NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„WITKACY – Wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”

Zapraszamy serdecznie od 19 marca 2021 roku do Galerii Sztuki „Antresola” wszystkich miłośników fotografii, literatury i malarstwa na wyjątkową ekspozycję fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Prezentowana wystawa została przygotowana i użyczona przez Galerię Sztuk Wizualnych Vauxhall, działającą przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki i fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu czy wprowadzonych środków ekspresji, Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym. Artysta wykorzystywał medium fotograficzne w celu dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem sprzężenia zwrotnego między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.

Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.

Kuratorami wystawy są Danuta Janusz z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Kamil Kłeczek z Galerii Sztuk Wizualnych w Krzeszowicach.

Wystawa czynna od 19 marca do 19 kwietnia 2021 roku. Wystawa również on-line na www.ckbrowarb.pl

Godziny zwiedzania:
poniedziałek – piątek, godz. 11.00 – 18.00 (ostatnie wejście godz. 17.30)
soboty, godz. 14.00 – 18.00 (ostatnie wejście godz. 17.30)

https://ckbrowarb.pl/witkacy-wystawa-fotografii-stanislawa-ignacego-witkiewicza-ze-zbiorow-muzeum-tatrzanskiego-w-zakopanem/

CK „Browar B.”