NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Powstaje Komitet Honorowy upamiętniający bitwy powstania styczniowego stoczone na Kujawach

Z inicjatywy posła Łukasz Zbonikowskiego (PiS) powstanie Komitet Honorowy upamiętniający bitwy powstania styczniowego stoczone na Kujawach.

W nadesłanej do do nas informacji czytamy:

Szanowni Państwo, w związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, z inicjatywy posła Łukasza Zbonikowskiego powstaje Komitet Honorowy upamiętniający bitwy powstania styczniowego, które zostały rozegrane na Kujawach: w miejscowościach Ciepliny na pograniczu gmin Izbica Kujawska i Babiak oraz Nowa Wieś w gminie Piotrków Kujawski. Zadaniem Komitetu Honorowego będzie również naprawienie błędu historycznego, który pojawił się w roku 1983, kiedy to w miejscu bitwy w Cieplinach (z 10 lutego 1863 r.) ufundowano tablicę upamiętniającą bitwę, która odbyła się 26 kwietnia 1863 roku w Nowej Wsi.

Inauguracja działalności Komitetu Honorowego nastąpi w najbliższą niedzielę, tj. 10 lutego br., czyli w rocznicę bitwy pod Cieplinami, uroczystą mszą świętą w intencji powstańców, która odprawiona zostanie w parafii św. Stanisław BM w Modzerowie (gmina Izbica Kujawska) o godzinie 13.00. Obchody zakończą się w miejscu drugiej bitwy – w Nowej Wsi (gmina Piotrków Kujawski) 26 kwietnia br. Wtedy też odsłonięta zostanie nowa tablica upamiętniająca to wydarzenie.