NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 01.10.2014

Włocławek, dn. 01 października 2014 r.

  • Od dziś Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mogą podróżować MPK za darmo! Taki przywilej to efekt poprawek, które na wrześniowej sesji przegłosowali włocławscy radni. Przyjęte zmiany zwolniły Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi z opłat za przejazd MPK. Ma to zachęcić włocławian do honorowego oddawania krwi, jako najcenniejszego leku. Od teraz, na darmowe przejazdy miejską komunikacją, mogą liczyć kobiety, które oddały minimum 5 litrów krwi oraz mężczyźni z minimum 6 litrami krwi na koncie. Przypomnijmy, wcześniej obowiązująca Uchwała z marca 2012 roku, zwalniała z opłat za przejazd MPK jedynie zasłużonych honorowych krwiodawców, którzy oddali minimum 20 litrów krwi.
  • Łęgska i Płocka doczekają się nowych nawierzchni Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, na odcinkach ulic Łęgskiej i Płockiej pojawi się nowa nawierzchnia. Prace mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Drogowcy pojawią się na odcinku od ulicy Ogniowej do ulicy Barskiej (około 1 km). Prace budowlane będą polegać na sfrezowaniu starej nawierzchni oraz ułożeniu nowej warstwy asfaltowej. Roboty mają potrwać około tygodnia.
  • Niebawem ruszą wypłaty dofinansowania w ramach rządowego programu „Wyprawka Szkolna 2014” W terminie do 8 września we włocławskich szkołach złożono łącznie 1056 wniosków o przyznanie dofinansowania. Gmina Miasto Włocławek otrzymała już pierwszą transzę pieniędzy na ten cel – 250 tysięcy złotych. Łącznie na wypłaty potrzeba 318 tysięcy złotych; wniosek o kolejną transzę środków został złożony, pieniądze zostaną niebawem przekazane. Wypłaty dla rodziców, którzy będą uprawnieni do dofinansowania, będą realizowane w październiku. Warto dodać, że w roku ubiegłym ( 2013 ) zwrot pieniędzy za wyprawki szkolne otrzymały 874 osoby. Wsparcie w tej edycji uzyskają osoby spełniające kryterium dochodowe, które wynosi 539 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Dofinansowanie, na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń, mogą także otrzymać osoby, które nie spełniają kryterium dochodowego w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, m.in. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby czy zdarzenia losowego. Uczniowie niepełnosprawni, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą ubiegać się o dofinansowanie bez względu na dochód na jednego członka rodziny. Z kolei w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych. Szczegółowy informator precyzujący warunki przyznania dofinansowania jest dostępny pod adresem: http://www.bip.oswiata.wloclawek.pl/?cid=14
  • Ruszają zapisy na sprzedaż placów handlowych na Wszystkich Świętych Od dziś do 26 października 2014 r. Ośrodek Sportu i Rekreacji w godzinach 10:00 – 20:00 będzie prowadził zapisy na sprzedaż placów handlowych na Wszystkich Świętych. Lista zapisów na place handlowe znajduje się w kasie Krytej Pływalni „Delfin” przy al. Chopina 10 we Włocławku. Losowanie miejsc nastąpi w dniu 28 października  2014 r. o godz. 8:00  w Hali Sportowo – Widowiskowej przy al. Chopina 12. Informacje można uzyskać pod nr tel. 054-413-07-27. Regulamin sprzedaży miejsc do prowadzenia handlu na Wszystkich Świętych dostępny jest na stronie internetowej www.osir.wloclawek.pl oraz na tablicy ogłoszeń w kasie Krytej Pływalni „Delfin”.
  • Środa – najlepszy dzień, by dowiedzieć się o dotacjach na prowadzenie działalności gospodarczej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w województwie kujawsko-pomorskim zapraszają osoby zainteresowane wsparciem na założenie własnej firmy na bezpłatne spotkanie informacyjne pn. „Środa z Funduszami dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą”. We Włocławku spotkanie odbędzie się dzisiaj w Pałacu Bursztynowym przy ul. Okrężnej 21 (sala nr 49), początek o godzinie 12.00. Spotkanie jest częścią ogólnopolskiego cyklu spotkań promujących nową, unijną perspektywę finansową 2014-2020. Dotyczyć będzie ono założeń wsparcia środkami europejskimi 2014-2020 osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ponadto omówione zostaną bieżące możliwości otrzymania dofinansowania na założenie firmy, Uczestnicy dowiedzą się także, gdzie poszukiwać informacji i doradztwa przy pozyskiwaniu funduszy unijnych w nowym okresie programowania. Więcej szczegółów pod adresem: http://www.mojregion.eu/kalendarz/events/fundusze-europejskie-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej-1401.html.
