NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Ulica Trzeciego Maja” – wystawa poplenerowa

W dniu 9 maja br. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Urząd Miasta Włocławek już po raz XXIX zorganizowali plener malarski dla dzieci i młodzieży pod  hasłem przewodnim „Włocławek w malarstwie i rysunku”. Nadrzędnym celem, jaki zakładają organizatorzy jest zainteresować dzieci i młodzież  zabytkową architekturą, zwrócić ich uwagę na detale architektoniczne oraz wyrobić wśród młodego pokolenia potrzebę obcowania z zabytkami miasta, a także rozwijać ich wrażliwość estetyczną i plastyczną.

Co roku, w maju młodzi artyści spotykają się w różnych zakątkach starego miasta, aby utrwalić fragment jego architektury, uchwycić piękno zabytkowych kamienic czy krajobrazu.

W tym roku tematem pleneru była „Ulica Trzeciego Maja”. Wzięło w nim udział 195 młodych artystów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z Włocławka oraz ze Szkoły Podstawowej w Wichowie i gimnazjum w Brześciu Kujawskim. Już od kilku lat zgłasza się również  grupa sześciolatków, która chętnie angażuje się w wykonanie zadania, bawiąc się w artystów.

Uczestnicy pleneru wybierali fragment miasta na wysokości ulic: Cyganka – Piekarska, którego artystyczną wizję przenosili na karton, wybraną przez siebie dowolną techniką. Konkurs dostarcza im wiele emocji  związanych z  wyborem miejsca i szukaniem pomysłu na ciekawe ujęcie tematu, a także współzawodnictwem. Dla wielu sam fakt uczestniczenia w konkursie jest dużą satysfakcją, daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności plastycznych.

Prace zostały ocenione przez komisję  powołaną przez organizatorów, która obradowała w dniu 12 maja br. składzie: Magdalena Kaczmarek – nauczyciel rysunku i malarstwa w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk  Pięknych we Włocławku – przewodnicząca; Małgorzata Chojnowska, Wydział Kultury Urzędu Miasta Włocławek; Adam Zapora – historyk sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku; Ewa Jabłońska – sekretarz konkursu. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim to, czy prace są na temat, ich ogólne wykonanie, wyraz plastyczny prac, nie stosując podziału na technikę. Prace oceniane były w pięciu kategoriach wiekowych: sześciolatki, szkoła podstawowa kl. I–III, szkoła podstawowa kl. IV–VI, gimnazjum oraz szkoła średnia.

Komisja każdego roku ma trudne zadanie, aby wybrać te najlepsze ze względu na dużą liczbę zgłoszonych do konkursu prac, ich poziom, różnorodne techniki stosowane przez uczestników, oddających w swych dziełach swoje spostrzeżenia, odczucia, emocje.

Postanowiono, że na wystawie poplenerowej oprócz prac nagrodzonych  i wyróżnionych znajdą się także prace wytypowane dodatkowo przez jury, spośród wszystkich zgłoszonych na konkurs prac.

Nagrody ufundował Urząd Miasta Włocławek.

Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy poplenerowej odbędzie się 29 maja 2010 r. o godz. 11:00 w Muzeum Etnograficznym.
Zapraszamy