NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

„Tydzień Ofiar Przestępstw” we Włocławku

Piątek, 19 lutego 2010 r.

Nie bądź ofiarą, nie bądź oprawcą, nie bądź obojętnym przechodniem

W dniach od 22 lutego do 1 marca już po raz czwarty będziemy obchodzić w Polsce „Tydzień Ofiar Przestępstw”. Z tej okazji Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wraz ze Strażą Miejską przeprowadzą cykl warsztatów dla młodzieży, podczas których młodzi ludzie będą uczyć się jak minimalizować ryzyko zagrożeń, jak sobie radzić sobie z poczuciem bezradności i lęku w chwili zagrożenia, jak oceniać sytuację i swoje możliwości podczas napaści.

Uczniowie zostaną również przestrzeżeni o odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny zabronione tak, aby sami nie stali się sprawcami przemocy rówieśniczej. Prowadzący zajęcia wskażą także jak właściwie reagować będąc świadkiem napaści lub innego przestępstwa.

Ponad 30% młodych ludzi padło w swoim krótkim życiu ofiarą agresji. Wskazują na to badania ankietowe prowadzone w wielu miastach w Polsce. Niejednej sytuacji można by uniknąć gdyby młodzi ludzie znali zasady bezpieczeństwa i potrafili się do nich zastosować.

Mało jest uczniów, którzy nie spotkaliby się w swoim życiu z aktami przemocy lub agresji. Napaści, kradzieże i przemoc fizyczna oraz słowna to częste zjawiska w środowisku młodzieży szkolnej. Młodzi ludzie nie o wszystkich zdarzeniach informują dorosłych. W sytuacji zagrożenia zwykle szukają wsparcia u rówieśników. Nie zawsze zdają sobie również sprawę z tego, że agresywny czyn może wyczerpywać znamiona przestępstwa i należy o tym poinformować policję.

Zauważa się, że wielu niebezpiecznych zdarzeń można by uniknąć przy odrobinie ostrożności. Niefrasobliwość oraz lekkomyślność to fundamenty, na których bazują agresorzy. Swoje ofiary wybierają zwykle w sposób mocno wykalkulowany. Szukają osób, które mogą stać się „łatwą zdobyczą”. Jak sobie radzić w sytuacjach zagrożenia i jak unikać niebezpieczeństw na mieście oraz w drodze do i ze szkoły będzie tematem zajęć warsztatowych z młodzieżą włocławskich szkół.

Prowadzący zajęcia wyposażą uczniów w podstawowe wiadomości i umiejętności niezbędne w sytuacjach zagrożenia. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymają specjalnie przygotowane publikacje, w których zasady bezpieczeństwa zostały w sposób prosty opisane.

Uczniowie nauczą się lepiej dbać o bezpieczeństwo własne i kolegów poprzez:

  • zdobywanie wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń i zasad przeciwdziałania im;
  • naukę postaw sprzyjających minimalizacji agresji w ich najbliższym otoczeniu;
  • poznanie optymalnych sposobów zachowań w trakcie i po ewentualnym napadzie;
  • uświadomienie sobie  zagrożenia, jakie niesie ze sobą zjawisko braku reakcji na przemoc;
  • możliwość poruszenia trudnych tematów w obecności specjalisty (zadawanie pytań, rozwiązywanie problemów, szukanie rozwiązań, podejmowanie polemiki, prowadzenie dyskusji na nurtujące młodzież tematy z wiązane z bezpieczeństwem).