NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2009

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY, stoisko Pani Grażyny Gawineckiej, 2008 r., fot. E. Jabłońska, archiwum MZKiD we W-ku .jpg Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza
w dniu 13 grudnia 2009 roku w godz. od 10.00 do 15.00 do Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 na szósty „Kiermasz Bożonarodzeniowy”.
Przedświąteczne kiermasze wpisały się na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez muzeum. Kilka lat temu przygotowywano kilkanaście stoisk.
W chwili obecnej kiermasz obejmuje ponad 40 stanowisk z twórczością, rękodziełem ludowym oraz wyrobami artystycznymi.
Kiermasze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Włocławka, którzy doceniają unikatowe, niepowtarzalne, ręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, słomy, kordonka, wełny, drewna, masy solnej. Asortyment jest urozmaicony – od bombek malowanych we wzory przeniesione z fajansu włocławskiego, po łańcuchy, aniołki, gwiazdki, kartki świąteczne (np. robione techniką pergaminową), stroiki i choinki wykonane z suszonych roślin.
Wielu twórców wystawiających swoje wyroby w muzeum należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Warto zakupić od nich haftowane obrusy, serwety, bieżniki, rzeźby w drewnie, wyroby kowalstwa artystycznego, np. świeczniki, ceramikę. Są to rzeczy niepowtarzalne, dlatego mogą okazać się wspaniałym, oryginalnym prezentem gwiazdkowym dla naszych bliskich.
W tym roku zaproszono więcej, niż dotychczas osób zajmujących się wyrobem żywności. Na stoiskach przez nich przygotowanych Włocławianie będą mogli zakupić chleb orkiszowy, ciasta – drożdżowe, pierniki, makowce, serniki, konfitury, miody (także pitne), kapustę kwaszoną, sok z kapusty, kapustę z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kiełbasę i szynkę.
Na ekspozycji stałej zostanie przygotowany kącik prezentujący tradycyjny stół wigilijny, z charakterystycznymi potrawami i opłatkiem. W tym dniu można będzie spotkać się z autorami prac prezentowanych na wystawie czasowej pt. „Brzozowski, Durkiewicz, Kozłowski. Kujawscy kontynuatorzy”.

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ: 2 zł
(Dzieci i młodzież do lat 18 – wstęp wolny)

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury finansowaną przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Impreza odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Zakładów Azotowych Anwil SA
anwil_sponsor