W dniu 28 sierpnia 2016 r. o godz. 17.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się finisaż wystawy „Alojzy Balcerzak – pejzaże nadwiślańskie”. Uroczystość uświetni koncert w wykonaniu Aleksandra Kamedulskiego (baryton).
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Alojzy Balcerzak – ur. 1.11.1930 r. w Zdworzu. Edukację gimnazjalną rozpoczął w Gąbinie, Liceum Ogólnokształcące kontynuował w Łodzi. Studia od 1951 r. w Warszawie w Akademii Sztuk Pięknych. Najpierw na Wydziale Malarstwa u prof. Stanisława Czajkowskiego, następnie na Wydziale Grafiki w Pracowni Ilustracji u prof. Jana Marcina Szancera, uzyskując tam dyplom magistra sztuki. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Podróże artystyczne z realizacją indywidualnych wystaw miały miejsce we Francji, Belgii, Danii, Holandii, Niemcach, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych.
Wiele grafik i obrazów znajduje się w zbiorach szacownych instytucji w kolekcjach prywatnych, m.in. w Gąbinie w kościele („Serce Jezusa”, „Matka Boża z Dzieciątkiem”, portrety papieży: Jana Pawła II oraz Benedykta XVI), w magistracie miasta, w gimnazjum, w Zespole Szkół Zawodowych (portret St. Staszica), w Dobrzykowie w kościele (portret Jana Pawła II) i w Płocku (portret Św. Jadwigi Królowej, patronki kościoła).
Od 1959 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc wiele funkcji społecznych, pracując dla środowiska artystycznego województwa warszawskiego i płockiego w dziedzinie upowszechniania kultury. Od 1997 roku przyjął stanowisko wykładowcy rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
W wyniku aktywnego życia artystycznego i społecznego otrzymał wiele wyróżnień i nagród, m. in. :
- Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za całokształt pracy twórczej, 2008 rok
- Nagroda im. A. Loreta nadana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, 2006 rok
- Nagroda im.W.Hasiora przyznana przez kapitułę Muzeum Mazowieckiego w Płocku,2010 rok
- Złota odznaka ZPAP
- Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2013 rok.
W 2015 roku miasto Płock uczciło 85 rocznicę urodzin artysty w Muzeum Mazowieckim prezentując dorobek artystyczny.
Słowo od Artysty:
Światło i forma pejzażu jest ważną inspiracją dla malarza pejzażysty.Od wielu lat uprawiam ten gatunek malarstwa. Zakochany w miejscu urodzenia – Mazowszu, rozwijam swoje widzenie tego regionu Polski. Sam zachwyt wynikający z obserwacji czy tzw. „uniesienie twórcze” jest zwykle powodem do namalowania obrazu.
Są miejsca szczególne, gdzie często bywam, aby nakarmić moją wyobraźnię – to tereny nadwiślańskie, poczynając od Murzynowa, Płocka, Wyszogrodu, Czerwińska, Opinogóry, aby zawsze zatrzymać się w Żelazowej Woli. Intrygują mnie także krajobrazy Mazowsza północnego, ale szczególnie lubię odwiedzać równinne wsie, rozłożone między Sannikami, Łowiczem, Żychlinem i Gąbinem. Tam często znajduję motywację do nowych kompozycji.
Żelazowa Wola, Brochów czy Stara Warszawa, miejsca urodzenia i pobytu Fryderyka Chopina są dla mnie symbolem minionej już kultury romantycznej. Geniusz wielkiego twórcy i wirtuoza dla mojego pokolenia wielkim szczęściem, bo zrodził się on na Mazowszu.
W okresie młodzieńczym i później bywałem na koncertach, następnie rodzinnie uczyliśmy się tej pięknej rodzimej muzyki. Kojarzyłem ją z krajobrazem Mazowsza, gdzie Fryderyk Chopin się urodził i wychował, z tymi zaoranymi polami i zagonami, wierzbami – spokojnymi ale i szumiącymi… Tak pozostało mi do dzisiaj. Pokochałem muzykę Chopina i – jako obdarzony talentem plastycznym – zacząłem malować obrazy nawiązujące do kultury romantycznej w Polsce, łącząc ją z pejzażem Mazowsza.
W związku z uroczystymi obchodami 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przygotowałem cykl obrazów pod tytułem „Moje Mazowsze dla Fryderyka Chopina”, które wystawiłem najpierw w Galerii w Koszelówce i w Galerii Miejskiej w Płońsku, potem Kiszyniowie, Odessie i Moskwie. Następnie kolejno w Muzeum Secesji w Płocku, w Zamku w Gostyninie, w Muzeum im. J. Piłsudskiego w Gąbinie, w Karolinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Sannikach i w Galerii Kordegarda w Warszawie ( listopad 2010 r.).
MZKiD
Koncert dla dzieci z cyklu Muzyczna Podróż
XIX KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM WE WŁOCŁAWKU
Wirtualne zakupy i inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!