NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Program profilaktyczny dla Romów z regionu. Badania we Włocławku

Kujawsko_pomorskie_herbPierwsza tura tegorocznych badań profilaktycznych dla społeczności romskiej odbędzie się poniedziałek (2 listopada) we Włocławku. To element finansowanego i koordynowanego przez Urząd Marszałkowski Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Społeczności Romskiej. Kolejne badania i porady lekarskie dla Romów odbędą się 29 listopada w Bydgoszczy.

Program profilaktyczny dla społeczności romskiej to jeden z siedmiu programów zdrowotnych realizowanych przez Urząd Marszałkowski i  adresowanych do mieszkańców całego województwa. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju i jedyne w pełni finansowane i koordynowane przez samorząd województwa. Polega na organizowaniu działań edukacyjnych oraz badań kontrolnych przeprowadzanych wśród dzieci i dorosłych. Osoby z wykrytymi nieprawidłowościami kierowane są do poradni specjalistycznych.

Dotychczas w ramach realizacji programu  przeprowadzono w sumie 12 akcji profilaktycznych, w trakcie których przebadano 180 Romów, w tym 78 kobiet, 56 mężczyzn i 46 dzieci. Na realizację programu w 2009 roku samorząd województwa przeznaczył prawie 46 tysięcy złotych. W tym roku w przedsięwzięcie zostali zaangażowani romscy liderzy, którzy po przejściu specjalnego szkolenia zachęcają  pozostałych członków społeczności do udziału w badaniach.

Pierwsze w tym roku badania odbędą się w poniedziałek (2 listopada, godzina 16) we Włocławku (w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej we Włocławku, ul. Mickiewicza 3). Kolejne zaplanowaliśmy na 29 listopada w Bydgoszczy (w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, ul. Seminaryjna 1).

Realizatorami programu są Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Brudzińskiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

W  Polsce mieszka obecnie około 20 tysięcy osób należących do romskiej mniejszości etnicznej, w województwie kujawsko-pomorskim 630. Wiele z tych osób znajduje się w bardzo trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, w sposób zasadniczy odbiegającej od współczesnych standardów cywilizacyjnych.

Więcej informacji o ubiegłorocznej edycji programu – http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=10570&Itemid=126
Więcej o innych programach profilaktycznych finansowanych przez samorząd województwa – http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=11425&Itemid=126

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
29 października 2009 r.