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.” Jednym z warunków było zorganizowanie debaty na jeden z czterech tematów. Dziewczyny wybrały oczywiście ten trudniejszy – związany z ochroną środowiska. Nie lada kłopot sprawiło im dokonanie wybory rodzaju debaty, aby mogli w niej uczestniczyć zarówno uczniowie jak i dorośli. Zdecydowały się na debatę panelową, bowiem nie chodziło im o udowodnienie kto ma rację, tylko o przedyskutowanie problemu i wypracowanie wniosków na przyszłość. Przy czym przyszłość rozumieliśmy jako czas po 1 lipca bieżącego roku, kiedy również w naszej gminie w gospodarce „śmieciowej” wszystko ulegnie zmianie. Żeby się do debaty dobrze przygotować, na zaproszenie pani Haliny Kurdupskiej –Przewodniczącej Rady Gminy Bądkowo, dziewczyny uczestniczyły w posiedzeniu Rady Gminy, podczas której wiele miejsca poświęcono projektom uchwał dotyczącym ekologii i gospodarki odpadami komunalnymi.
Zamysł debaty oparły na jej podzieleniu na dwie części. W pierwszej młodzież gimnazjalna opowiedziała w formie wystąpień i prezentacji multimedialnych o proekologicznych działaniach i sukcesach odniesionych w swych szkołach podstawowych w Toporzyszczewie, Łowiczku, Łówkowicach, Wysocinie i Bądkowie. Ten etap, zgodnie z oczekiwaniem i prośbą prowadzących, zakończył się zgłoszeniem pomysłów działań, jakie młodzież przy wsparciu gminnych władz mogłaby kontynuować lub podjąć w kolejnych latach. Młodzieży bardzo spodobał się pomysł radnego Marka Jankowskiego, który po wysłuchaniu relacji młodzieży wyraził zdanie, że przynajmniej raz w roku młodzież powinna przejąć władzę nie tylko w szkole, ale i w gminie. To był punkt wyjścia do drugiej, trudniejszej części – czyli debata z udziałem dorosłych – przedstawicieli gminnych władz, przedstawicieli instytucji i osób mających rozliczne związki z ekologią i ochroną środowiska. Z prawdziwą satysfakcją piszę te słowa i składam w swoim i dziewcząt imieniu serdeczne podziękowanie, że zaproszenie młodzieży do udziału w debacie przyjęli: Pan Zaremba Janusz – Wójt Gminy Bądkowo, Kurdupska Halina – Przewodnicząca Rady Gminy, Marcin Wesołowski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Maciej Bartoszek – pani Agnieszka Kowalik oraz Prezes Zarządu firmy EKOSKŁAD w Służewie, Ks. Krzysztof Kaźmierczak– Proboszcz Parafii Łowiczek , Jankowski Marek – Przewodniczący Gminnej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska , Barbara Kurzyp – Przewodnicząca Gminnej Komisji Oświaty i Kultury, Tomasz Kumor – Kierownik Ośrodka Zdrowia w Bądkowie, Przemysław Hofman – odpowiedzialny za Gminą Oczyszczalnię Ścieków, oraz Marietta Kapelińska – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bądkowie oraz grono pedagogiczne i uczniowie Publicznego Gimnazjum.
Udział tak wielu ważnych osób to nie tylko gwarancja merytorycznej dyskusji, ale co bardziej cenne – ogromnie wychowawczy aspekt, bowiem młodzież mogła naocznie przekonać się, że dorośli z całą powagą włączą się w pomysły i działania młodzieży, jeśli ta równie poważnie się do nich przygotowuje i potrafi o takie wsparcie się zwracać. Tej części debaty prowadzące naprawdę się obawiały, ale godziny przygotowań i profesjonalizm dorosłych udzielających odpowiedzi na proste, ale często i trudne pytania, kierowane wprost do najbardziej kompetentnych osób – naszych gości , przyniosły doskonały efekt realizacyjny, ale i informacyjny. Że tocząca się dyskusja trafiła w oczekiwania prowadzących debatę, ale była też interesująca dla młodzieży, najlepiej świadczy to, że młodzie „wytrzymała” półtorej godziny w idealnym zachowaniu – na co zwrócił uwagę i podkreślił w podsumowaniu debaty pan wójt i za co również podziękował opiekun projektu – Józef Nowakowski. Wnioski i propozycje wypracowane podczas debaty po ich opracowaniu zostaną przekazane władzom gminy i jak to protokolantka Kinga wyraziła: „ będzie nam bardzo miło, jeśli choć troszeczkę przyczynią się do opracowania gminnego programu ochrony środowiska”. Znajdą się również w raporcie do CEO – organizatora XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. A czy ich pomysł i realizacja pozwolą Oli i Andżelice zasiąść w sejmowych ławach przekonany się za kilka tygodni.
(JN)
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE
Spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”
Parafialny Festyn Rodzinny