NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

XVII KIERMASZ WIELKANOCNY WE WŁOCŁAWSKIM MUZEUM

W niedzielę 17 marca br., w godzinach od 10.00 do 14.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się XVII kiermasz wielkanocny.

W tym czasie Muzeum zawładną artyści ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz ludzie, dla których pasją i sposobem na życie jest zajmowanie się działalnością artystyczną. Wszystkie ozdoby ich autorstwa cechuje oryginalność, niepowtarzalność oraz ręczne wykonanie.
Na ponad 30 stoiskach pojawią się świąteczne atrybuty, czyli pisanki malowane m.in. w fajansowe wzory, palemki — od tradycyjnych, wykonanych z gałązek wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, obwiązanych kolorowymi wstążkami, po bardziej ozdobne, składające się z suszonych roślin, bibuły i wstążek. Będą baranki z masy solnej, papieru, koszyczki do święconki z wikliny i słomy, serwetki do „święconki”, kartki świąteczne, stroiki oraz wyroby kowalskie i garncarskie, rzeźby w drewnie, biżuteria, torby, zabawki. Znajdzie się również coś dla smakoszy — stoiska z ciastami, dekoracyjnymi piernikami, chlebem, wędlinami, wyrobami z gęsiny, serem, przetworami z owoców i warzyw, zakwasem na żur, ćwikłą, miodem, kawą, herbatą itp.

Dla najmłodszych Muzeum przygotowuje warsztaty plastyczne, na których wykonają ozdobę wielkanocną. Wszystkich uczestników kiermaszu zapraszamy do obejrzenia ekspozycji okolicznościowej pt. „Babi kołacz, kujawiak i inne przysmaki wielkanocne” (czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt) oraz wystawy czasowej „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991” ukazującej historię organizowanych po II wojnie światowej konkursów na malowany fajans.

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ – 5 zł (Dzieci do lat 7 – wstęp wolny)