NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Losy Heleny Bembnistówny w filmie

źródło: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/

Wiosną tego roku zakończą się zdjęcia do filmu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski, „Dzisiaj będę zabita”. Film będzie opowiadał o pierwszych dniach września 1939 roku, o wydarzeniach, które rozgrywały się w Bydgoszczy i o losach młodej dziewczyny, niewinnie skazanej na karę śmierci.

Fabuła filmu opierać się będzie na historii Heleny Bembnistówny, pochodzącej z Nakła. W Bydgoszczy zamieszkała w 1939 roku, tam podjęła pracę. Tego samego roku, na początku września, w kamienicy, której mieszkała, zabito Niemca. Sąsiadka dziewczyny doniosła hitlerowcom, że to właśnie Helena wskazała mieszkanie zabitego. Dziewczynę aresztowano i skazano na karę śmierci. Rozstrzelano ją 23 kwietnia 1940 roku.

W godzinę przed śmiercią napisała list do rodziny, którego odpis obecnie znajduje się w zbiorach bydgoskiego Archiwum Państwowego:

Kochana Mamusiu, Ojcze i Siostry! Ja piszę ten list 23 kwietnia 1940 roku, godzinę przed moją śmiercią. Wczoraj wieczorem dowiedziałam się, że dzisiaj będę zabita. Kochani rodzice, ja ginę niewinnie, to Wam przysięgam parę minut przed moją śmiercią. Ale Kochana Mamusiu, nie przejmuj się tym wcale, pan Bóg żąda ze mnie takiej ofiary. Teraz tylko mają nade mną władzę źli ludzie, ale już nigdy nie będą kierować moją wiecznością, gdzie ja się będę już szczęśliwie czuła. U mnie był ksiądz z Panem Jezusem i poruczyłam się zupełnie Woli Bożej. Tylko nie martwcie się o to, Was proszę, bo ja będę szczęśliwsza niż Wy na tym świecie. […]

List Bembnistówny został odczytany podczas 1-wrześniowych uroczystości rocznicowych w Białych Błotach pod Bydgoszczą. W ramach edukacyjnej akcji „List z przeszłości” został on zaprezentowany we wszystkich bydgoskich szkołach. 14 września, podczas centralnych wojewódzkich uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jego treść poznali bydgoszczanie i mieszkańcy regionu.

Więcej na ten temat w innym materiale w tym portalu tutaj.

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12964&Itemid=126

W części dokumentalnej filmu zostaną wykorzystane materiały archiwalne, jak zdjęcia i filmy,  a także materiały udostępnione przez Archiwum Narodowe w Bydgoszczy. Przedstawiane wydarzenia będą komentowane przez historyka, który współpracował przy Instytucie Pamięci Narodowej w komisji powołanej do wyjaśnienia kontrowersji wokół zagadnienia niemieckiej dywersji w Bydgoszczy.

Film ma na celu przybliżenie młodym ludziom historię regionu oraz wydarzeń w pierwszych dniach września 1939 na terenie województwa.
Obie części filmu będą się wzajemnie przenikały i uzupełniały, ukazując losy mieszkańców Bydgoszczy. Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Adam Tarnowski, produkcją zajmie się firma Daniela Łukasiaka – założyciele pierwszej telewizji dokumentalnej o Bydgoszczy: Bydzia.tv.

Po zakończeniu produkcji film trafi do szkół oraz będzie emitowany w telewizji publicznej. Będzie go można również obejrzeć na różnych festiwalach filmowych i imprezach związanych z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego