NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Wiadomości z magistratu 24.09.2014

Włocławek, dn. 24 września 2014 r.

  • Od 1 października Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi będą podróżować MPK za darmo! 8 września 2014 r. na posiedzeniu Rady Miasta przyjęto poprawki zwalniające z opłat za przejazd MPK zasłużonych honorowych dawców krwi. Dotychczas obowiązywała Uchwała z marca 2012 r., która taki przywilej dawała jedynie zasłużonym honorowym krwiodawcom, którzy oddali minimum 20 litrów krwi. Po zmianach ulga przysługiwać będzie kobietom, które oddały minimum 5 litrów krwi oraz mężczyznom z minimum 6 litrami krwi na koncie. Podjęte na ostatniej sesji Rady Miasta zmiany mają zachęcić włocławian do oddawania tego cennego leku.
  • Prezydent Andrzej Pałucki członkiem Zespołu Planistycznego Zlewni Wisły mazowieckiej Rozpoczęły się prace nad projektem Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Regionu Wodnego Środkowej Wisły. W związku z tym dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie powołał prezydenta Włocławka – Andrzeja Pałuckiego na członka Zespołu Planistycznego Zlewni Wisły mazowieckiej.
  • Jesienne zbiórki odpadów wielkogabarytowych Mieszkańcy Włocławka w prosty i przystępny sposób mogą pozbyć się tzw. wielkogabarytów. Wkrótce ruszą jesienne zbiórki mebli i odpadów wielkogabarytowych. Niepotrzebnych staroci i zalegających sprzętów pozbędą się mieszkańcy wszystkich włocławskich osiedli. Zgodnie z harmonogramem, pierwsza zbiórka odbędzie się na osiedlach Michelin i Zawiśle już 4 października 2014 roku. Kolejne zaplanowane są na osiedlach: Południe (11 października), Zazamcze i Zachód (18 października), Kazimierza Wielkiego oraz Wschód i Rybnica (25 października) oraz Śródmieście (8 listopada). Meble i inne odpady wielkogabarytowe, należy wystawić przed swoją posesję, najpóźniej dzień przed planowaną zbiórką. Mieszkańcy nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej wystawiają odpady bezpośrednio przed swoją posesję, natomiast mieszkańcy nieruchomości w zabudowie wielolokalowej (zarządzanej przez Spółdzielnie Mieszkaniowe, Wspólnoty, Zarządców) zobowiązani są do wystawienia tzw. wielkogabarytów przy pergolach śmietnikowych. Warto wiedzieć, że mieszkańcy, którzy nie wystawią odpadów w wyznaczonym terminie, mogą je dostarczyć bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Punkt działa przy ul. Komunalnej 4 we Włocławku, i przyjmuje odpady od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 20.00 oraz w soboty od 9.00 do 14.00. Do PSZOK można dostarczać bezpłatnie odpady problemowe pochodzące z gospodarstw domowych, typu: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, meble i odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz zużyte opony. PSZOK przyjmuje odpady bezpłatnie tylko od mieszkańców Gminy Miasto Włocławek. Właściciele nieruchomości mogą również zamówić odbiór mebli i odpadów wielkogabarytowych, na podstawie indywidualnej umowy z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie odbioru odpadów komunalnych wpisanym do rejestru działalności regulowanej i działającym na podstawie zezwolenia na transport tego rodzaju odpadów. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych odbiorów mebli i innych odpadów wielkogabarytowych zaplanowane na 2015 rok będzie można znaleźć na stronie internetowej www.zbierajselektywnie.pl oraz www.wloclawek.pl.
  • 35-lecie Włocławskiej Akademii Aikido W najbliższą sobotę (27 września) rozpoczną się obchody jubileuszu 35-lecia Włocławskiej Akademii Aikido. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Wiejskiej. To będzie wyjątkowa okazja, by zobaczyć prezentację umiejętności skutecznych technik samoobrony, dźwigni, rzutów oraz technik z użyciem wszelkiego rodzaju broni. Zaprezentują się członkowie Włocławskiej Akademii Aikido oraz przedstawiciele klubów Aikido z całej Polski z wysokimi stopniami mistrzowskimi: 4-6 DAN. Wstęp na uroczyste obchody jubileuszu jest wolny. Więcej szczegółów i program uroczystości dostępne są pod adresem: http://www.aikido.info.pl/35-lecie/35-lecie-informacje-ogolne. Patronem honorowym obchodów jubileuszu jest prezydent Andrzej Pałucki.
