NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Młodzież przeszukuje archiwa, by poznać dzieje swych przodków

Od stycznia ponad 30 bądkowskich gimnazjalistów realizuje  w Gminnym Ośrodku Kultury projekt edukacyjno-badawczy: „ By nie odeszli w niepamięć” – dotowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w programie Równać szanse 2009. Przez pół roku młodzież będzie poszukiwała w lokalnym środowisku osób, które w bliższej i dalszej przeszłości wywarły istotny wpływ na dzieje gminy, aby samodzielnie opracować ich biogramy i stworzyć własny słownik biograficzny. Jednym z zadaniach projektowych pozwalającym młodzieży zdobyć umiejętność korzystania ze zbiorów archiwalnych są wyjazdy do archiwów na specjalnie dla niej przygotowywane zajęcia. Jak te zajęcia odbiera  młodzież uczestnicząca w projekcie – w relacjach uczestniczek – Michasi Waszkiewicz ( tę umiejętność również  będą doskonalić).

***

Po środowym wyjeździe do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie ,   w piątek 29 stycznia nasza kilkuosobowa grupa  realizująca w GOK-u „ By nie odeszli w niepamięć” udała się do Urzędu Gminy w Bądkowie. Spotkało nas tam serdeczne przyjęcie przez panią Ewę Suwalską – kierowniczkę urzędu stanu cywilnego, która pokazała nam jakie księgi znajdują się w naszym gminnym archiwum. Dowiedzieliśmy się, że wszystkie dokumenty, które mają 100 lat, z gminy przekazywane są do archiwum we Włocławku, więc obecnie u nas znajdują się księgi zaczynające się od 1910 r. Próbowaliśmy nawet odczytać niektóre akty metrykalne odczytać,  ale nie było to jednak takie proste, ponieważ w tamtych czasach pisane były jeszcze  po rosyjsku  a podczas II wojny po niemiecku. Pani Ewa pokazała nam jak można korzystać z ksiąg, że poszukiwania osób ułatwiają specjalne skorowidze. Na  pożegnanie pani Ewa zapewniła nas, że jeśli będziemy potrzebowali informacji do naszego projektu, to możemy liczyć na jej pomoc.

Nazajutrz w sobotę 30 stycznia, gdy już dowiedzieliśmy się co zawiera nasze bądkowskie archiwum, wybraliśmy się do Archiwum Państwowego we Włocławku.  Dzięki uprzejmości pana Rafała Więckowskiego, który za darmo i w dzień wolny zechciał poświęcić nam trochę czasu, mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych i nie znanym nam dotąd dokumentów i informacji genealogicznych.. Otrzymaliśmy wskazówki jak zacząć poszukiwania genealogiczne swojej rodziny oraz mieliśmy szansę spróbować odszukać informacje na ich temat w różnych źródłach. Pan Rafał przybliżył nam historię archiwum i pokazał jak wygląda magazyn z dokumentami. Jest to duże pomieszczenie o stałej temperaturze. Wewnątrz stoją wysokie, ruchome regały na których są ułożone w porządku alfabetycznym m.in. księgi parafialne, inwentarze i kroniki. Dowiedzieliśmy się również, że do magazynu trzeba wchodzić w specjalnym ubraniu, które składa się z rękawic, fartucha i maski na twarz. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, że przestrzega się pewnych zasad dokumenty nie ulegają zniszczeniu. Wizyta w Archiwum była bardzo pouczająca, czas minął nam szybko i przyjemnie.

Następnym już relaksowym punktem wyprawy  był seans w Multikinie. Część grupy wybrała film „Avatar”, a reszta krajową produkcję pt. „Ciacho”. Po zakończeniu seansów wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Nasze pracowite choć dzięki dotacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  atrakcyjne ferie dobiegły końca.

Michasia Waszkiewicz