NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Tak brzmiało hasło IX edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się w sobotę 7 października. Mimo deszczowej pogody, do biblioteki pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przybyło wielu gości. Wśród nich nauczyciele i uczniowie włocławskich oraz okolicznych szkół, mieszkańcy miasta i rodziny z dziećmi.

Z zainteresowaniem obejrzano prezentację o zmieniającej się na przestrzeni wieków formie książki – od tabliczek glinianych po ebooki. Ciekawostką były przykłady książek jadalnych oraz świecących w ciemności. Wszyscy mogli się też dowiedzieć, jakie korzyści płyną z czytania dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego młodego człowieka.

Na uczestników czekało wiele atrakcji. Emocje budziło poszukiwanie ukrytych w ciemnym magazynie wskazówek do odczytania hasła przewodniego akcji oraz gra planszowa. Uczestnicy czytali książki i tworzyli własną rysunkową opowieść. Młodzież i dorośli mogli spróbować swych sił przy bibliotecznym kole fortuny, gdzie odgadywano cytaty z książek. Były też gry na elektronicznym flipcharcie i prezentacja książek multimedialnych oraz z rozszerzoną rzeczywistością. Nie zabrakło wystaw z nowościami literackimi i książkami naukowymi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Tego wieczoru bibliotekę oświetlały tylko lampki i światło ultrafioletowe, co tworzyło niesamowity klimat. Wspólna zabawa zakończyła się ułożeniem domina z książek, które stało się już tradycją.
Następna Noc Bibliotek za rok, a pomysłów jak ją spędzić na pewno nie zabraknie.

KPCEN Włocławek