  • „Weekend ze spółkami”. Zapraszamy na festyn miejski W najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich mieszkańców na plac u zbiegu ulic I. Zbiegniewskiej i Wiejskiej. O 15.00 rozpocznie się festyn miejski, który przedstawi bliżej działalność spółek miejskich. Na placu pojawi się m.in. nowoczesny autobus marki Solaris Turbino 10, specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez MPWiK oraz śmieciarka z Saniko, przystosowana do selektywnej zbiórki odpadów. Pojawią się również stoiska z tradycyjnym jadłem. Każdy chętny będzie mógł zjeść chleb ze smalcem i ogórkiem, a pyszna grochówka będzie dostępna za darmo. Na stoisku Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej będzie można zmierzyć sobie ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Nie zabraknie zabiegów rehabilitacyjnych, fizykoterapeutycznych oraz pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Część rozrywkowa niedzielnego festynu to występy tancerzy i koncerty. Dla włocławian zagrają: Maja Kaczyńska z gitarzystką oraz Kapela z Szaconkiem. „Weekend ze spółkami” to oczywiście również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Zapraszamy w niedzielę na osiedle Południe, na plac u zbiegu ulic I. Zbiegniewskiej i Wiejskiej. Początek festynu o 15.00. Impreza potrwa 4 godziny.
  • Tydzień Ruchu we Włocławku Już po raz drugi Włocławek włącza się w obchody Tygodnia Ruchu. Jest to europejska kampania promująca ruch i zdrowy styl życia z wyraźnie postawionym celem: zwiększenie o 100 milionów aktywnych Europejczyków do 2020 roku. Organizatorzy, czyli Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji wraz z partnerami (Klub Fitness FORMA, OSiR Włocławek, koordynatorzy Orlików oraz włocławskie morsy) przygotowali masę atrakcji dla mieszkańców Włocławka. W programie włocławskiego Tygodnia Ruchu znajdą się m.in. zajęcia piłki nożnej dla osób w wieku 40+, zumba, mini-koszykówka dla przedszkolaków, turniej badmintona, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Na część zajęć obowiązują zapisy – więcej szczegółów pod adresem: https://www.facebook.com/events/318674224980763/?ref=22. Wielki finał tegorocznych obchodów Tygodnia Ruchu we Włocławku zaplanowany jest na plaży przy jeziorze Czarne. Z tej okazji odbędą się: wyścig smoczych łodzi, rozpoczęcie sezonu morsów oraz bicie rekordu spalonych kalorii z Klubem Fitness FORMA.
  • Nowe oświetlenie sceniczne w CK „Browar B.” Centrum Kultury „Browar B.” realizuje projekt pn. Światło dla kultury w ramach ministerialnego programu Rozwój infrastruktury kultury. Projekt obejmuje zakup wyposażenia służącego działalności kulturalnej i edukacyjnej w zakresie kultury. W ramach projektu zakupiono: sceniczne urządzenia oświetleniowe, częściowe okotarowanie sceny i projektor multimedialny. Wszystkie zakupy są wyposażeniem nowej sali widowiskowej. Dzięki temu uzyskamy lepszą jakość prezentowanych przez nas koncertów i przeglądów amatorskiego ruchu artystycznego – mówi Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor CK „Browar B.”. – Stworzymy wykonawcom komfortowe warunki pracy na scenie, znacznie obniżymy koszty imprez i poszerzymy naszą ofertę edukacji kulturalnej. Wśród zakupionego sprzętu są m.in. reflektory profilowe, reflektory PC, ruchome głowy, konsoleta, dimmer, horyzont, konstrukcje do montażu okotarowania i projektor. Kwota dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 150 tys. zł, a cała kwota zakupów ponad 220 tys. zł.
