Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „W poszukiwaniu kwiatu paproci” w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski – 26 czerwca w godz. 15.00–18.00.
Tematem przewodnim pierwszego w tym roku festynu w skansenie w Kłóbce będzie przypomnienie dawnych zwyczajów praktykowanych w jedną z najkrótszych, a zarazem najradośniejszych nocy – w noc świętojańską. Zespoły folklorystyczne zaprezentują widowiska pokazujące, jakie znaczenie miało rozpalanie ognisk na skrzyżowaniach dróg, przed czym miały chronić zioła, np. łopianu i bylicy, jakie wróżby matrymonialne wynikały z puszczania wianków na wodę i dlaczego do dnia św. Jana nie można było kąpać się w jeziorach.
Podczas imprezy usłyszymy pieśni z ziemi kujawskiej i dobrzyńskiej. Kapela ludowa zagra kujawiaki, oberki, mazurki. Zapewne, jak na poprzednich festynach, skoczna muzyka porwie uczestników imprezy do tańca.
Jednocześnie przy warsztatach rzemieślniczych pracować będzie garncarz, kowal i plecionkarz. Pszczelarz przygotuje pokaz wyrobu świec z wosku. Twórczyni ludowa nauczy dzieci wykonywania kwiatów z bibuły i wianków świętojańskich.
Na kiermaszu sztuki i rękodzieła ludowego nie zabraknie haftowanych serwet, obrusów, rzeźb w drewnie, szmacianych i drewnianych zabawek, koszy wiklinowych, dzbanków z gliny, świeczników kutych w metalu, toreb, biżuterii i wielu innych unikatowych przedmiotów.
Na stoiskach z tradycyjną żywnością można będzie nabyć chleb, ciasta, pierogi, kluski ziemniaczane, miód, itp. Po pysznym jedzeniu zapraszamy na kawę zbożową przygotowaną przez „DELECTĘ” – sponsora Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
PROGRAM:
Termin – 26 czerwca br., w godz. od 15.00 do 18.00
Miejsce – Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski
Występy na scenie przy karczmie
- widowisko pt. „Sobótka” w wykonaniu Zespołu Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim
- widowisko pt. „Na świętego Jana” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin
- występ Zespołu Śpiewaczego „Radość” z Radomic
- występ Kapeli Ludowej „Kujawy” ze Sławska Wielkiego
Ponadto
- pokazy tradycyjnych prac gospodarskich i rzemieślniczych
- kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła
- zabawa dla dzieci – wykonywanie tradycyjnych kwiatów, wianków świętojańskich oraz skręcanie świec z wosku
Sponsor muzeum – Anwil Grupa Orlen
Sponsor skansenu – Delecta
Bilety wstępu na imprezę – 5 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny
Pożar pomieszczenia gospodarczego we Włocławku
Hubert Bujak – spotkanie autorskie
„U MŁYNARZA JANKA” W SKANSENIE W KŁÓBCE