NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 01.08.2014

Włocławek, dn. 1 sierpnia 2014 r.

  • Dziś przypada 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego Z tej okazji, na znak upamiętnienia walk powstańczych i ofiar poległych za wolność, o godz. 17.00, na minutę, zabrzmią syreny alarmowe. Przypomnijmy: powstanie warszawskie ( 1 sierpnia – 3 października 1944 ) uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. To zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”.
  • Autobus hybrydowy na testach we Włocławku Od kilku dni pasażerów włocławskiego MPK wozi autobus hybrydowy marki Volvo 7900 Hybrid. Do 3 sierpnia autobus będzie testowany w ruchu miejskim. Warto zauważyć, że napęd hybrydowy doskonale spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania, i dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w intensywnym ruchu drogowym. Jako równoległa hybryda, pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego, co w znaczny sposób zmniejsza zużycie paliwa. Wideo z prezentacji testowanego we Włocławku autobusy hybrydowego dostępne jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=MTq3jpJ8VGE&list=UUO7sR6H2JEi3lrMB4_DRPbg. Ogromną zaletą technologii hybrydowej Volvo jest fakt, iż silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach, a pojazd zasilany jest bezgłośnie i bez spalin energią elektryczną. Autobus rusza również jedynie przy pomocy silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla środowiska miejskiego, które powoduje, że pasażerowie, przechodnie oraz inni użytkownicy drogi są w dużo mniejszym stopniu narażone na hałas i wdychanie spalin. Najnowsza generacja modeli hybrydowych – Volvo 7900 Hybrid zużywa do 39% mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż analogiczne autobusy diesla, a przy tym emituje o połowę mniej tlenku azotu i cząstek stałych.
  • Tour de Pologne zawita we Włocławku W poniedziałek (4 sierpnia) kolarski wyścig Tour de Pologne w godzinach 11: 53 -12: 28 przejedzie ulicami Włocławka. Miasto jest na trasie II etapu wyścigu, liczącego 226 km z Torunia do Warszawy. Kolumna wyścigu przejedzie ulicami Toruńska – Okrzei – Wojska Polskiego – Kilińskiego – Warszawska – Chopina – św. Antoniego – Stodólna – Polna – Zielna – Płocka. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się w tych rejonach miasta.
  • Trwają prace związane z utwardzaniem dróg gruntowych Program utwardzania dróg gruntowych na terenie Włocławka idzie pełną parą. 15 lipca br. drogowcy pojawili się na ulicach Siennej i Niecałej. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, podbudowa tych ulic już została zakończona. Wkrótce pojawi się na nich asfalt. Obecnie wykonawcy zabrali się za podbudowę na ulicach Solnej i Sadowej. Przypomnijmy, że w ramach programu utwardzania dróg gruntowych, nowych nawierzchni doczekają się następujące ulice/odcinki ulic w mieście: Niecała, Sienna, Robotnicza (przy budynku TBS), Spacerowa, Liliowa, Brzoskwiniowa, Morelowa, Bajeczna, Sadowa, Solna, Dolna, Kaletnicza, Siewna, Jastrzębia, Parkowa, łącznik między Sienną a Niecałą oraz łącznik między Miłą a Chłodną. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm FID „DROGTOM” Sp. z o.o. oraz Drogi i Mosty Antoni Popowski. Zgodnie ze specyfikacją, przedmiotem zamówienia jest utwardzenie nawierzchni wybranych odcinków dróg gruntowych na terenie Miasta Włocławek, poprzez wykonanie robót ziemnych, podbudowy pomocniczej z przekruszonego gruzu betonowego, podbudowy zasadniczej z mieszanki mineralno-cementowo-emulsyjnej. Zakres robót obejmuje m.in. wykonanie niezbędnych robót ziemnych, rozbiórkę nawierzchni, wykonanie warstwy odsączającej, wykonanie podbudowy pomocniczej i zasadniczej, regulację naziemnych elementów infrastruktury podziemnej oraz uprzątnięcie placu budowy.
  • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia rodzinne. Od dziś MOPR czeka na wnioski Od dzisiaj (piątek, 1 sierpnia) Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku, Dział ds. Rodziny i Dziecka przy ul. Kilińskiego 1 we Włocławku wydaje oraz przyjmuje wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych: poniedziałek, środa, czwartek i piątek godzinach od 8.00 do 13.00 oraz we wtorki w godzinach od 8.15 do 15.30. MOPR przypomina jednocześnie o konieczności składania, w terminie do 15 września 2014 roku, zaświadczeń ze szkoły o kontynuacji nauki w roku szkolnym 2014/2015 przez osoby pełnoletnie uprawnione do ww. świadczeń.
