NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Wspomnienie Aleksandry Domanowskiej (1930-2017) w 90. rocznicę urodzin. Pokaz darowizny ze spuścizny po artystce”

W związku z przypadającą w bieżącym roku 90. rocznicą urodzin włocławskiej malarki, grafika i ceramika, Aleksandry Domanowskiej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przygotowało wystawę wspomnieniową, na którą złożyły się dary, jakie przekazali spadkobiercy zmarłej w 2017 r. artystki. Prezentowane dzieła stanowią zaledwie część bogatego zbioru, na który złożyły się rzeźby ceramiczne, malowane unikatowe talerze i patery fajansowe oraz formy szamotowe, tkanina i pamiątki osobiste. Wystawione dzieła A. Domanowskiej pochodzą z lat 1956–2005 i doskonale charakteryzują jej bogaty dorobek artystyczny. Począwszy od fajansowych, malowanych podszkliwnie talerzy, eksperymentów ze szkliwami i kawałkami topionego szkła, przez symboliczne formy rzeźbiarskie odnoszące się nierzadko do motywów bajkowych, aż po dekoracyjne i użytkowe formy wazonów szamotowych i plakiet. Wystawę wzbogaca tableau ukazujące artystkę od czasów dzieciństwa, okresu szkolnego i studenckiego aż polata 90. XX w. Do zbiorów Działu Sztuki przekazane zostały także elementy wyposażenia atelier Aleksandry Domanowskiej, które już wkrótce, 27 listopada zobaczyć będzie można w Zbiorach Sztuki na ekspozycji poświęconej pracowniom włocławskich artystów.

A. Domanowska, 1998 w domu

Ekspozycję „Wspomnienie Aleksandry Domanowskiej (1930-2017) w 90. rocznicę urodzin. Pokaz darowizny ze spuścizny po artystce” można oglądać w hallu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 od 30 października do 5 grudnia 2020 r.

Serdecznie zachęcam do odwiedzenia wystawy oraz uczestnictwa w XIV Zaduszkach Plastycznych, które w nieco zmienionej niż dotychczas formie odbędą się 5 listopada w Zbiorach Sztuki.

MZKiD