  • Rodzinne Warsztaty Twórcze w nowej odsłonie! CK „Browar B.” zaprasza do udziału w październikowych Rodzinnych Warsztatach Twórczych. Od tego roku została poszerzona  propozycja o nowe zajęcia: „Kreatywna rodzina” i „Techniki eksperymentalne”. Tradycyjnie „Browar B.” zaprasza dzieci wraz z rodzinami na dwugodzinne warsztaty pełne uśmiechu i nowych inspiracji. Koszt zajęć to 5 zł od osoby. Zapisy i informacje dostępne są pod nr tel.: 54  427 02 47 w godzinach  8:00-15:00. Program warsztatów: 5 października godz. 10:00-12:00 – „Kreatywna rodzina”: zajęcia rękodzielnicze, podczas których uczestnicy przy pomocy magicznego, bezpiecznego utwardzacza Power Tex wykonają lalki, biżuterię, ozdobne pojemniki, obrazy, ramki na zdjęcia, własną okładkę zeszytu lub pamiętnika, brelok do kluczy, maskę, wazon, paterę, doniczkę… i wiele innych rzeczy; 12 października  godz. 10:00-12:00 – „Ceramika”:  znane i uwielbiane przez wszystkich niezależnie od wieku warsztaty rzeźby w glinie; 19 października godz. 10:00-12:00 – „Tkactwo”: kolejna edycja warsztatów tkactwa artystycznego. Tkactwo to zajęcie skupiające całą uwagę, pozwalające wyczarować z kolorowych włóczek każdy obraz; 26 października godz. 10:00-12:00 – „Techniki eksperymentalne”: nowa propozycja CK „Browar B.”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się i przetestują nieznane dotychczas i nietypowe techniki malarstwa.
  • Włocławskie Stowarzyszenie Capoeira zaprasza na otwarcie sezonu Dziś zawodnicy przeprowadzą pierwszy, oficjalny trening po wakacyjnej przerwie. Będzie to otwarty, darmowy trening dla wszystkich, którzy kiedykolwiek chcieli spróbować swoich sił w tej sztuce walki. Mile widziane będą dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Zwieńczeniem treningu będzie roda, czyli pokaz umiejętności adeptów capoeira, przy akompaniamencie tradycyjnych brazylijskich instrumentów. Otwarty trening odbędzie się dzisiaj (środa, 1 października) w Starej Remizie przy ul. Żabiej. Początek o 16.30.
  • Spektakl „Klub mężusiów” w wykonaniu aktorów Teatru Capitol Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego zaprasza 14 października o godzinie 19:00 na spektakl w reżyserii Andrzeja Rozhina pt. „Klub mężusiów”. Każdy mężczyzna czy to młody, czy w sile wieku dobrze zna te szczególne chwile kiedy to w sobotnie przedpołudnie dociera do niego głos kochanej żony (narzeczonej, sympatii): „…Kochanie ubieraj się jedziemy po zakupy, nie zapomnij karty!..”. I tak się zaczyna wielogodzinna wycieczka (czyt. pielgrzymka) po pięknych przestrzeniach centrów handlowych, pełnych krzyczących jaskrawych reklam, kolorowych witryn firmowych sklepów, wypełnionych hałaśliwą muzyką i tłumem kupujących. A w głowie nieszczęsnego męża kołacze się myśl, że właśnie w TV finały Pucharu Świata w skokach narciarskich, Liga Mistrzów w piłce nożnej, bokserski pojedynek Gołoty albo Liga Światowa z udziałem naszych siatkarzy… Są i inne przyjemności wolnej soboty, ot choćby piwko z przyjaciółmi, czy kilka godzin w siłowni lub na basenie… Ale nie, żadnego zrozumienia dla męskich potrzeb, idziesz z Nią, oglądasz, doradzasz, choć za grosz nie znasz się na babskich ciuchach, albo lepiej kosmetykach… Idziesz i płacisz bo właśnie Ona zapomniała karty albo numeru pinu! To jest „męska golgota”. Kończy się to awanturą i „cichymi dniami”, ale przychodzi kolejna sobota i… wszystko się powtarza. Czy im się to uda? Jak tę niecodzienną komedię odbierze włocławski widz, a przede wszystkim żony, dziewczyny, narzeczone? Jak mówi A.  Rozhin: Na sukces, albo klapę, każdego przedstawienia składają się tekst, obsada i reżyseria. W przypadku „Klubu mężusiów” udało się stworzyć tercet idealny. W spektaklu zobaczyć można: Krzysztofa Tyńca, Cezarego Morawskiego, Michała Milowicza oraz Roberta Wabicha. Bilety do nabycia w kasie Teatru w dni powszednie w godz. 10:00 – 18:00. Więcej informacji pod nr tel.: 54 231 47 66.
