NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 11.01.2017

Włocławek, dn. 11 stycznia 2017 r.

  • Uwaga, będzie wietrznie! Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że od godz. 07:30 dnia 11.01.2017do godz. 07:30 dnia 12.01.2017, na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków południowych. Silny wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Stopień zagrożenia: 1.
  • Konferencja prasowa poświęcona Finałowi WOŚP Dziś, tj. 11 stycznia o godz. 12.00 w sali nr 302 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się konferencja prasowa, której tematem będzie 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

    Z dziennikarzami spotkają się: prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, Lidia Piechocka-Witczak – dyrektor Centrum Kultury Browar B. oraz Beata Krajewska – szefowa włocławskiego sztabu WOŚP. Na konferencji będą obecni również członkowie „orkiestrowego” sztabu.

    Podczas spotkania zostanie przedstawione m.in. informacje organizacyjne oraz harmonogram tegorocznego Finału.

  • Briefing prasowy na temat Włocławskiej Karty Seniora Dziś, tj. 11 stycznia o godz. 11.30 przed salą nr 302 ratusza przy Zielonym Rynku 11/13 rozpocznie się briefing zapowiadający kolejne działania związane z Włocławską Kartą Seniora.

    Z dziennikarzami spotkają się: Barbara Moraczewska – zastępca prezydenta Włocławka oraz Monika Michalak z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta.

  • Kawiarnia Obywatelska miejscem spotkań Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się wczorajsze (wtorek, 10 stycznia) spotkanie mieszkańców z Prezydentem Włocławka Markiem Wojtkowskim oraz zastępcą prezydenta Barbarą Moraczewską. Każdy, kto tylko zjawił się w Kawiarni Obywatelskiej przy ul. 3 Maja 9, mógł osobiście porozmawiać i przedstawić swój problem przedstawicielom władz miasta.

    Mimo że spotkania związane są z realizacją projektu -„Śródmieście na drodze do zmian – opracowanie narzędzi aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców centrum Włocławka”, to mieszkańcy poruszali tematy dotyczące nie tylko rewitalizacji.

    Spotkanie z Prezydentem Włocławka nie było jednorazowe. Planowane są kolejne, o czym na pewno będziemy informować, zarówno na stronie Urzędu Miasta, jak i stronie rewitalizacja.wloclawek.eu

  • Popieramy budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle Trwa akcja społeczna zorganizowana przez  Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim. Inicjatywa polega na zbieraniu podpisów popierających budowę II stopnia wodnego na rzece Wiśle w miejscowości Siarzewo w gminie Raciążek oraz budowę kolejnych stopni w ramach kaskadyzacji Wisły.

    W ramach akcji, w Urzędzie Miasta Włocławek, do końca pierwszego kwartału można składać podpisy na listach poparcia.

    Podpisy są zbierane w budynkach Urzędu Miasta, w następujących miejscach:
    – Zielony Rynek 11/13 – Biuro Obsługi Mieszkańców – hol główny
    – ul. 3 Maja 22 – sekretariat Wydziału Gospodarki Miejskiej – pok. 30/31
    – ul. Kościuszki 12 – sekretariat Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego, pok. 20/21

  • Wspieramy bezdomnych W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje łącznie ponad siedemdziesiąt schronisk, noclegowni, ogrzewalni, stołówek i jadłodajni oraz mieszkań wspomaganych. Ośrodki pomocy społecznej w naszym regionie utrzymują 38 jadłodajni, 19 całodobowych schronisk dla bezdomnych, 6 noclegowni, 4 działające od października do kwietnia ogrzewalnie, 8 mieszkań wspomaganych i jeden hostel dla kobiet i matek z dziećmi. Schroniska, noclegownie i ogrzewalnie dysponują 1 300 miejscami, w razie potrzeby mogą przyjąć jeszcze 230 osób.

    Szacuje się, że na terenie miasta Włocławek przebywa ok. 350 osób bezdomnych. Samorząd Włocławka wspiera te osoby, zapewniając im kilka form pomocy, m.in. schronienie, świadczenia pieniężne, ubezpieczenie zdrowotne oraz posiłki.

    Niestety, nie wszystkie osoby bez dachu nad głową zgłaszają się po pomoc. Pomoc udzielana osobom bezdomnym uwarunkowana jest podpisaniem i realizacją kontraktu socjalnego. Kontrakt socjalny opracowuje pracownik socjalnym ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce pobytu osoby bezdomnej, przy udziale osoby zainteresowanej. Kontrakt zapewnia wsparcie w procesie wychodzenia z bezdomności. Jego realizacja przez daną osobę jest warunkiem korzystania przez nią ze świadczeń pieniężnych oraz schronienia.

    Osoba bezdomna potrzebująca pomocy powinna zgłosić się do MOPR przy ul. Kilińskiego 1, pokój nr 6, nr tel. 54 411 62 60 (Zespół ds. Pomocy Osobom Bezdomnym). Pracownik MOPR przeprowadza wywiad środowiskowy i zawiera z bezdomnym kontrakt socjalny, który zapewnia wsparcie w procesie wychodzenia z bezdomności. Następnie bezdomny otrzymuje skierowanie do schroniska.  Przebywając w schronisku bezdomni mają zapewnione posiłki w Miejskiej Jadłodajni.

    Udzielenie osobom bezdomnym schronienia, posiłku i ubrania należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym i jest realizowane we Włocławku przez Caritas Diecezji Włocławskiej, organizację wyłonioną w drodze otwartego konkursu ofert.

    Osobom bezdomnym pomaga również Straż Miejska. Od 1 listopada do końca 2016 roku, w wyniku interwencji podejmowanych przez strażników, między innymi do ogrzewalni przy ul. Wyszyńskiego trafiły 42 osoby, a do schroniska 2 osoby. Od początku 2017 roku patrole Straży Miejskiej odwiozły do ogrzewalni 17 osób.

    Wszelkie informacje na temat form pomocy osobom bezdomnym w województwie kujawsko-pomorskim, w tym we Włocławku, są również dostępne w specjalnym informatorze: http://www.bydgoszcz.uw.gov.pl/pl/pomoc-bezdomnym-zima-20162017.html