NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Ruszyła IX edycja Akcji „Drzewko za Butelkę”

Jak wyliczyli Anglicy – wyrzucone w ciągu roku butelki PET, ustawione jedna na drugiej, utworzą wieżę wysokości 28 mln km (73-krotna odległość Ziemia – Księżyc)! Czy dzieci mogą zrobić coś w tej sprawie? Jak najbardziej – biorąc udział w dziewiątej edycji ogólnopolskiej akcji „Drzewko za Butelkę”®!

We Włocławku zużyte i niepotrzebne opakowania z politereftalanu etylenu zbiera 6 tys. młodych ekologów z 18 przedszkoli i 13 szkół podstawowych.

Włocławek to jedno z 9 miast, które realizują w tym roku tę ekologiczną akcję dla dzieci. Przedsięwzięcie w naszym regionie koordynuje firma ANWIL S.A., realizująca Program „Odpowiedzialność i Troska”® (www.rc.com.pl). Butelki ponownie odbierze firma „Saniko” Sp. z o. o.
Dzięki poprzedniej edycji udało się tutaj zebrać aż 461 337 sztuk czyli 14 ton butelek PET i posadzić 310 drzewek! Jaka będzie to ilość w tym roku? Dowiemy się pod koniec kwietnia.

Teraz trwa wielkie zbieranie butelek, a na 29 kwietnia zaplanowany jest finał Akcji dla szkół, który odbędzie się w ramach happeningu organizowanego we Włocławku z okazji Dnia Ziemi. Tego dnia ze szkół wyruszą barwne korowody  dzieci przebranych m.in. za kwiaty i drzewa. Ogłoszenie wyników Akcji czyli zbiórki butelek, odbędzie się około godz. 12.00 w Szkole Podstawowej Nr 12.
Nie zabraknie nagród dla najlepszych zbieraczy, a każda placówka otrzyma symboliczną brzózkę, którą posadzi na terenie szkoły.

Swój oddzielny finał 6 maja będą miały uczestniczące w Akcji przedszkolaki.
Jedną z atrakcji dla dzieci będzie film niespodzianka, placówki otrzymają ponadto gry edukacyjne, a każdy przedszkolak wyjdzie z kina z małym drzewkiem.

Tegoroczna edycja Akcji „Drzewko za Butelkę”® ma swojego ogólnopolskiego Ambasadora.
Została nim  Hania  Humorek,  bohaterka  serii  książeczek dla dzieci, która doskonale wie, że zbieranie niepotrzebnych butelek PET jest przede wszystkim pożyteczne, ale może być także doskonałą zabawą, integrującą najbliższe otoczenie! Udowodniła to w książeczce „Hania Humorek Ratuje Świat”, której egzemplarze trafią do uczestników Akcji, dzięki wydawnictwu Egmont. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. przekazało uczestnikom napoje Krystynka w butelkach PET. Niepotrzebne opakowania będą  następnie zgniatane przez dzieci i młodzież specjalnymi zgniatarkami do butelek, których cześć ufundowała firma HSH Chemie Sp. z o.o.  Czwarty tegoroczny sponsor Akcji – Agencja STYL – edukacja leśna, przekaże uczestnikom Akcji gry „Piotruś”,  które uczą rozpoznawania gatunków drzew.

Jednak nie czekając na finały, uczestnicy Akcji mogą już teraz brać udział w licznych konkursach towarzyszących przedsięwzięciu np. plastycznym na rzeźbę użytkową z butelek PET. Zwycięzca zostanie wyłoniony spośród uczestników z całej Polski. Organizatorzy polecają także stronę www.drzewkozabutelke.pl, na której można znaleźć listę wszystkich uczestniczących w tym roku włocławskich placówek. Na portalu czekają na najmłodszych konkursy internetowe i liczne ciekawostki związane m.in. z butelkami PET. Portal za sprawą ciekawych zabaw i prezentacji np. gry „MEMORKI” czy „NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ”, uczy dzieci ekologicznych nawyków i dbania o najbliższe otoczenie. Zapraszamy!

W ramach ośmiu dotychczasowych edycji Akcji „Drzewko za Butelkę”®,  dzieci z całej Polski zebrały ponad 9,5 mln butelek i posadziły 15 tysięcy drzewek