  • W tym miesiącu najmłodsi podopieczni MOPR pojadą na wakacje. Ośrodek wyłonił realizatora przedsięwzięcia Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we Włocławku zorganizuje kolonie dla 60 najmłodszych podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Każda grupa, a będą to dwie 30-osobowe grupy, wyjedzie w sierpniu na 12-dniowy turnus kolonijny. Jedna z grup wyjedzie nad polskie morze, a druga w polskie góry. Ogłoszenie o wyborze oferty najkorzystniejszej w postępowaniu na zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci jest opublikowane pod adresem: http://www.bip.mopr.wloclawek.pl/?bip_id=1460&cid=139
  • Urząd Miasta Włocławek przeprowadza konsultacje dotyczące opłaty za pobyt dziecka i osoby pełnoletni​ej w pieczy zastępczej Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Włocławek informuje, że Zarządzeniem nr 186/2014 z dnia 28 lipca br. Prezydent Miasta Włocławek ogłosił przeprowadzenie konsultacji projektu uchwały Rady Miasta Włocławek w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka oraz osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej. W związku z powyższym zapraszamy do zgłaszania wniosków/uwag na formularzu konsultacyjnym dostępnym na stronie http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/12971_54518.html. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście w Wydziale Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej lub przesłać za pośrednictwem poczty na adres: Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Włocławek ul. Kościuszki 12, 87-800 Włocławek. Wnioski i uwagi przyjmowane będą do 7 sierpnia br.
  • Marek Koziński w Wywiadzie Tygodnia Na oficjalnej stronie Włocławka, pod adresem: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/13065.html dostępna jest rozmowa z Markiem Kozińskim – dyrektorem Aeroklubu Włocławskiego. Na początku sierpnia na terenie aeroklubu rozegraną zostaną Mistrzostwa Świata Modeli Samolotów Latających na Uwięzi. To największa impreza, jaka kiedykolwiek miała miejsce na lotnisku w Kruszynie. Na listach startowych nazwiska około 560 zawodników, ze wszystkich kontynentów, z blisko 40 krajów świata. Razem z organizatorami ta liczba rośnie do 650 osób. To wielki sprawdzian dla włocławskiego aeroklubu. Czy polscy zawodnicy mają na tych mistrzostwach medalowe szanse? Czym będą się od siebie różniły konkurencje, w których rozgrywane będą zmagania? Czy wśród modeli samolotów pojawi się dreamliner? Na te pytania odpowiada Marek Koziński – dyrektor Aeroklubu Włocławskiego.
  • BULWAR SZTUKI I SPORTU – kolejne wakacyjne spotkania nad Wisłą! W niedzielę 3 sierpnia o godzinie 15:00 zapraszamy wszystkich na prezentację zespołów wokalnych i folklorystycznych działających w ramach włocławskich Klubów Seniora. Na scenie na Wiśle w prezentacji zatytułowanej „Od przedszkola do seniora” wystąpią „Stokrotki”, „Senior Kujawy”, „Zazamcze”, „Nasz dom” „Jubilat”, „Wrzos”, „Piast” oraz przedszkolne grupy artystyczne. Na Bulwarach nie zabraknie również stoisk rękodzieła ludowego i artystycznego, na których twórcy zaprezentują swoje wyroby – haft, koronkarstwo, malarstwo ludowe itp. Dla najmłodszych przygotowano wiele zabaw m.in. wycinanki, wyplatanie koszyczków, malowanki, rysowanie kolorową kredą na chodniku, malowanie buziek, zabawy ruchowe. Natomiast BULWAR SPORTU odbywać się będzie pod hasłem „Sprawdź swój umysł i ciało”. O godzinie 15:00 zapraszamy na turniej warcabowy, którego organizatorem jest UKS „Presto”. Po jego zakończeniu o godzinie 17:15 WKB Maratończyk zaprasza na Biegi Coopera i mini biegi Coopera. W trakcie ewentualnej przerwy UKS „Presto” zadba o najmłodszych, organizując warsztaty „Dzieci dzieciom o szachach”.
  • Festyn „W trudzie dla chleba” Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „W trudzie dla chleba”, który odbędzie się 3 sierpnia br. w godzinach 15.00-18.00 na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. W roku jubileuszowym 200-lecia urodzin Oskara Kolberga – ojca etnografii polskiej, kolejny festyn folklorysty przeniesie gości skansenowskich do dawnej XIX -wiecznej wsi. W inscenizowanych widowiskach przywoływana będzie osoba i spuścizna Oskara Kolberga, który dwukrotnie przebywał na Kujawach, zbierając cenne materiały. Dlatego widowisko pn. „Kolberg na Kujawach” opracowane przez zespół „Marynia” z Kłóbki przeniesie gości na kujawskie pole, gdzie trwają wielkie żniwa, a obserwujący je badacz notuje ich przebieg, Z inscenizacji „Lato zarobi, zima zje” kobiety z zespołu „Lubominanki” z gminy Boniewo żywą gwarą i ciętym dowcipem opowiedzą o dawnych wiejskich zajęciach. Charakter dawnej wsi przybliżą różnorodne pokazy. Pomiędzy opowieściami o pracy nie zabraknie tradycyjnego śpiewu i kujawskiego muzykowania. Tym razem wystąpią laureaci tegorocznych prestiżowych festiwali. Pieśni kujawskie usłyszymy w wykonaniu Danuty Kaczmarek ze Śmiłowic, zdobywczyni I miejsca w kategorii Solistów – Śpiewaków 48 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym, a muzykować w duchu kujawskim będzie znana ludowa kapela „Na ksebkę” z Lubania, która zdobyła I miejsce w XXXVIII Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. Dawną wieś ożywią rzemieślnicy przy swoich tradycyjnych zajęciach oraz ludowi twórcy oferujący swoje prace. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, a dorośli skorzystać ze stoisk ze swojskim jadłem.Wstęp na festyn w cenie codziennego biletu.