NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 14.02.2018

Włocławek, dn. 14 lutego 2018 r.

  • Masz pomysł na zmiany w Budżecie Obywatelskim? Jutro drugi dyżur w Kawiarence Obywatelskiej Celem dyżurów urzędników Referatu Komunikacji Społecznej włocławskiego ratusza jest przyjmowanie uwag, opinii czy propozycji zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego. To okazja do spotkania z mieszkańcami, którzy mają sposobność, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat budżetu patrycypacyjnego i regulaminu BO we Włocławku.

    Dyżur odbędzie się 15 lutego w godz. 10.00-18.00 w Kawiarence Obywatelskiej „Śródmieście Cafe” przy ul. 3 Maja 9.

    Zachęcamy włocławian do dzielenia się przemyśleniami na temat funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego we Włocławku. Chodzi zarówno o uwagi dotyczące poprzednich edycji, jak i sugestie czy oczekiwania wobec najbliższej edycji BO. To będzie cenna wskazówka przy opracowywaniu regulaminu Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

    Przypominamy, że od 12 lutego przez dwa tygodnie włocławianie mogą przysyłać swoje opinie czy propozycje zmian na adres: budzet.obywatelski@um.wloclawek.pl Do dyspozycji mieszkańców jest również wydarzenie na Facebook’u: Budżet Obywatelski Włocławka, gdzie swoje uwagi można zostawić w komentarzu.

    Dyżury konsultacyjne odbywają się w Kawiarence Obywatelskiej „Śródmieście Cafe”. Przed nami jeszcze 5 spotkań: 15 lutego (czwartek), 17 lutego (sobota), 19 lutego (poniedziałek), 22 lutego (czwartek) oraz 24 lutego (sobota).

  • Tydzień ferii poza „Starą Remizą”. Dzieci zwiedzają m.in. Łódź i Konin „TYDZIEŃ Z GWIAZDAMI” to hasło przyświecające feriom w ramach akcji „Ferie-Browerie”. W związku z tym, w bieżącym tygodniu Klub „Stara Remiza” przy ul. Żabiej 8 jest nieczynny, a dzieci wraz z instruktorami spędzają czas na zimowych wycieczkach w Łodzi, Redczu Krukowym i Koninie.

    Od 19 lutego Klub powróci do stałych godzin pracy.

  • W ferie… nauczyciele się szkolą Przez całe ferie w Kujawsko-Pomorskiem Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbywają się warsztaty i konsultacje dla nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół.

    Przygotowane formy uwzględniają priorytety polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2017/2018 oraz przygotowują do wdrażania zmian wynikających z reformy oświaty.

    Tematami zajęć są m.in.: egzamin ósmoklasisty, systemy doradztwa zawodowego, efektywna współpraca zespołu klasowego – teoria i praktyka, edukacja antydyskryminacyjna, pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu i szkole.

    Szczegółowy harmonogram warsztatów i konsultacji dla nauczycieli jest opublikowany na stronie: http://www.cen.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1797:konsultacje-i-warsztaty-dla-nauczycieli&catid=39:aktualnoci

  • Na zdrowie! MZOZ podsumował miniony rok W przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej można było skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie, pneumokokom oraz przeciwko wirusowi HPV. W Poradni Terapii Uzależnień przy ul. Kaliskiej realizowany był projekt z zakresu terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

    W 2017 roku MZOZ powrócił do organizowania „białych sobót”. Spółka rozpoczęła tę akcję mając na celu poszerzenie oferty diagnostycznej dla pacjentów zaopcjowanych w przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej. W minionym roku pacjenci mogli odbyć bezpłatne konsultacje u lekarzy specjalistów w zakresie geriatrii, reumatologii i neurochirurgii dziecięcej.

    Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku systematycznie się modernizował. Internetowa rejestracja w przychodniach przy ul. Olszowej, Wienieckiej, Chłodnej, Żytniej i Kaliskiej okazała się strzałem w dziesiątkę, a pacjenci coraz częściej korzystają z tego udogodnienia. Regularnie też MZOZ rozszerzał działanie sieci Wi-Fi, z bezpłatnego internetu pacjenci mogą korzystać w przychodniach przy ul. Kilińskiego i Kościelnej. Rok 2017 to także systematyczne doposażanie miejskich przychodni w różnego rodzaju sprzęt medyczny. Od wag lekarskich, aparatów do mierzenia ciśnienia, otoskopów po latarki laryngologiczne, skaler ultradźwiękowy i aparaty elektrokardiograficzne.

    W 2017 roku przeprowadzono gruntowne remonty w przychodniach przy ul. Wienieckiej i Grodzkiej, gdzie nie tylko zostały wymalowane wszystkie pomieszczenia, ale także wymieniono meble. W budynku przy ul. Olszowej zostały wyremontowane pomieszczenia w poradni dziecięcej tj. WC dla pacjentów, poczekalnia i korytarze, zaś w poradni przy ul. Kilińskiego gabinety lekarskie i korytarz na 2 piętrze budynku. W placówce przy ul. Żeromskiego, na prośbę pacjentów, został wykonany chodnik łączący parking z działem fizjoterapii.

    MZOZ chwali się także inwestycją stanowiącą przedsięwzięcie roku. We wszystkich przychodniach została wymieniona komputerowa sieć lokalna, która będzie służyła do wprowadzenia w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej elektronicznej dokumentacji medycznej. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł kilkaset tysięcy złotych.

  • Specjaliści organizują konsultacje dla rodziców i dzieci W lutym, marcu i kwietniu Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna organizuje konsultacje dla rodziców dzieci z roczników: 2013, 2012, 2011. Z konsultacji mogą skorzystać sami rodzice lub rodzice z dziećmi.

    Porady psychologa, pedagoga i logopedy będą dotyczyły m.in.: dojrzałości szkolnej, przyśpieszenia lub odroczenia obowiązku szkolnego, gotowości do nauki czytania i pisania, sprawności manualnej i graficznej dziecka, oceny logopedycznej rozwoju mowy dziecka, a także problemów wychowawczych czy emocjonalno-społecznych

    Dyżury odbędą się w Zespole Szkół nr 4 przy ul. Kaliskiej 108 w dniach: 21.02.2018r. (środa) w godz. 13.00 – 16.00 , 12.03.2018r. (poniedziałek) w godz. 14.00 – 17.00, 04.04.2018r. (środa) w godz. 14.00 – 16.00.

    Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Poradni ul. Mazowiecka 5 lub pod nr. tel: (54) 232 59 18.

    Komunikat jest opublikowany: http://ppp.edukacja.wloclawek.pl/

  • Włocławianin w finale olimpiady astronomicznej W gronie 22 uczestników zakwalifikowanych do finału LXI Olimpiady Astronomicznej jest uczeń Liceum im. Ziemi Kujawskiej – Adam Gonstal z kl. III B, uczeń profesora Mariusza Sobczaka.

    Zawody finałowe odbędą się w dniach 8-11 marca 2018 r. w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

    Informacja jest opublikowana: http://test.lzk.pl/

  • Światowej rangi imprezy odbędą się w tym roku w Aeroklubie Włocławskim Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego informuje, że w roku 2018 będzie organizatorem i gospodarzem dwóch imprez najwyższej rangi w lotnictwie i modelarstwie kosmicznym.

    Będą to Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych 2018, które odbędą  się w dniach 29.07-04.08.2018 oraz 4. FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2018, które odbędą się w dniach 11-16.09.2018. Organizacja tych zawodów została powierzona stowarzyszeniu przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI. Będą to jedne z największych imprez modelarskich i lotniczych tego roku.

    Oba wydarzenia zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP jako imprezy najwyższej rangi w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

    Aktualnie trwa przyjmowanie zgłoszeń do mistrzostw. Organizatorzy spodziewają się udziału kilkuset uczestników z całego świata oraz licznych widzów oraz kibiców.

    Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Aeroklubu Włocławskiego: www.aeroklub.wloclawek.pl oraz oficjalnych stronach zawodów: www.juniorworlds2018.com (Balonowe MŚ 2018) i www.spacemodels.pl (MŚ Modeli Kosmicznych 2018).

  • Geografowie mają swój jubileusz Włocławskie Koło Polskiego Towarzystwa Geograficznego obchodzi w tym roku 50. urodziny, samo Polskie Towarzystwo Geograficzne świętuje 100. rocznicę działalności.

    Z tej okazji warto przypomnieć historię powstania Koła PTG we Włocławku. Było ono jednym z sześciu kół, powołanych przez Oddział Toruński. Powstało jako czwarte, w 1955 roku, skupiało wówczas 28 członków. Po chwilowym zaprzestaniu działalności na przełomie lat 50. i 60 dwudziestego wieku, Koło we Włocławku w 1968 roku wznowiło swoje funkcjonowanie.

    Skupieni w Kole nauczyciele geografii i pasjonaci podróży stawiają sobie za cel upowszechnianie wiedzy geograficznej poprzez m.in. organizację naukowych odczytów oraz prelekcji z zakresu dydaktyki geografii. W ciągu półwiecza działalności zorganizowano ponad 320 odczytów i prelekcji.

    Naturalnie, geografowie szerzą swoją wiedzę w szkołach, ucząc młode pokolenie, jak piękną i ważną dziedziną w funkcjonowaniu świata jest geografia. Organizują wycieczki, czynnie uczestniczą w sesjach naukowych dotyczących regionu.

    Przewodniczącą Koła Polskiego Towarzystwa Geograficznego jest Hanna Politowska, emerytowana nauczycielka geografii, wielokrotnie nagradzana i odznaczana za swoją pracę.

    Honorowo funkcję przewodniczącego pełni Stanisław Lewandowski (przewodniczący w latach 1968-71 oraz 1973-2008), również wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

  • Działania Straży Miejskiej związane z kontrolowaniem miejsc przebywania osób bezdomnych Jesienią ubiegłego roku strażnicy miejscy wytypowali około 10 nieruchomości, co do których istniała pewność, że przebywają w nich osoby bezdomne. Działania Straży Miejskiej związane z kontrolowaniem wytypowanych miejsc skoncentrowane były przede wszystkim w godzinach nocnych, kiedy zagrożenie dla życia i zdrowia spowodowane zamarznięciem jest potencjalnie największe.

    Od czasu rozpoczęcia akcji do dnia dzisiejszego strażnicy miejscy w ramach pełnionych służb patrolowych przeprowadzili ogółem około 145 kontroli miejsc zagrożonych. W tym czasie strażnicy kilkakrotnie spotkali się ze zdecydowaną odmową przyjęcia pomocy przez osoby bezdomne w postaci przewiezienia do schroniska lub ogrzewalni. Tego typu postawa determinowała dalszy tok postępowania, wymuszając niejako obowiązek częstszego doglądania i obserwowania zachowania się osób w miejscu ich przebywania.

    Oprócz tej szczególnej akcji związanej z kontrolowaniem budynków wykorzystywanych przez osoby bezdomne, strażnicy miejscy realizowali również „zwykłe” interwencje wobec osób, które swoim zachowaniem dawały powód do zgorszenia, w innych miejscach dostępnych publicznie takich, jak pergole śmietnikowe, czy klatki schodowe.

    W związku z tym od początku 2018 roku strażnicy miejscy łącznie blisko 60 razy wykonywali konwoje osób nietrzeźwych do miejsc ich zamieszkania, do szpitala, do Policji, schroniska i do ogrzewalni znajdującej się przy ulicy Gdańskiej.

    Strażnicy miejscy przypominają, że wszelkie interwencje można zgłaszać do Dyżurnego Straży Miejskiej – 986 to alarmowy numer telefonu.

    Pełna informacja na ten temat: http://www.strazmiejska.um.wlocl.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1312&Itemid=1