Opublikowano: śr, Maj 29th, 2019

Niedziela na Zamczej. Ulica Zamcza – Ulica Sztuki

W ramach obchodów 30-lecia ZBIORÓW SZTUKI, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza w niedzielę, 9 czerwca 2019 r., w godzinach od 10.00 do 18.00, do odwiedzenia zabytkowego spichrza przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku.  W programie „Niedzieli na Zamczej” oprócz zwiedzania wystaw sztuki XIX i XX wieku przewidziano też wiele innych atrakcji.

W ZBIORACH SZTUKI od 30 lat pokazuje się sztukę przez duże „S”. Od 1988 r. eksponowane były tu obrazy najbardziej znanych malarzy polskich – Matejki, Malczewskiego, Gierymskiego, Chełmońskiego, tu pokazywane były najcenniejsze skarby diecezji włocławskiej, najważniejszy zabytek związany z miastem – Czara włocławska, tu swoje wystawy retrospektywne mieli najważniejsi artyści z Włocławka i regionu.

W ZBIORACH SZTUKI na stałe prezentowane są rzeźby ceramiczne światowej sławy przedstawiciela art brut Stanisława Zagajewskiego i wybitnego twórcy polskiej secesji – Wacława Bębnowskiego.

W ZBIORACH SZTUKI hitem tego roku jest wystawa czasowa „Prowincja – powrót  po 30 latach. Kolekcja prac pokonkursowych (1985-1989)”, na której obejrzeć można prace wybitnych  polskich artystów ukazujące prowincjonalne klimaty z ostatnich lat PRL-u. Kolekcja pokazywana jest po raz pierwszy. W niedzielę, 9 czerwca, będzie okazja obejrzeć ją w całości, wystawione zostaną dodatkowo nie pokazywane od 30 lat obrazy, rysunki, grafiki.

Program Niedzieli na Zamczej:

godz.  10.00 – 18.00

  • Wystawa „ Prowincja po 30 latach – dopełnienie”. Pokaz pozostałych prac z kolekcji muzealnej i obrazu malowanego przez uczestników wernisażu „Prowincji” w 1989 r.
  • „Młoda energia” – kiermasz prac uczniów Szkoły Plastycznej we Włocławku (możliwość zakupu lub zamówienia obrazu młodego adepta sztuki)
  • Książkobranie „Sztuka za sztukę” – wymiana bezpłatna książek wyłącznie o sztuce
  • Stoisko z jadłem „prowincjonalnym”.

godz.  10.00 – 14.00

  • Wspólne malowanie obrazu na płótnie „Włocławek jak malowany”. Uczestnicy akcji zmierzą się z nie lada wyzwaniem – namalowaniem panoramy Włocławka widzianego z drugiego brzegu Wisły. Na płótnie (dł. ok. 3 m) zamieszczone będą rysunkowe podpowiedzi, które ochotnicy rozwiną w malarskie formy. Muzeum zapewnia farby i pędzle, do malujących należy inwencja i kreatywność!

godz.  12.00 – 14.00

  • Warsztaty dla dzieci „ Zabierz ZBIORY SZTUKI do domu” – wykonanie z papieru makiet spichrza przy ul. Zamczej. Muzeum zapewnia materiały.

W dniu 9 czerwca wstęp do muzeum – 1 zł

MZKiD

MartinezFilm

Informacje

Kadr z Filmu Bitwa pod Płowcami

Film Włocławianina w TVP Historia

22 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Film Włocławianina w TVP Historia została wyłączona

XVIII Włocławskie Zawody Balonowe 2019

22 sierpnia 2019, Możliwość komentowania XVIII Włocławskie Zawody Balonowe 2019 została wyłączona

Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego

16 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego została wyłączona

Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku

16 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku została wyłączona

Coraz trafniejsze kontrole zwolnień lekarskich

14 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Coraz trafniejsze kontrole zwolnień lekarskich została wyłączona

Sobotni spacerek z przewodnikiem

14 sierpnia 2019, Możliwość komentowania Sobotni spacerek z przewodnikiem została wyłączona

Archiwa