NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Kolejny nabór ochotników do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT

W miniony tygodniu w koszarach na ul. Jagiełły w Grudziądzu stawiło się bisko 150 ochotników z Kujaw i Pomorza, którzy rozpoczęli terytorialną służbę wojskową w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści.

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego musieli dopełnić niezbędne formalności, np. wypełnić dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. Przez następne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT – poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 21 października we Włocławku.

Szeregowy Anna, na co dzień pracująca w przedszkolu złożyła dokumenty do inowrocławskiego batalionu 8.K-PBOT– Chciałabym zdobyć nowe doświadczenie z zakresu bezpieczeństwa w trakcie tego szkolenia, poznać innych ludzi. Mam nadzieję, że poszerzę swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, nauczę się współdziałania w zespole.
Szeregowy Hubert, ma już doświadczenie w służbie. Jest emerytowanym funkcjonariuszem straży granicznej. Obecnie również nauczycielem wychowania fizycznego. -Przez służbę jako żołnierz ochotnik chciałbym kontynuować moje doświadczenie, które zdobyłem w straży granicznej. Wierzę, że uda mi się przekazać młodszym kolegom swoje umiejętności.

Osoby, które są zainteresowane służbą w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 8.K-PBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.

Tekst i zdjęcia:
8.K-PBOT