  • „Droga do wolności” w Galerii Sztuki Współczesnej Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza 3 października o godzinie 17:30 na wernisaż wystawy „Droga do wolności”. Wystawa jest rodzajem artystycznego świadectwa najnowszej historii Polski, wizją nieustępliwej walki Polek i Polaków o szansę życia w demokratycznym kraju. Dla wielu artystów sprawa niezależności, wolności była i nadal pozostaje najważniejszym tematem ich twórczości. Wspólnym mianownikiem zgromadzonych prac jest wrażliwość na istotę otaczającej nas rzeczywistości, ludzką godność, sprawiedliwość oraz solidarność. Zgromadzono około 200 prac, obejmujących malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, plakat, wideo 81 twórców różnych pokoleń i przekonań artystycznych. W wystawie biorą udział: Sylwester Ambroziak, Jolanta Babicz, Kamil Banach, Krzysztof Baran, Grażyna Bartnik, Krzysztof M. Bednarski, Ryszard Beller, Czesław Bielecki, Emilia Bogucka, Jan Bokiewicz, Jerzy Brukwicki, Andrzej Budek, Krzysztof Burnatowicz, Henryk Cześnik, Jacek Ćwikła, Maciej Deja, Katarzyna Dobrowolska, Henryk Fajlhauer, Wiesław Gołuch, Jan Gordon, Monika Handke, Krystyna Janiszewska, Jerzy Janiszewski, Michał Jędrczak, Roman Kalarus, Arek Karapuda, Mikołaj Kasprzyk, Zbigniew Kołaczek, Wojciech Kołyszko, Mariusz Kozakiewicz, Bogdan Kraśniewski, Joanna Krzysztoń, Dorota Kuczma, Wacław Kuczma, Jan Kukuła, Jan Lebenstein, Gerard Lewandowski, Paweł Lewandowski-Palle, Krzysztof Mańczyński, Hanna Ewa Masojada, Jerzy Medyński, Piotr Młodożeniec, Marcin Mroszczak, Wojciech Műller, Leszek Nadstanny, Romuald Oramus, Waldemar Petryk, Janusz Petrykowski, Marcin Piotrowski, Wiesław Przyłuski, Sławomir Ratajski, Antoni Rodowicz, Stanisław Rodziński, Grzegorz Rogala, Jan Rylke, Marek Sapetto, Tomasz Sarnecki, Boris Schwencke, Jacek Sempoliński, Jarosław Skoczylas, Eugeniusz Skorwider, Maria Sochaniewicz, Jacek Staniszewski, Eugeniusz Get Stankiewicz, Marian Stępak, Rafał Strent, Ryszard Stryjecki, Sławomira Szkuta, Martyna Ścibior, Urszula Śliz, Ewa Trafna, Ireneusz Walczak, Jacek Waltoś, Waldemar Węgrzyn, Michał Więckowski, Grzegorz Witek, Krzysztof Wojciechowski, Krzysztof Wróblewski, Piotr Zaporowicz, Jacek K. Zieliński, Andrzej Zwierzchowski. Część z nich to uczestnicy solidarnościowego ruchu kultury niezależnej lat 80., pozostali to artyści młodzi, którzy ze względu na wiek nie mieli sposobności wziąć w nim udziału, a ich poglądy oraz interpretacje ówczesnych wydarzeń są tak samo dociekliwe i pasjonujące. Ramy czasowe powstawania prac sięgają początku lat osiemdziesiątych i zamykają się dziełami powstałymi w ostatnich latach. Autorem scenariusza wystawy jest Jerzy Brukwicki – krytyk sztuki i dziennikarz, wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. Był jednym z współtwórców ruchu kultury niezależnej, autorem głośnych wystaw „Czas smutku, czas nadziei” , „Polska Pieta”, „Plastycy Stoczniowcom”, „Czas Krzyża”, „Obecność”. O wystawie mówi: Można by sądzić, że wystawa ma charakter historyczny, jednakże chodzi przede wszystkim o rozmowę o wolności i demokracji oraz o rekonstrukcję klimatu wydarzeń artystycznych czasów „Solidarności”. Zryw społeczny początku lat osiemdziesiątych był fenomenem, dotychczas nie spotykanym w krajach bloku wschodniego – 10 milionów ludzi zrzeszonych w zawodowym związku i drugie tyle sympatyków rozpoczęło budowanie nowych form życia politycznego i społecznego. Na dynamikę i istotę tego zjawiska polscy twórcy nie pozostali obojętni. Związek Polskich Artystów Plastyków jako pierwszy spośród stowarzyszeń kulturalnych podpisał porozumienie z NSZZ „Solidarność” o współpracy.(…) Wolność to słowo, które składa się tylko z siedmiu liter, a tak dużo znaczy w ludzkim życiu. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Włocławka Andrzej Pałucki. Wystawa będzie czynna od 4 października do 2 listopada 2014 r. Więcej informacji na stronie: http://www.galeriasztuki.wloclawek.pl/wystawy