NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Niedziela z Kustoszem w Zbiorach Sztuki

20 września 2020 r., godz 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki muzeum, przy ul. Zamczej 10/12, odbędzie się oprowadzenie kuratorskie na wystawie czasowej: Włocławska wytwórnia sztucznego marmuru „Lavinit. Krupka i Perlicz” 1923-1939.
http://muzeum.wloclawek.pl/wystawa-czasowa-lavinit-krupka-perlicz-1923-1939

Autorka wystawy Karolina Bandziak-Kwiatkowska przybliży historię powstania i działalności włocławskiej spółki produkującej wyroby dekoracyjne i użytkowe z „czarnego marmuru” . Na spotkaniu omówione zostaną zagadnienia historyczne i zachowane archiwalia dotyczące działalności firmy. Wyjaśniona zostanie nazwa „lavinit” i technika wykonywania przedmiotów. Spotkanie będzie również okazją do omówienia nurtujących tematów takich jak dlaczego lavinit kojarzony jest z Wulkanitem-Grudziądz oraz co wspólnego ma czarny marmur z Włocławka z ówczesnym rynkiem wyrobów ceramicznych w Niemczech , Czechach, Francji, Austrii, Szwecji oraz Stanach Zjednoczonych. Ponadto poruszone zostaną najważniejsze problemy związane z konserwacją i przechowywaniem wyrobów wykonanych z masy lavinitowej.

Wazon sygnowany: Lavinit Patent Włocławek (wys. 24,4 cm)

W związku z obostrzeniami wynikającymi z zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2, spotkanie odbędzie się przy zachowaniu ogólnie obowiązujących zasad dystansu społecznego (1,5 m odstępu) i reżimu sanitarnego (dezynfekcja rąk, maska lub przyłbica ochronna). Ze względu na ograniczoną do 15 liczbę miejsc, prosimy o zgłaszanie uczestnictwa do 18 września, do godziny 14.30 w Dziale Edukacji i Promocji pod numerem telefonu (54) 232-30-01. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wstęp w cenie biletu – 5 zł (ulgowy), 7 zł (normalny).

[K.B-K]
MZKiD