NaszWłocławek.pl

Włocławski Portal Informacyjny

Instytut B61 nominowany do tytułu Popularyzator Nauki 2010!

Zespol Sofa aranżacja Jan Swierkowski fot. Radoslaw Wore.
Zespol Sofa aranżacja Jan Swierkowski fot. Radoslaw Wore.

Toruńska grupa naukowców i artystów Instytut B61 została nominowana do nagrody w kategorii Prezentacja Popularnonaukowa w VI edycji konkursu Popularyzator Nauki 2010 organizowanego przez serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce. Kandydatura została zgłoszona przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Współorganizatorem konkursu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Według Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), powstanie Instytutu, jako zjawiska artystycznego oraz formy prezentacji i promocji współczesnej nauki, to najciekawszy wynik obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Polsce. Spektakle „Instytutu B61” można nazwać monumentalnymi „prezentacjami. Instytut B61 kandyduje do wyróżnienia – w kategorii Prezentacja popularnonaukowa – w VI edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Instytutu B61 tworzy zupełnie nowy rodzaj sztuki, który choćby poprzez język autoironii i groteski, można by określić mianem „surrealizmu naukowego” – ocenia wiceprezes PTA dr hab. Maciej Mikołajewski.

Do tej pory odbyły się cztery premiery Instytutu B61 entuzjastycznie przyjęte zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Wszystkie odbywały się w nietypowych dla prezentacji sztuki, budzących u widzów koncentrację i zainteresowanie wnętrzach: podziemiach pruskiego fortu, ruinach zamku krzyżackiego, starym browarze i wreszcie w pociągu.

Instalacja Stefan Kornacki fot. Ernest Winczyk
Instalacja Stefan Kornacki fot. Ernest Winczyk

Pierwszy spektakl, pt. „Ewolucja Gwiazd” i ostatni „Zderzenie”, były inspirowane bezpośrednio współczesną astrofizyką i kosmologią i odbywały się pod patronatem PTA. Druga „Endoskopia” i trzecia „Operacja Slapstick”, były poświęcone odpowiednio fizjologii układu pokarmowego i fizycznej naturze dźwięku i światła.

Dr hab. Mikołajewski podkreśla niezwykłą formę upowszechniania wiedzy poprzez sztukę współczesną, performance, instalację, happening i graną na żywo muzykę – od hip-hopu po Vivaldiego. To wszystko, połączone z teatralnym dowcipnym niby-wykładem dotykającym ważkich problemów współczesnej nauki, oswaja publiczność z hermetycznym językiem uczonych i przybliża najbardziej istotne zagadnienia współczesnych badań.

„Ewolucja gwiazd” przebiegała w restrykcyjnie prawidłowy sposób – trzema różnymi drogami w zależności od masy tzw. protogwiazdy – przybliżając takie zjawiska jak nukleosynteza, kolaps grawitacyjny, supernowe, czarne dziury i wiele innych.

W „Zderzeniu” instalacje i happeningi w prowokacyjny sposób nawiązywały do Wielkiego Zderzacza Hadronów i uzmysławiały zarówno bliską, jak i odległą odpowiedź na najbardziej istotne pytanie: jak i dlaczego powstał Wszechświat? Poszczególne detektory „Zderzacza” były umieszczone na platformach pociągu towarowego, tworząc zapewne jeden z najbardziej zadziwiających składów w historii kolei. Ten dziwny pociąg z wielkim neonem KOSMOS na jednym z wagonów odwiedził w ciągu tygodnia największe dworce kolejowe w Polsce, gromadząc w każdym mieście kilkusetosobową publiczność.

Zdaniem dra hab. Mikołajewskiego, dzieło stworzone wspólnie przez astronoma Jana Świerkowskiego i artystów Stefana Kornackiego, Tomasza Cebo oraz Dominka Smużnego całkowicie wybiega poza cokolwiek stworzonego do tej pory, tak w sztuce, jak i w popularyzacji nauki. Jest to ewenement na skalę ogólnopolską i być może europejską. Obecnie w Toruniu trwa przegląd filmów Jean Luc’a Godarda pod patronatem Instytutu B61, a najbliższa premiera spektaklu pod tytułem „Zakaz Pauliego” przewidziana jest na grudzień 2010. Planowane są kolejne premiery w Toruniu i Gdańsku oraz pociąg do kilku stolic w Europie.

www.instytutu-b61.com
http://www.facebook.com/instytutb61

Źródło: Pressto Polska