  • „Kreatywne dziecko” i „Twórcze inspiracje”  CK „Browar B.” otwiera zapisy na najbardziej kreatywne i twórcze zajęcia w mieście! „Kreatywne dziecko” i „Twórcze inspiracje” to warsztaty rękodzieła z wykorzystaniem POWERTEX – bezpiecznego dla ludzi i środowiska medium utwardzającego. Przy jego pomocy własnoręcznie można stworzyć lalki, biżuterię, doniczki, maski i stroje karnawałowe, spinki, pojemniki, stroiki, bombki, patery  oraz wiele innych rzeczy. Zajęcia odbywać się będą: „Kreatywne dziecko” – grupa 8-14 lat: poniedziałki i środy 16:30-18:00, „Twórcze inspiracje” – grupa 15+: poniedziałki i środy 18:00-20:00. Informacje i zapisy pod numerem telefonu (54) 427-02-47. Liczba miejsc ograniczona!
  • „Buratino czyli historia drewnianego pajacyka” Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza na najnowszy spektakl Teatru „Skene”, który otworzy kolejny sezon teatralny w ramach cyklu Niedzielnych Spektakli Familijnych pt: Buratino czyli historia drewnianego pajacyka. Aleksy Tołstoj, autor przygód Buratina, tak wspominał: „…Kiedy byłem mały – bardzo, bardzo dawno temu – czytałem pewną książkę; nazywała się ona „Pinocchio czyli przygody drewnianej lalki” (drewniana lalka – po włosku „buratino”). Często opowiadałem znajomym dziewczynkom i chłopcom ciekawe przygody Buratina. Ale, że książka zginęła, więc za każdym razem opowiadałem inaczej, wymyślając takie historyjki, jakich w książce wcale nie było. Teraz, po wielu latach, przypomniał mi się mój stary przyjaciel Buratino i postanowiłem opowiedzieć wam, dziewczęta i chłopcy, niezwykłą historię o tym drewnianym człowieczku…” Sztukę w reżyserii Mieczysława Synakiewicza można zobaczyć 28 września o godzinie 11:00. Bilety do nabycie w Teatrze Impresaryjnym w godzinach od 10:00 do 18:00. Więcej informacji pod nr tel: 54 231 47 66.
  • Wit Płażewski (1932-2004). Inspiracja życiem. 26 września o godzinie 17:00 w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy Wit Płażewski (1932-2004). Inspiracja życiem. Otwarta w roku obchodów 10. rocznicy śmierci Wita Płażewskiego ekspozycja pokazuje bogactwo tematów podejmowanych przez artystę oraz różnorodność materiałów, w których pracował. Urodzony we Włocławku rzeźbiarz, ceramik i projektant kształcił się w Gdańsku oraz we Wrocławiu. Obdarzony niezwykłym talentem i zmysłem rzeźbiarskim był autorem realizacji monumentalnych, brył ceramicznych zdobiących parki i skwery, portretów, medali i plakiet. Wielka odwaga języka plastycznego zaowocowała śmiałymi projektami form użytkowych dla Zakładów Ceramiki Stołowej we Włocławku, których stworzył blisko 1500 oraz dla Huty Szkła „Irena” w Inowrocławiu. Dzięki umiejętności „zaprzyjaźnienia” się z materią rzeźbiarską, Płażewski równie swobodnie potrafił pracować w glinie, metalu, szkle, kamieniu, a także je łączyć. Do dziś podziwiać można we Włocławku pomnik Mikołaja Kopernika czy abstrakcyjną formę na Placu Wolności, które wyszły spod ręki artysty. Prace Wita Płażewskiego znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. Pierwsza we włocławskim Muzeum pośmiertna wystawa artysty jest także pierwszą tak szeroko prezentującą dziedziny i zakres tematyczny jego twórczości. Obok fantastycznej ceramiki użytkowej projektowanej w latach 1957 – 1975 zobaczyć można szkła i kryształy o wyrafinowanych szlifach, które Wit Płażewski stworzył dla Huty Szkła „Irena”. Umiejętność uwieczniania cech charakterystycznych postaci pokazują liczne portrety, statuetki i małe formy. Znaleźć wśród nich można wizerunki włocławskich i polskich sportowców (m.in. Zbigniewa Bońka, Jerzego Kuleja, Roberta Korzeniowskiego), wybitnych postaci i osób świętych (Matka Teresa, Jan Paweł II, Jan Matejko, kujawscy bohaterowie Powstania Styczniowego) oraz niezwykłe osobowości z Włocławka (Zdzisław Arentowicz, Henryka Królikowska, Leon Płoszay). Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Jadwigi Płażewskiej. Dzieła najwybitniejszego włocławskiego rzeźbiarza zmarłego w 2004 r. oglądać będzie można do 4 stycznia 2015 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.