NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Niedziela na Zamczej. Ulica Zamcza – Ulica Sztuki

W ramach obchodów 30-lecia ZBIORÓW SZTUKI, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza w niedzielę, 9 czerwca 2019 r., w godzinach od 10.00 do 18.00, do odwiedzenia zabytkowego spichrza przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku.  W programie „Niedzieli na Zamczej” oprócz zwiedzania wystaw sztuki XIX i XX wieku przewidziano też wiele innych atrakcji.

W ZBIORACH SZTUKI od 30 lat pokazuje się sztukę przez duże „S”. Od 1988 r. eksponowane były tu obrazy najbardziej znanych malarzy polskich – Matejki, Malczewskiego, Gierymskiego, Chełmońskiego, tu pokazywane były najcenniejsze skarby diecezji włocławskiej, najważniejszy zabytek związany z miastem – Czara włocławska, tu swoje wystawy retrospektywne mieli najważniejsi artyści z Włocławka i regionu.

W ZBIORACH SZTUKI na stałe prezentowane są rzeźby ceramiczne światowej sławy przedstawiciela art brut Stanisława Zagajewskiego i wybitnego twórcy polskiej secesji – Wacława Bębnowskiego.

W ZBIORACH SZTUKI hitem tego roku jest wystawa czasowa „Prowincja – powrót  po 30 latach. Kolekcja prac pokonkursowych (1985-1989)”, na której obejrzeć można prace wybitnych  polskich artystów ukazujące prowincjonalne klimaty z ostatnich lat PRL-u. Kolekcja pokazywana jest po raz pierwszy. W niedzielę, 9 czerwca, będzie okazja obejrzeć ją w całości, wystawione zostaną dodatkowo nie pokazywane od 30 lat obrazy, rysunki, grafiki.

Program Niedzieli na Zamczej:

godz.  10.00 – 18.00

  • Wystawa „ Prowincja po 30 latach – dopełnienie”. Pokaz pozostałych prac z kolekcji muzealnej i obrazu malowanego przez uczestników wernisażu „Prowincji” w 1989 r.
  • „Młoda energia” – kiermasz prac uczniów Szkoły Plastycznej we Włocławku (możliwość zakupu lub zamówienia obrazu młodego adepta sztuki)
  • Książkobranie „Sztuka za sztukę” – wymiana bezpłatna książek wyłącznie o sztuce
  • Stoisko z jadłem „prowincjonalnym”.

godz.  10.00 – 14.00

  • Wspólne malowanie obrazu na płótnie „Włocławek jak malowany”. Uczestnicy akcji zmierzą się z nie lada wyzwaniem – namalowaniem panoramy Włocławka widzianego z drugiego brzegu Wisły. Na płótnie (dł. ok. 3 m) zamieszczone będą rysunkowe podpowiedzi, które ochotnicy rozwiną w malarskie formy. Muzeum zapewnia farby i pędzle, do malujących należy inwencja i kreatywność!

godz.  12.00 – 14.00

  • Warsztaty dla dzieci „ Zabierz ZBIORY SZTUKI do domu” – wykonanie z papieru makiet spichrza przy ul. Zamczej. Muzeum zapewnia materiały.

W dniu 9 czerwca wstęp do muzeum – 1 zł

MZKiD