NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Święto Pielęgniarek (Pielęgniarzy) i Położnych – Poznaj Terytorialsów z Twojej najbliższej okolicy!

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma w swoich szeregach ponad 1700 żołnierzy. Pod tą liczbą, statystyką kryją się ludzie. Ludzie, którzy na co dzień wykonują przeróżne profesje, są specjalistami w wielu dziedzinach. 8.K-PBOT jak i całe Wojska Obrony Terytorialnej są tworzone w większości przez żołnierzy – ochotników, którzy na co dzień są m.in. nauczycielami, pracownikami placówek medycznych, listonoszami, pracownikami produkcji, uczniami, studentami, sportowcami czy osobami prowadzącymi własne działalności gospodarcze. Są obywatelami Rzeczpospolitej, mają własne rodziny, obowiązki, wychowują dzieci. Łączy ich jednak przede wszystkim jedna rzecz – miłość do swoich małych ojczyzn: województw, powiatów, miast, miasteczek i wsi. Zdecydowali się zrobić coś więcej, szkolić się i pozostawać w stałej gotowości do niesienia pomocy lokalnej społeczności. To właśnie z tą myślą przychodzą na 16-dniowe szkolenia podstawowe (kiedy mają styczność z wojskiem po raz pierwszy), 8-dniowe szkolenia wyrównawcze (w przypadku wcześniejszej służby wojskowej) czy comiesięczne, weekendowe szkolenia rotacyjne. Niezależnie od swojej codziennej roli w środowisku cywilnym, szkolą się ramię w ramię aby ustawicznie rozwijać się dla wzmacniania bezpieczeństwa swoich Stałych Rejonów Odpowiedzialności. Przedstawiamy sylwetki żołnierzy, którzy mogą być inspiracją i przykładem dla tych, którzy zastanawiają się, czy w WOT jest miejsce również dla nich.

Zdjęcie nadesłane / 8.K-PBOT

Żołnierz: 82 batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu – szer. Konrad Waszak.
Prywatnie: Pielęgniarz w Centrum Medycznym Gizińscy w Bydgoszczy.

 1. Od kiedy jesteś w strukturach 8.K-PBOT?
  – Na przełomie października i listopada ubiegłego roku odbyłem 16-dniowe szkolenie podstawowe. Uroczystą przysięgę wojskową złożyłem 7 listopada 2020 r.
 2. Jak długo wykonujesz zawód pielęgniarza?
  – Zawód pielęgniarza wykonuję od września 2017 roku.
 3. Co wpłynęło na Twoją decyzję o podjęciu pracy jako pielęgniarz?
  – Wybrałem ten zawód ze względu na fakt, że pozwala on bezpośrednio pomagać potrzebującym. Inspiracją do pracy w tym charakterze jest moja Mama, która przepracowała ponad 30 lat jako pielęgniarka.
 4. Skąd dowiedziałeś się o Wojskach Obrony Terytorialnej?
  – O WOT dowiedziałem się od znajomych, którzy służą dłużej i rozpoczęli służbę przede mną.
 5. Co skłoniło Cię do rozpoczęcia służby jako żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej?
  – Do rozpoczęcia służby w WOT zachęciła mnie możliwość rozwoju. Jest to kolejny sposób na niesienie pomocy innym. Mam również nową sposobność do rozwoju w moim zawodzie ze środowiska cywilnego.
 6. Czy bez problemu łączysz pracę pielęgniarza oraz służbę w strukturach WOT?
  – Na szkolenia rotacyjne, zgodne z programem szkolenia otrzymuję wolne w pracy. Kiedy mam więcej wolnego czasu staram się podejmować zadań również poza kalendarzem szkoleń, tak jak wielu moich kolegów.
 7. Czy chcesz coś przekazać swoim kolegom i koleżankom?
  – Swoim koleżankom i kolegom z WOT chciałbym życzyć wytrwałości i nieustającej miłości do Ojczyzny.

Korzystając z okazji życzymy wszystkim Pielęgniarkom, Pielęgniarzom i Położnym wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta. Przede wszystkim, co najważniejsze dużo zdrowia.

8.K-PBOT