NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Nowy przewodnik po Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wydało nowy przewodnik po Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

Najnowsza wersja obejmuje wieś skansenowską, zabytkowy dwór i park dworski. Opracowanie sektora wiejskiego zawiera opisy 12 obiektów prezentujących kulturę ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej z okresu od II poł. XIX w. do lat 30. XX w. Są to: garncarnia, zagroda kujawska, zagroda kujawska z Zalesia, kuźnia, wiatrak, szkoła, karczma, zagroda dobrzyńska, remiza. Drugą część przewodnika poświęcono zabytkowemu dworowi, który został udostępniony w 2015 r. Oprócz historii związanej z tradycją niepodległościową i postacią mieszkanki dworu – Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej (narzeczonej F. Chopina) w przewodniku dokładnie opisano funkcje i wyposażenie poszczególnych wnętrz dworskich. Odrębną część przewodnika stanowi opis kompozycji parku dworskiego i jego unikalnych zasobów przyrodniczych.

Przewodnik opatrzony jest mapą terenu z zaznaczonymi poszczególnymi obiektami oraz ciągami komunikacyjnymi. Czytelny układ przewodnika umożliwia samodzielne zwiedzanie i poruszanie się po obszarze Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego.

Przewodnik został wydany także w angielskiej wersji językowej.

Można go nabyć w skansenie w Kłóbce i wszystkich muzeach we Włocławku.

MZKiD

przewodnik-klobka-mzkid